Connect with us

Zabawa

Black Eyed Peas w polskim sporze o tęczową opaskę – FBC News

Published

on

Black Eyed Peas w polskim sporze o tęczową opaskę – FBC News

Według doniesień amerykański zespół otrzymał milion dolarów za występ w sylwestrowym programie polskiej telewizji. [Source: BBC Entertainment]

W Polsce sylwestrowa kontrowersja wybuchła po tym, jak amerykański zespół Black Eyed Peas wyraził swoje poparcie dla praw osób LGBT, nosząc tęczowe bransoletki w sylwestrowym programie specjalnym emitowanym w polskiej telewizji.

Program na żywo nadawcy publicznego „Sylwester marzeń” w zakopiańskim ośrodku narciarskim obejrzało około 8,3 mln widzów.

Minister potępił „wsparcie LGBT” jako hańbę.

Artykuł kontynuowany po reklamie

Jednak największa partia rządząca nie chciała angażować się w spór.

Dorastanie jako osoba LGBT w Polsce może nadal być traumatycznym doświadczeniem, a zarówno rząd PiS, jak i prezydent Andrzej Duda używali retoryki anty-LGBT, aby zdobyć głosy przed zwycięstwem w wyborach w 2019 i 2020 roku.

Ale ten spór toczący się w Polsce, jednym z najbardziej katolickich krajów w Europie, pomimo spadku liczby wiernych w kościołach, nie dotyczy tylko poszanowania orientacji seksualnej ludzi. Chodzi także o pieniądze, rolę Polski w UE i przyszłość prawicowego rządu koalicyjnego.

Headliner Black Eyed Peas wszedł na scenę w tęczowych bransoletkach. Piosenkarka chce. podziękowałem Polakom za ich „otwarte serca i umysły”, kiedy witali ukraińskie kobiety i dzieci po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Następnie zadedykował piosenkę zespołu Where Is the Love? „tym, którzy doświadczają nienawiści przez cały rok”, wymieniając z imienia społeczność żydowską, osoby pochodzenia afrykańskiego i społeczność LGBTQ.

Opaski wywołały reakcję w mediach społecznościowych. „Reklama LGBT w TVP2. Wstyd! To nie jest sylwester marzeń, to sylwester zwyrodnienia” – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchol.

Warchol zapytał piosenkarza na Twitterze, dlaczego zespół koncertował w krajach o znacznie gorszych rekordach LGBTQ, m.in. w Katarze i Arabii Saudyjskiej, i zarzucił muzykom, że dla zysku wyprzedają swoje zasady.

Will.i.am odpowiedział, że lepiej bojkotować takie kraje, niż bawić się tam i inspirować ludzi do większej tolerancji. A pieniądze? „To się nazywa kariera muzyczna” – odpowiedział.

„Jesteśmy Black Eyed Peas. Są to GROSZKI, można też powiedzieć Black Eyed Peace lub PEACE, ponieważ opowiadamy się za pokojem, równością i harmonią. Nie jesteśmy Czarnookim PiS. Jesteśmy za jednością, miłością, tolerancją” – powiedziała piosenkarka w nagraniu, które zamieściła na Instagramie po zejściu ze sceny, odnosząc się do rządu kierowanego przez PiS.

Zespół, któremu według niektórych raportów zapłacono 1 milion dolarów za występ, w ostatniej chwili zastąpił byłą Spice Girl Melanie C, która odeszła, uzasadniając to tym, że reprezentuje „problemy niezgodne ze społecznościami, które wspieram”.

Główna partia rządząca w Polsce, Prawo i Sprawiedliwość, zdystansowała się od krytyki gangów. Zapytany w poniedziałek o spór premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wspiera „rodzinę”, ale jest przeciwny ograniczaniu „ekspresji artystycznej” zespołów.

Warchol należy do młodszego partnera koalicji, Zjednoczonej Polski, znanej ze swojej wrogości wobec praw osób LGBTQ i większej integracji z UE.

Lider partii, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jest w otwartym sporze z premierem. Podejrzewa, że ​​jest gotowy sprzedać suwerenność kraju Brukseli w zamian za 35,4 mld euro (31 mld funtów) środków unijnych na walkę z przedostającą się do Polski pandemią.

Komisja Europejska blokowała uwolnienie tych środków głównie ze względu na obawę, że zainicjowane przez Ziobrę reformy sądownictwa podważyły ​​niezależność polskich sądów.

Premier Morawiecki jest zainteresowany kompromisem w sprawie uwolnienia pieniędzy, ale bez wsparcia małej partii Jedna Polska PiS straci większość parlamentarną przed wyborami zaplanowanymi na jesień.

Pan Ziobro nie odpuszcza. Minister sprawiedliwości kwestionował nawet, czy opaska stanowi ustępstwo wobec Brukseli w ramach ewentualnego kompromisu.

„Przemoc, niszczenie kościołów, opluwanie dzieci i uwodzenie dzieci… flaga LGBT jest symbolem nietolerancji i agresji” – napisał we wtorek na Twitterze.

„W tej sprawie Wielka Polska zasadniczo nie zgadza się z Mateuszem Morawieckim i PiS. Nigdy nie zgodzimy się na artystyczną promocję osób LGBT w polskiej telewizji”.

READ  Według Ukrainy zawalenie się tamy Kachowka spowodowało szkody w wysokości 1,2 miliarda euro
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *