Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska policja skrytykowała użycie gazu łzawiącego przez demonstrantów

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska policja została w czwartek skrytykowana za używanie gazu łzawiącego i przemocy wobec głównie kobiet i młodych demonstrantów podczas serii protestów prowadzonych przez kobiety przeciwko orzeczeniu Sądu Najwyższego o ograniczeniu aborcji.

Napięcia polityczne w Polsce są niezwykle wysokie od czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w zeszłym miesiącu o prawie całkowitym zakazie aborcji. Rząd nie opublikował jeszcze orzeczenia, które uczyniłoby je prawem ze względu na ogromną presję masowych protestów ulicznych.

Tymczasem impas z Unią Europejską Wzrost liczby zakażeń koronawirusem – z rekordową liczbą 637 zgonów w jeden dzień w czwartek – i frustracja z powodu radzenia sobie przez rząd z pandemią przyczyniają się do pogłębiającego się kryzysu w kraju.

Również w czwartek kilku działaczy zostało siłą usuniętych przez policję po zablokowaniu ruchu przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Zebrali się tam, aby okazać solidarność z działaczem, który był podejrzany o napad na biuro policji we wcześniejszym proteście.

Została oskarżona o incydent, w którym protestujące kierowane przez kobiety i skrajnie prawicowe nacjonaliści rywalizowali ze sobą z policją pośrodku. Ktoś podobno rzucił pochodnią w policję. Ale dzisiaj sąd orzekł, że kobieta nie musi przebywać w areszcie, a jej prawnik twierdzi, że kara raczej nie będzie surowa.

Według doniesień w polskich mediach, w środę wieczorem policjanci w cywilu użyli pałek na niektórych demonstrantach.

Świadkowie powiedzieli, że funkcjonariusze w cywilu włamali się do tłumu, niektórzy z opaskami identyfikującymi ich jako policję, inni bez, i używali pałek do bicia protestujących.

Materiał telewizyjny pokazał również Martę Lempart, jedną z liderów Women’s Strike – głównej organizacji poza protestami – z bólem po ziemi po tym, jak gaz łzawiący dostał się do jej oczu.

W czwartek Lempart oskarżył policję o łamanie prawa.

Prezydent Rafał Trzaskowski, liberalny przeciwnik konserwatywnego rządu, skrytykował także zachowanie policji.

READ  Jelenia Góra. Policja zabiera mężczyznę ze skuterem z autobusu [Wideo z monitoringu]

„Gaz łzawiący przeciwko kobietom? Naprawdę polska policja? “powiedział na Twitterze.” Stosowanie przymusu bezpośredniego musi być uzasadnione i proporcjonalne, musi być ostatecznością. Uważam, że nie było powodu, aby używać go przeciwko demonstracjom kobiet i młodzieży. Policjantów było znacznie więcej niż demonstrantów. “

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział w czwartek parlamentowi, że funkcjonariusze policji użyli siły, ponieważ zostali „zaatakowani” przez demonstrantów.

Ale Cezary Tomczyk, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej partii opozycyjnej w parlamencie, powiedział, że policja kłamie.

„To były pokojowe demonstracje” – powiedział Tomczyk. „Nie było powodu do tak brutalnych interwencji”.

Protestujący mieli zamiar zablokować budynek parlamentu w środę wieczorem, ale duży kontyngent samochodów policyjnych nie pozwolił im zmusić protestujących do zgromadzenia się w innym miejscu w mieście.

Emocje panowały na ulicach iw sali parlamentu.

Ustawodawca, którego legitymacja została rozdarta przez policję podczas protestów plenerowych, podczas sesji parlamentarnej stanął przed najpotężniejszym politykiem Polski, liderem partii rządzącej Jarosławem Kaczyńskim, zarzucając mu wywołanie zamieszania w kraju.

Kaczyński z kolei oskarżył opozycyjnych prawodawców o „zakrwawione ręce” w celu poparcia masowych protestów, które, jak twierdził, przyczyniły się do masowego wzrostu zakażeń koronawirusem.

Kiedy politycy opozycji powiedzieli Kaczyńskiemu, że zasługuje na to, by być w więzieniu, odpowiedział, że to oni powinni siedzieć za kratkami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *