Connect with us

Świat

Protesty indyjskich rolników: Sąd Najwyższy wstrzymuje trzy kontrowersyjne rachunki rolne

Published

on

W wydanym we wtorek zarządzeniu sąd stwierdził, że decyzja o zawieszeniu przepisów „może złagodzić zranione uczucia rolników i zachęcić ich do przystąpienia do stołu negocjacyjnego z pewnością i dobrą wiarą”.

Ustawy zostały po raz pierwszy przyjęte we wrześniu. Od dziesięcioleci rząd Indii oferuje rolnikom gwarantowane ceny za określone uprawy, zapewniając długoterminowe bezpieczeństwo, które pozwala im na inwestycje w następny cykl zbiorów. Nowe przepisy, zainicjowane przez rząd premiera Narendry Modi, zamiast tego pozwoliły rolnikom sprzedawać swoje towary każdemu za wszelką cenę – dając im większą swobodę w robieniu takich rzeczy, jak sprzedaż bezpośrednia kupującym i sprzedaż do innych stanów do zrobienia.

Jednak rolnicy argumentowali, że nowe przepisy postawiłyby ich w gorszej sytuacji, ułatwiając firmom wyzyskiwanie pracowników rolnych i pomagając dużym firmom w obniżaniu cen. I odwrotnie, chociaż rolnicy mogą sprzedawać zboże po wyższych cenach, gdy rośnie popyt, mogą mieć trudności z osiągnięciem ceny minimalnej w latach, w których na rynku jest zbyt duża podaż.

Od końca listopada ponad 100 000 osób protestuje przeciwko przepisom.

Strajki okupacyjne trwały przez wiele dni na każdej z trzech granic New Delhi. Rolnicy zablokowali drogi i założyli prowizoryczne obozy, z których część śpi na ulicach lub w traktorach. Przyjechali z wielu różnych krajów, aby wziąć udział w masowych protestach, czasem połączonych z policją.

W międzyczasie rząd przeprowadził osiem rund rozmów z przywódcami ponad 30 związków chłopskich, którzy sprzeciwiają się prawu – ale rozmowy do niczego nie doszły.

Pat sprawił, że Sąd Najwyższy zawiesił we wtorek ustawę i nakazał powołanie czteroosobowej komisji mediacyjnej, która miała pomóc stronom w negocjacjach w „przyjaznej atmosferze”. Komitet mediacyjny musi zebrać się w ciągu 10 dni i zgodnie z zaleceniami przedłożyć swoje pierwsze sprawozdanie w ciągu dwóch miesięcy od tego spotkania.

READ  Koronawirus w Polsce. Najnowsze informacje

Sąd stwierdził również we wtorek, że minimalna ochrona ceny wsparcia pozostanie w oczekiwaniu na dalsze zamówienia – jeden z głównych powodów tarcia między rządem a rolnikami. Zgodnie z orzeczeniem sądu „żaden rolnik nie może zostać wywłaszczony ani pozbawiony własności w wyniku działań przewidzianych w prawie rolniczym”.

Jednak organizacja patronacka związków rolników, Samyukt Kisan Morcha, wielokrotnie podkreślała, że ​​nie będzie uczestniczyć w żadnej mediacji powołanej przez sąd – i powtórzyła ten punkt po przyjęciu nowej uchwały.

Tysiące ludzi protestuje przeciwko rolnikom w Indiach.  Dlatego powinno Cię to obchodzić

“To jest nieszczęście rządu, że chcą zdjąć z barków presję, więc poprosili o powołanie tej komisji Sądu Najwyższego, której jesteśmy przeciw” – powiedział przywódca chłopów Balbir Singh Rajewal na konferencji prasowej we wtorek, dodając do członków członków komitetu są prorządowe.

Prokurator generalny, który reprezentuje rząd w tej sprawie, również skrytykował postanowienie Sądu Najwyższego, twierdząc, że „zaciekle” sprzeciwia się on wszelkim postojom.

Przepisy były tak kontrowersyjne, ponieważ rolnictwo jest głównym źródłem utrzymania około 58% 1,3 miliarda ludzi w Indiach, a rolnicy od lat walczą o podniesienie gwarantowanych cen minimalnych. Są największym elektoratem w kraju i czynią z rolnictwa centralną kwestię polityczną.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *