Connect with us

Gospodarka

Emmanuel Macron na marginesie: eurosceptycyzm jest „powszechny” we Francji, ostrzega były dyplomata | Polityka | Aktualności

Published

on

A niechęć do Brukseli jest podsycana w innych krajach UE-27, w tym we Włoszech, na Węgrzech iw Polsce, powiedział Ray Bassett. Były ambasador Irlandii w Kanadzie, na Jamajce i na Bahamach przemawiał dziś wieczorem podczas webinarium zorganizowanego przez Yale University „Peacebuilding Post Brexit”, w którym omówił przyszłość stosunków między Wielką Brytanią a Irlandią.

Pan Bassett, zwolennik tak zwanego „Irexitu” – i wyjścia Irlandii z Unii Europejskiej – również rozważał miejsce Irlandii w UE po wyjściu Wielkiej Brytanii.

Zasugerował, że blok znajdował się teraz na chwiejnym gruncie, nie tylko po drugiej stronie kanału La Manche, gdzie pan Macron jest obecnie pod silną presją, ponieważ Francja powoli wprowadzała szczepionkę na koronawirusa w porównaniu z sąsiednimi krajami.

Powiedział: „Z pewnością Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii jest mniej wygodnym miejscem dla Irlandii, Danii i niektórych innych krajów.

„Unia Europejska jest dość niestabilnym miejscem pod powierzchnią.

„Pomijając trudności, jakie mają z Węgrami i Polską, które moim zdaniem opuściłyby Unię Europejską, gdyby sytuacja gospodarcza była dla nich dostatecznie dobra, wystarczy spojrzeć na Francję.

„Widać, że eurosceptycyzm jest powszechny we Francji.

TYLKO W: Stan wyjątkowy w Waszyngtonie – zwolennicy Trumpa planują masowe protesty

– To może się zmienić – jeśli uda mu się awansować do drugiej rundy przeciwko Marine Le Pen, może ją wygrać.

„Również w Niemczech główna opozycja jest eurosceptykiem.

„A we Włoszech jest jeszcze więcej eurosceptycyzmu”.

Jeśli chodzi o swój kraj, pan Bassett powiedział: „Mieszam moje metafory, ale to bardzo zła długoterminowa decyzja, by wskoczyć na ten statek i włożyć wszystkie jajka do tego koszyka.

„A Unia Europejska będzie miała wielkie trudności z nadchodzącymi wyborami, z różnymi siłami, które tam są”.

Odnosząc się do wspomnianej wyżej Polski i Węgier, obu krytykowanych przez Brukselę za wewnętrzne reformy prawne, powiedział: „Mam pewne rozumienie krajów Europy Środkowej, zwłaszcza w zakresie praworządności.

READ  Toyota GR Yaris już w produkcji. A Polacy kupili na ślepo ponad 60 proc. aut - Aktualności - Samochody, Samochody, Motocykle - Serwis Motoryzacyjny Dziennik.pl

„Ponieważ w Irlandii rząd mianuje sędziów, we Francji rząd mianuje sędziów.

„A jednak to nie jest problem, ale kiedy rząd w Europie Środkowej podejdzie do takiej sytuacji we Francji i Irlandii, będzie miał wielkie trudności.

„Jestem głęboko przekonany, że Unia Europejska nie powinna ingerować w małe sprawy państw.

„Powinna to być grupa krajów, które łączą się dla obopólnych korzyści i nie postrzegają siebie jako federacji w dłuższej perspektywie.

„Europa jest fenomenalnie interesująca i wszystkie zmiany zachodzące w Unii Europejskiej.

„I nie ma gwarancji, że obecna stabilność będzie trwać”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *