Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska po raz drugi z rzędu została Europejskim Drzewem Roku

Published

on

Polska po raz drugi z rzędu została Europejskim Drzewem Roku

180-letni dąb rosnący w Łodzi został wybrany Europejskim Drzewem Roku 2023 podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim. To już drugi rok z rzędu, kiedy Polska wygrała konkurs.

Drzewo nazwane Fabrykant (co oznacza „właściciel fabryki” w nawiązaniu do przemysłowej przeszłości Łodzi) otrzymało 45 718 głosów ogółu społeczeństwa w internetowej ankiecie, prawie 28 000 głosów więcej niż wicemistrz smoczego dębu ze Słowacji. Trzecia była kolonia jabłoni z Ukrainy z Krolewca.

Fabrykant położony jest przy głównej alei Parku im. Biskupa Michała Klepacza z Łodzi, który powstał pod koniec XIX wieku, kiedy teren zakupiła rodzina fabrykantów Richter. Park jest obecnie własnością Politechniki Łódzkiej, a drzewo podobno jest popularnym miejscem wypoczynku studentów.

Opisany jako „jedno z najbardziej dziewiczych drzew w Polsce” oraz „symbol długowieczności i mądrości”, baldachim Fabrykanta rozciąga się na 33 metry, a jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech jest 20-metrowa gałąź w kształcie litery S.

„Niezwykłe drzewo w niezwykłym miejscu otrzymało tytuł Europejskiego Drzewa Roku” – poinformował Jacek Bożek, prezes grupy ekologicznej Klub Gaja. „Za ten sukces możemy podziękować wielu ludziom, dla których przyroda ma również ogromne znaczenie w kontekście kulturowym i historycznym”.

Klub Gaja organizuje polską edycję konkursu, który Oak Fabrykant wygrał w 2022 roku, kwalifikując się tym samym do konkursu europejskiego.

Bożek podziękował tym, którzy głosowali online na Fabrykant w zdobyciu europejskiego tytułu. Szczególnie pochwalił popularną stronę w mediach społecznościowych Make Life Harder., prowadzony przez blogera Jakobe Mansztajna, który namówił ponad 1,2 miliona swoich obserwujących na Instagramie do głosowania na drzewko.

W ubiegłym roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył 400-letni dąb Dunin rosnący w Puszczy Białowieskiej na granicy Polski i Białorusi. Polska wygrała konkurs także w 2017 roku, kiedy to 650-letni dąb Józef z południowo-wschodniej wsi Wiśniowa został ogłoszony zwycięzcą.

READ  Dziwnym stworzeniem, które terroryzuje polskich mieszkańców miast, okazuje się rogalik

Europejskie Drzewo Roku to coroczny konkurs mający na celu podkreślenie znaczenia drzew w dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym. Konkurs nie skupia się na pięknie, wielkości czy wieku, ale na historii drzewa i jego związku z ludźmi.

Konkurs, organizowany przez Stowarzyszenie Partnerstwa na rzecz Środowiska, rozpoczął się w 2011 r. Publiczność jest zaproszona do głosowania online na swoje ulubione europejskie drzewo z listy zwycięzców rundy krajowej w lutym.

Główne źródło obrazu: Europejskie Drzewo Roku

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *