Connect with us

Świat

Reformy sądownictwa w Izraelu: Kneset uchwala ustawę chroniącą Netanjahu przed obaleniem wśród protestów przeciwko zmianom w sądownictwie

Published

on

(CNN) Beniamina Netanjahu przeciwstawił się wezwaniom do rezygnacji z kontrowersyjnej reformy izraelskiego sądownictwa w płomiennym przemówieniu telewizyjnym w czwartek, kilka godzin po tym, jak jego rząd przyjął ustawę potępioną przez krytyków jako próbę ochrony jego pozycji.

Izraelscy politycy opozycji wcześniej potępili nowe prawo, które ograniczyłoby możliwości uznania urzędującego premiera za niezdolnego do pracy, opisując to jako sposób na ochronę siebie Netanjahuzagrożone trwającym procesem korupcyjnym.

Ostatecznym stosunkiem głosów 61 do 47 Kneset przyjął ustawę, która stanowi, że tylko sam premier lub gabinet większością dwóch trzecich głosów może uznać przewodniczącego za niezdolnego. Głosowanie gabinetu musiałoby wówczas zostać ratyfikowane przez zdecydowaną większość w parlamencie.

Były premier Yair Lapid nazwał to posunięcie „haniebnym i skorumpowanym spersonalizowanym prawem” i powiedział, że Netanjahu „patrzy tylko na siebie”.

Netanjahu później podwoił swoje kontrowersyjne plany osłabienia izraelskiego sądownictwa, pomimo długotrwałych protestów i interwencji międzynarodowych przywódców oraz obaw izraelskich instytucji bezpieczeństwa i wojskowych.

„Pracuję nad rozwiązaniem i zwracam uwagę na obawy drugiej strony. Już dokonaliśmy zmian” – powiedział, wskazując na złagodzenie ustawy, która dałaby rządowi uprawnienia do powoływania sędziów – częściowe wycofanie ogłoszono w poniedziałek, które krytycy odrzucili jako niewystarczające.

Izraelskie media informowały wcześniej w czwartkowe popołudnie, że minister obrony Yoav Gallant, członek partii Likud Netanjahu, ogłosi, iż uważa, że ​​przegląd sądownictwa musi zostać wstrzymany z powodu szkód wyrządzonych izraelskiej armii. Setki izraelskich rezerwistów, w tym specjalnie przeszkoleni członkowie załogi Sił Powietrznych, ogłosiło, że odmówi powołania, jeśli remont się powiedzie, mówiąc, że nie czują już, że służą demokratycznemu rządowi.

Ale Gallant został wezwany na spotkanie do biura Netanjahu i zapowiedział, że przełoży swoje zeznania.

„Zamiast zatrzymać legislację i uspokoić sytuację, Netanjahu ponownie zagrał ofiarę i nadal rozpowszechniał oburzające kłamstwa przeciwko systemowi sądowniczemu, które nie mają podstaw w rzeczywistości” – powiedział Lapid w oświadczeniu w czwartek wieczorem.

READ  Koronawirus w Niemczech. Ponad 13 000 nowych infekcji każdego dnia

„Zamiast obwiniać wszystkich innych i oczerniać patriotycznych Izraelczyków walczących o przyszłość swoich dzieci, chociaż raz weź odpowiedzialność” – powiedział Netanjahu.

Ustawa wzmacnia pozycję Netanjahu

Uchwalona w czwartek ustawa mówi, że „uprawnienie do uznania premiera za ubezwłasnowolnionego należy wyłącznie do rządu lub Knesetu i jest przyznawane tylko na podstawie fizycznej lub umysłowej niezdolności” – poinformował Kneset w oświadczeniu wydanym w czwartek.

Ustawa uniemożliwia też rozpoznanie przez Sąd Najwyższy „wniosku o stwierdzenie niekompetencji premiera”.

„Biorąc pod uwagę, że urzędujący premier czerpie swoją władzę i autorytet od ludu za pośrednictwem swoich przedstawicieli, ta propozycja odzwierciedla istniejącą koncepcję, zgodnie z którą o usunięciu przywódcy wbrew jego woli decydują wyłącznie przedstawiciele ludu bez udziału niewybranej ręki”, czytamy w oświadczeniu.

Kobiety tańczą podczas protestów przeciwko kontrowersyjnej reformie sądownictwa Netanjahu, 22 marca 2023 r. W Tel Awiwie.

Nastąpiło to dzień po wezwaniu ambasadora Izraela w Stanach Zjednoczonych na wtorkowe głosowanie w Knesecie w sprawie zmiany ustawy z 2005 r., która wcześniej nakazywała ewakuację czterech izraelskich osiedli na północnym Zachodnim Brzegu.

Biuro premiera Izraela potwierdziło później, że pomimo odwołań, żadne nowe osiedla nie zostaną zbudowane na obszarach wcześniej ewakuowanych na mocy ustawy o wycofaniu z 2005 roku.

W oświadczeniu biuro premiera stwierdziło, że „decyzja parlamentu o uchyleniu części ustawy secesyjnej kończy dyskryminujące i poniżające prawo, które zabraniało Żydom mieszkać na terytoriach północnej Samarii, części naszej historycznej ojczyzny”. Biblijna nazwa części Zachodniego Brzegu.

„Jednak rząd nie ma zamiaru zakładać nowych osiedli na tych terenach”.

Izraelskie Siły Obronne (IDF), które traktują ten obszar jako zamkniętą strefę wojskową z zakazem wstępu dla izraelskich cywilów, powiedziały, że wciąż „uczą się znaczenia projektu ustawy i działają zgodnie z prawem”. Żadne zmiany w tym obszarze nie będą dokonywane bez zgody IDF.

READ  Blinken: Rosja planuje „jeszcze bardziej” wzmocnić siły na granicach Ukrainy

Zachodni Brzeg stosuje się na mocy prawa międzynarodowego okupowanym terytorium i osiedla tam nielegalne, czemu Izrael zaprzecza.

W wywiadzie dla Becky Anderson z CNN w środę lider Partii Pracy Michaeli powiedział: „Wierzę, że protesty muszą być znakiem ostrzeżenia, a sygnały wychodzące z Waszyngtonu powinny być czerwonym światłem dla Benjamina Netanjahu i niego, aby zaprzestali tego, co robi ratować nie tylko izraelską demokrację i państwo Izrael, ale także stosunki z USA.

„Mogę tylko mieć nadzieję, że mój premier, Benjamin Netanjahu, jak najszybciej zbierze się w sobie i nie pozwoli, aby stosunki amerykańsko-izraelskie osiągnęły punkt, który jest niebezpieczny dla Izraela i niekorzystny dla regionu” – powiedziała. .

Michaeli powiedziała, że ​​sprzeciwia się ustawie, nazywając ją „bardzo szkodliwą i bardzo niebezpieczną decyzją”. „Jednym z motorów tego sądowego zamachu stanu, który teraz próbują wyegzekwować, są osadnicy, którzy od wielu, wielu lat chcieli obalić izraelski Sąd Najwyższy, ponieważ chcą mieć możliwość robienia wszystkiego, co chcą na Zachodnim Brzegu, – dodał dodała.

Liderka izraelskiej opozycji podkreśliła historyczne poparcie swojej partii dla pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego i skinęła głową zmarłemu premierowi Icchakowi Rabinowi, który podpisał porozumienia z Oslo z ówczesnym przywódcą Palestyny ​​Jaserem Arafatem. Powiedziała, że ​​Partia Pracy wiedziała, jak „ściśle powiązany” był konflikt na Zachodnim Brzegu z reformą sądownictwa.

Opozycja potępia ustawę

Liderzy opozycji ogłosili plany zakwestionowania prawa, które ogranicza sposób, w jaki urzędujący premier może zostać uznany za niezdolnego przed Sądem Najwyższym.

„Jak złodzieje w nocy, koalicja właśnie uchwaliła nikczemne i skorumpowane spersonalizowane prawo w odpowiedzi na bezpodstawną plotkę o odrzuceniu. Każdy obywatel Izraela powinien wiedzieć, że na kilka dni przed Paschą, kiedy koszty utrzymania gwałtownie rosną, Netanjahu znów troszczy się tylko o siebie” – powiedział Lapid w czwartek.

Michaeli powiedział, że uchwalone prawo było „haniebnym, haniebnym prawem, którego jedynym celem jest powstrzymanie Netanjahu przed pójściem do więzienia”.

READ  Tajwan powiedział, że „spakuje się i wyjedzie” z Hondurasu po zerwaniu więzi

„To wszystko, co robi koalicja i ten rząd, z ustawodawstwem osobistym i zamachem stanu reżimu. Poświęcają państwo Izrael, by osiedlić się pod skorumpowanym rządem” – powiedziała.

Nowy skrajnie prawicowy rząd Netanjahu forsował kontrowersyjne plany przebudowy krajowego systemu sądownictwa poprzez podważanie Sądu Najwyższego i osłabianie sądowego nadzoru nad kształtowaniem polityki.

Netanjahu, który jest pierwszym izraelskim premierem, który pojawił się w sądzie jako oskarżony, jest sądzony za oszustwo, defraudację i przekupstwo. Zaprzecza jakimkolwiek nadużyciom.

Demonstranci wyszli na ulice w ostatnich tygodniach w związku z kontrowersyjną reformą sądownictwa przeprowadzoną przez rząd.

W ramach umowy z sądem, aby pełnić funkcję premiera pomimo toczącego się procesu, Netanjahu zgodził się na oświadczenie o konflikcie interesów. Prokurator Generalny zauważył następnie, że oświadczenie oznaczało, że Netanjahu nie może być zaangażowany w kształtowanie polityki kontroli sądownictwa. Izraelski Sąd Najwyższy stoi obecnie w obliczu wniosku o uznanie Netanjahu za niezdolnego do naruszenia tej deklaracji konfliktu interesów.

Od miesięcy setki tysięcy Izraelczyków regularnie wychodzą na ulice, by zaprotestować przeciwko reformie, twierdząc, że zaszkodzi ona izraelskiej demokracji. Dołączyli do nich wysocy rangą osobistości z izraelskich dziedzin związanych z bezpieczeństwem, zaawansowanymi technologiami, finansami i nauką.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *