Connect with us

Gospodarka

Polska może obniżyć stopy procentowe, jeśli czwarta fala COVID mocno uderzy, mówi c.banker

Published

on

WARSZAWA, 16 lipca (Reuters) – Jeśli czwarta fala COVID-19 mocno uderzy w polską gospodarkę, stopy procentowe mogą zostać obniżone lub wolumen zakupów obligacji wzrośnie, powiedział Eryk Lon, ustalający stopy procentowe, dodając, że wiele zależy od banku centralnego będzie prognoza inflacji z listopada.

Liczba nowych infekcji koronawirusem wynosi obecnie około 100 każdego dnia, ale według Ministerstwa Zdrowia nowy wysoce zaraźliwy wariant Delta, który szybko rozprzestrzenia się w innych krajach, stanowi obecnie około 30% przypadków.

Rząd wezwał ludzi do zaszczepienia się i ostrzegł, że jeśli liczba przypadków wzrośnie jesienią, mogą ponownie nałożyć ograniczenia, które wcześniej szkodziły gospodarce.

„W sytuacji, gdy wpływ czwartej fali na perspektywy wzrostu gospodarczego okazałby się znaczący, moglibyśmy obniżyć stopy procentowe lub zwiększyć skup aktywów, lub jedno i drugie” – napisał w odpowiedzi na pytania agencji Reuters bankier centralny Lon.

„Myślę, że po opublikowaniu listopadowej projekcji wiele się zdecyduje. Wtedy będzie można zobaczyć, czy jesienią nastąpił znaczny wzrost zachorowań na nowe koronawirusy i czy zostaną wprowadzone nowe ograniczenia – powiedział.

„Ogólnie rzecz biorąc, niczego nie wykluczam”.

Polski bank centralny nie podejmie pochopnych decyzji o zaostrzeniu polityki, a niepewność wywołana pandemią unosi się nad gospodarką, powiedział w piątek jego prezes.

Główna stopa procentowa w Polsce od maja 2020 r. utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie 0,1%.

W poniedziałek polski bank centralny opublikował najnowszy raport o inflacji, który pokazuje wyższą centralną ścieżkę inflacji i PKB w 2021 r. niż wcześniej prognozowano.

Lon, członek Rady Polityki Pieniężnej banku, skomentował: „Ogólnie zgadzam się z szacunkami zawartymi w projekcji. Ale mogę dodać, że wiele będzie zależeć od cen surowców. Generalnie zakładam, że tendencje inflacyjne mogą spowolnić nieco szybciej niż zakładano w najnowszej projekcji.” (Sprawozdanie Pawła Florkiewicza, red. William Maclean)

READ  Obowiązkowa maska ​​w pracy od soboty. Również w kuchni i stołówce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *