Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska jest gospodarzem Drużynowych Mistrzostw Świata Kobiet FIDE 2023

Published

on

Polska jest gospodarzem Drużynowych Mistrzostw Świata Kobiet FIDE 2023

Miasto Bydgoszcz w Polsce będzie gospodarzem 9. edycji Drużynowych Mistrzostw Świata Kobiet FIDE 2023 od 5 do 12 września.

Zawody będą miały podobny format jak poprzednia edycja, która odbyła się w Sitges (Hiszpania) w 2021 roku. Dwanaście drużyn składających się z czterech graczy (plus jeden rezerwowy) jest podzielonych na dwie pule o przybliżonej sile zgodnie ze średnią ocen drużyny. Mecze będą rozstrzygane na podstawie punktów zespołowych, przy czym 2 punkty przyznawane są zwycięskiej drużynie i 1 punkt za remis. Cztery drużyny odpadają w fazie grupowej, a osiem najlepszych drużyn przechodzi do podwójnej fazy pucharowej.

W fazie grupowej punkty na szachownicy będą rozstrzygać remisy, podczas gdy w fazie pucharowej o remisach zadecydują mecze błyskawiczne (więcej szczegółów w regulaminie).

Kontrola czasu wynosi 45 minut na całą grę, zwiększając się o 10 sekund na ruch od ruchu 1.

„Z dumą mogę powiedzieć, że Polska ugruntowała swoją pozycję jednego z kluczowych krajów-gospodarzy wszelkiego rodzaju imprez sportowych na najwyższym poziomie, zwłaszcza od niezwykle udanego UEFA Euro 2012. Obejmuje to oczywiście szachy, sport, który zawsze był niezwykle popularne w Kraju i jeszcze bardziej popularne w ostatnich latach. „Mistrzostwa Europy Blitz i Błyskawiczne 2021 i 2022 w Katowicach oraz Mistrzostwa Świata FIDE Blitz i Błyskawiczne w Warszawie pod koniec 2021 roku – w bardzo trudnych warunkach – są dowodem na to, jak cenione są szachy w kraju” – powiedział sekretarz generalny FIDE Łukasz Turlej, który pochodzi z Katowic. „Te dotychczasowe doświadczenia pokazują, że Polska jest obecnie jednym z najbardziej odpowiednich miejsc do organizacji rozgrywek szachowych na wysokim poziomie, zarówno pod względem standardów organizacyjnych, jak i zaangażowania kibiców”.

Radosław Jedynak, arcymistrz i prezes Polskiego Związku Szachowego dodał: „Zorganizowanie Drużynowych Mistrzostw Świata Kobiet, szczególnie w kontekście zdobycia przez Polskę srebrnego medalu na Olimpiadzie Baku 2016 i rozwoju wielu młodych talentów kobiecych w naszym Kraju ma wielkie znaczenie.” ogromne znaczenie. Oglądanie najlepszych sportowców z własnego kraju rywalizujących na arenie międzynarodowej może zainspirować pasję do sportu wśród młodzieży. Wydarzenie pokazuje szczyt umiejętności, determinacji i sportowej rywalizacji oraz motywuje aspirujących graczy do wyznaczania ambitnych celów i ciężkiej pracy, aby je osiągnąć”.

READ  Priyanka Chopra spotyka młodych uchodźców z Ukrainy w Polsce, tworzy z nimi sztukę

Bydgoszcz położona jest w północnej Polsce, niecałe 200 km od stolicy Warszawy, u zbiegu Wisły i Brdy. Z populacją 350 000, posiada własne lotnisko krajowe. Bydgoszcz jest miastem bogatym architektonicznie i jest domem dla wielu uczelni wyższych, w tym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Konserwatorium oraz Szkoły Medycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Oprócz prężnego życia kulturalnego w mieście znajduje się również sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej oraz opera Opera Nova.

Więcej informacji o Bydgoszczy: www.bydgoszcz.pl

Regulamin turnieju: https://handbook.fide.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *