Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska i Litwa pamiętają ambasadorów z Białorusi

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska i Litwa odwołały swoich ambasadorów z sąsiedniej Białorusi, gdzie setki osób zostało aresztowanych podczas masowych protestów przeciwko autorytarnemu prezydentowi, który wygrał szóstą kadencję w wyborach powszechnie postrzeganych jako sfałszowane .

Ministerstwa spraw zagranicznych Polski i Litwy, krajów wspierających białoruską opozycję, zapowiedziały, że wezwą ambasadorów z Mińska na konsultacje. Polska zaproponowała również powołanie ambasadorów z innych krajów UE.

Posunięcie Polski i Litwy nastąpiło po piątkowym ogłoszeniu przez Białoruś, że oddzwoni do swoich ambasadorów z obu krajów i wezwie ich do tego samego. Białoruś wezwała także Polskę i Litwę do ograniczenia swoich misji w kraju z powodu ich „destrukcyjnej działalności”.

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau napisał późno w poniedziałek na Twitterze i powiedział, że „w porozumieniu” z organami UE „wspólnie postanowiliśmy wezwać do konsultacji niektórych ambasadorów akredytowanych na Białorusi”.

Rau podziękował partnerom z UE za wyraźne wyrażenie solidarności z Polską i Litwą. Wspieranie Białorusinów i ich wysiłki na rzecz demokratyzacji kraju pozostaje naszym priorytetem. „

Polska i Litwa goszczą niektórych liderów białoruskiej opozycji i podejmują działania zmierzające do uzyskania wsparcia UE i międzynarodowych wysiłków na rzecz demokratycznej Białorusi.

Bezprecedensowe masowe protesty wstrząsnęły Białorusią od czasu wyborów prezydenckich 9 sierpnia, w których autorytarny prezydent Aleksander Łukaszenko został wybrany po raz szósty z rzędu z 80% głosów, które zdaniem opozycji zostały zmanipulowane.

READ  Polski szef tenisa rezygnuje po oskarżeniach o wykorzystywanie seksualne
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *