Connect with us

Świat

Policja aresztuje setki protestujących, gdy Australia donosi o przypadkach COVID-19

Published

on

MELBOURNE, 21 sierpnia (Reuters) – Australijska policja aresztowała w sobotę setki protestujących przeciwko blokadzie w Melbourne i Sydney, a siedmiu funkcjonariuszy trafiło do szpitala w wyniku starć, ponieważ w kraju odnotowano najwyższy wzrost przypadków COVID-19 odnotowany w ciągu jednego dnia.

Policjanci na koniach używali gazu pieprzowego w Melbourne, aby rozproszyć tłumy liczące ponad 4000 osób, które stłoczyły się na liniach policyjnych, podczas gdy duże siły policyjne uniemożliwiły mniejszym grupom protestujących zgromadzenie się w Sydney.

Policja stanowa Wiktorii powiedziała, że ​​aresztowała 218 osób w stolicy stanu, Melbourne. Ukarali grzywną 236 i zatrzymali trzy osoby za atak na policję. Aresztowanym osobom grozi grzywna w wysokości 5452 AUD (3900 USD) za naruszenie nakazów zdrowia publicznego.

Policja w Nowej Południowej Walii, gdzie Sydney jest stolicą, powiedziała, że ​​oskarżyła 47 osób między innymi o naruszenie przepisów zdrowia publicznego lub stawianie oporu aresztowaniu i nałożyła grzywnę w wysokości ponad 260 AUD (35 dolarów) do nałożonego 3000 dolarów. Według policji około 250 osób przybyło do miasta, aby zaprotestować.

Sydney, największe miasto Australii z ponad 5 milionami mieszkańców, był w ścisłej blokadzie przez ponad dwa miesiące bez opanowania ogniska, które rozprzestrzeniło się przez granice wewnętrzne i na sąsiednią Nową Zelandię.

Zdecydowana większość z 894 przypadków zgłoszonych w sobotę w Australii została znaleziona w Sydney, epicentrum wybuchu wywołanego przez Delta.

„Jesteśmy w bardzo poważnej sytuacji tutaj, w Nowej Południowej Walii”, powiedział sekretarz stanu zdrowia Brad Hazzard. „To nie czas na samolubstwo, czas pomyśleć o szerszej społeczności i swoich rodzinach”.

Policja patrolowała ulice Sydney, blokując prywatny i publiczny transport do centrum miasta, próbując zmniejszyć liczbę osób, które zbierają się na nieautoryzowany protest.

W Melbourne, drugim najbardziej zaludnionym mieście w kraju, duży tłum zdołał maszerować, a niektórzy starli się z policją po tym, jak premier stanu Daniel Andrews rozszerzył blokadę miasta na cały stan.

READ  Rozmowy NATO: Austin sygnalizuje przejście od Trumpa do odbudowy więzi europejskich
Zamaskowana policja patroluje ciche centrum miasta podczas blokady, aby powstrzymać epidemię koronawirusa (COVID-19) w Sydney w Australii 20 sierpnia 2021 r. REUTERS / Loren Elliott

Szef policji w Wiktorii, Shane Patton, ostrzegał wcześniej ludzi, aby trzymali się z dala od protestów, dodając, że „to po prostu śmieszne sądzić, że ludzie będą tak samolubni i tak zrobią”.

Setki ludzi pokojowo protestowało w Brisbane, które nie jest zamknięte.

Według sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczą Utting Research pod koniec lipca tylko 7% Australijczyków popiera często gwałtowne protesty.

Przestrzeganie przepisów dotyczących zdrowia publicznego było jednym z głównych powodów sukcesu Australii w porównaniu z innymi bogatymi krajami w walce z pandemią. Ale kraj walczy o powstrzymanie trzeciej fali infekcji, która rozpoczęła się w Sydney w połowie czerwca.

Australia miała około 43 000 przypadków COVID-19 i 978 zgonów. Chociaż liczby te są niskie, tylko około jedna trzecia Australijczyków w wieku 16 lat i starszych została w pełni zaszczepiona, wynika z danych opublikowanych w sobotę przez Federalny Departament Zdrowia.

Urzędnicy Nowej Południowej Walii poinformowali w sobotę o trzech zgonach i 516 osobach w szpitalu. Spośród 85 osób na oddziale intensywnej terapii 76 nie było zaszczepionych, poinformowali urzędnicy.

Co najmniej 96 osób było aktywnych w społeczności w swoim zaraźliwym czasie i doszło do szeregu naruszeń zdrowia publicznego, z których wszystkie spowolniły wysiłki mające na celu powstrzymanie epidemii.

W Wiktorii co najmniej 39 osób było aktywnych w społeczności, gdy byli zaraźliwi. Osiemnaście osób było w szpitalu, osiem na oddziale intensywnej terapii, a sześć na respiratorach.

(1 USD = 1,4017 dolarów australijskich)

Reportaż Lidii Kelly; Montaż przez Willa Dunhama, Jane Wardell i Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *