Connect with us

Świat

Niemcy i Węgry wykonują pierwsze szczepienia przed wejściem na rynek UE

Published

on

FRANKFURT, Niemcy (AP) – Niemcy, Węgry i Słowacja wystrzeliły w sobotę pierwsze strzały szczepionki przeciwko koronawirusowi, zaledwie kilka godzin po otrzymaniu pierwszych dostaw, co zniweczyło plany Unii Europejskiej dotyczące skoordynowanego wdrożenia w niedzielę w 27 krajach bloku przyniósł.

„Każdy dzień czekania to o jeden dzień za dużo” – powiedział Tobias Krueger, operator domu opieki, w którym rozpoczęto szczepienia w Halberstadt w północno-wschodnich Niemczech w Saksonii-Anhalt.

Agencja informacyjna dpa podała, że ​​pierwszą osobą w domu zaszczepioną szczepionką Pfizer BioNTech była 101-letnia Edith Kwoizalla.

Krueger powiedział, że 40 z 59 mieszkańców domu chciało zaszczepić się wraz z 10 z około 40 pracowników. Był jednym z zaszczepionych, ale dodał: „Też rozumiem obawy”.

Na Węgrzech zaszczepiono pracowników służby zdrowia z Centralnego Szpitala Południowego Pesztu w Budapeszcie, podczas gdy na Słowacji, 60-letni czołowy ekspert chorób zakaźnych Vladimir Krcmery jako pierwszy został ukąszony. Został zaszczepiony wraz z lekarzami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Nitrze, co minister zdrowia Marek Krajci określił jako „historyczny moment”.

Pierwsze dostawy szczepionki dotarły w bardzo zimnych pojemnikach do szpitali w całej UE późnym piątkiem i wczesną sobotą po wysłaniu ich z centrum produkcyjnego w Belgii przed Bożym Narodzeniem.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opublikowała film upamiętniający wprowadzenie szczepionki dla bloku prawie 450 milionów ludzi, nazywając to „wzruszającym momentem jedności”.

„Dziś przewracamy stronę w trudnym roku. Szczepionka COVID-19 została dostarczona do wszystkich krajów UE. Szczepienia zaczną się jutro w całej UE ”- powiedziała.

Wprowadzenie na rynek to chwila nadziei dla regionu, w którym niektóre z najwcześniejszych i najbardziej dotkniętych wirusami hotspotów na świecie – Włochy i Hiszpania – oraz inne, takie jak Czechy, zostały oszczędzone wcześnie tylko po to, aby ich systemy opieki zdrowotnej były blisko nich zobaczyć punkt krytyczny jesienią.

READ  Białoruś zmaga się z globalną złością po tym, jak samolot z opozycyjnym dziennikarzem został zmuszony do lądowania

Ogólnie kraje UE odnotowały co najmniej 16 milionów zakażeń koronawirusem i ponad 336 000 zgonów – zgodnie z opinią ekspertów duża liczba nadal nie docenia prawdziwej liczby pandemii z powodu pominiętych przypadków i ograniczonych testów.

Mimo to, wprowadzenie szczepionek pomaga blokowi rozwinąć poczucie jedności w złożonej misji ratowania życia po rocznej walce o wynegocjowanie umowy handlowej z Wielką Brytanią po Brexicie. To także westchnienie ulgi dla polityków UE, którzy byli sfrustrowani po tym, jak Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone rozpoczęły programy szczepień na początku tego miesiąca tym samym zastrzykiem opracowanym w Niemczech.

„To jest dobra wiadomość na Boże Narodzenie” – powiedział federalny minister zdrowia Jens Spahn na konferencji prasowej w sobotę. „Ta szczepionka jest ostatecznym kluczem do zakończenia tej pandemii… jest kluczem do odzyskania naszego życia”.

W większości krajów początkowe dostawy zostały ograniczone do nieco poniżej 10 000 dawek, a programy masowych szczepień w UE mają się rozpocząć dopiero w styczniu. Każdy kraj sam decyduje, kto dostanie pierwsze strzały – ale najsłabszy każdy stawia na pierwszym miejscu.

Na Węgrzech pierwsza dostawa 9750 dawek – wystarczająca do zaszczepienia 4875 osób, ponieważ wymagane są dwie dawki na osobę – przybyła wczesną sobotę ciężarówką i została przewieziona do Centralnego Szpitala Południowego Pestu w Budapeszcie. Rząd powiedział, że cztery kolejne szpitale, dwa w Budapeszcie i dwa kolejne we wschodnich miastach Debreczyn i Nyíregyháza, również otrzymają szczepionki z pierwszej dostawy.

Władze francuskie oświadczyły, że dadzą pierwszeństwo starszym osobom, a francuski Urząd ds. Bezpieczeństwa Medycznego będzie monitorował wprowadzenie szczepionki pod kątem ewentualnych problemów. Niemcy, gdzie pandemia pochłonęła ponad 30 000 istnień ludzkich, zaczęły się od osób powyżej 80. roku życia i osób opiekujących się grupami wrażliwymi.

READ  Brytyjska matka amputowała ręce po ugryzieniu psa i zapadła w śpiączkę

Hiszpańskie władze podały, że pierwsza partia szczepionki dotarła do centrum Guadalajary, gdzie pierwsze zastrzyki zostaną podane w niedzielny poranek w domu opieki.

We Włoszech, które mają najgorszy wskaźnik wirusów w Europie, z ponad 71 000 zgonów, pielęgniarka w szpitalu Spallanzani w Rzymie, głównej placówce zajmującej się chorobami zakaźnymi stolicy, jako pierwsza w kraju otrzyma szczepionkę, a za nią pozostanie inny personel medyczny.

W Polsce pierwsze dwie osoby, które zostaną zaszczepione w niedzielę to pielęgniarka i lekarz w szpitalu MSW w Warszawie, a następnie personel medyczny w kilkudziesięciu innych szpitalach. Premier RP Mateusz Morawiecki powiedział, że szczepienie się Polaków jest patriotycznym obowiązkiem – przesłanie skierowane do społeczeństwa, w którym występuje wysoki poziom niechęci szczepień z powodu nieufności do władz.

W Bułgarii, gdzie obawy dotyczące szczepionek są również wysokie, jako pierwszy zostanie zastrzelony minister zdrowia Kostadin Angelov, który obiecał agresywną kampanię promującą korzyści wynikające ze szczepionek.

W Chorwacji dom opieki w stolicy Zagrzebiu będzie pierwszym, który otrzyma szczepionkę w niedzielę rano, według HRT TV. Władze planowały również zaangażowanie celebrytów i innych osób publicznych w kampanię szczepień.

„Czekamy na to już rok” – powiedział w sobotę rumuński premier Florin Catu, po tym, jak pierwsze szczepionki dotarły do ​​obozu wojskowego.

Szczepienia rozpoczęły się, gdy pierwsze przypadki nowego wariantu wirusa, który rozprzestrzenił się w Wielkiej Brytanii, zostały odkryte we Francji i Hiszpanii. Nowy wariant, który zdaniem władz Wielkiej Brytanii był znacznie łatwiejszy do przeniesienia, spowodował, że kraje europejskie, Stany Zjednoczone i Chiny nałożyły nowe ograniczenia w podróżowaniu na osoby z Wielkiej Brytanii.

Francuz mieszkający w Anglii przybył do Francji 19 grudnia i w piątek uzyskał pozytywny wynik testu na nowy wariant, podał francuski departament zdrowia. Nie ma żadnych objawów i jest izolowany w domu w centrum Tours.

Władze sanitarne w Madrycie potwierdziły wariant brytyjski u czterech osób zdrowych. Regionalny szef zdrowia Enrique Ruiz Escudero powiedział, że nowy szczep pojawił się, gdy zarażona osoba przyleciała na lotnisko w Madrycie.

READ  Recesja w USA. Republikanie i Demokraci zgodzili się na pakiet gospodarczy

Niemiecka firma farmaceutyczna BioNTech jest pewna siebie że jego szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie działać przeciwko nowemu brytyjskiemu wariantowi, jednak powiedział, że potrzeba więcej badań, aby był całkowicie bezpieczny.

___

Gera relacjonował z Warszawy. Współpracujący pisarze prasowi Lorne Cook w Brukseli, Angela Charlton w Paryżu, Joseph Wilson w Barcelonie, Hiszpania, Frances D’Emilio w Rzymie, Jovana Gec w Belgradzie w Serbii, Karel Janicek w Pradze i Veselin Toshkov w Sofii w Bułgarii, przyczynili się do tego. Raport.

___

Śledź zasięg AP na https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic, https: // a pnews.com/hub/coronavirus-vaccin e oraz https: //apnews.com/UnderstandingtheOutbreak

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.