Connect with us

Świat

Wycieki gazu z Nord Stream „nie stanowią zagrożenia dla zdrowia” na pobliską wyspę Bornholm, mówi duński urząd ds. zarządzania kryzysowego

Published

on

Dwie tajne „operacje wpływu z Chin i Rosji”, które krążyły polityczne narracje o inwazji Kremla na Ukrainę, zostały usunięte z Facebooka za naruszenie polityki „nieautentycznego zachowania” platformy, Meta powiedział Wtorek.

Rosyjska sieć była „największą w swoim rodzaju, którą zakłóciliśmy od początku wojny na Ukrainie”, powiedziała Meta, skierowana do odbiorców w Niemczech, Francji, Włoszech i na Ukrainie, „opowiadając historie o wojnie i jej wpływie za pośrednictwem rozległej sieci ponad 60 stron internetowych podszywających się pod legalne organizacje informacyjne”.

Narracje prowadzone przez rosyjską sieć koncentrowały się na wojnie na Ukrainie, powtarzał jak papuga Kreml o skutkach sankcji i krążyły historie krytykujące ukraińskich uchodźców.

Rozległa sieć, która rozpoczęła się w maju tego roku, obejmowała ponad 60 stron internetowych starannie naśladujących organizacje informacyjne z całej Europy, w tym The Guardian, Bild i Der Spiegel. Według Meta dezinformacja dotyczyła fałszywych artykułów, oryginalnych memów i filmów z YouTube udostępnianych na Facebooku, Instagramie, Telegramie, Twitterze, Change.org, Avaaz i LiveJournal.

Treści były udostępniane po angielsku, francusku, niemiecku, włosku, hiszpańsku, rosyjsku i ukraińsku, a w niektórych przypadkach wzmocnione przez strony na Facebooku rosyjskich ambasad w Europie i Azji.

„To największa i najbardziej złożona operacja pochodzenia rosyjskiego, którą przerwaliśmy na Ukrainie od początku wojny. Oferowała niezwykłą kombinację wyrafinowania i brutalnej siły” – powiedział Meta.

Pochodząca z Chin sieć miała mniejszy zasięg i była skierowana do osób w Stanach Zjednoczonych, Czechach oraz, w mniejszym stopniu, do odbiorców chińsko- i francuskojęzycznych na całym świecie od 2021 r. do połowy września 2022 r. w czterech „w dużej mierze odrębnych i krótkotrwałych”. starania.”

W USA operacja koncentrowała się na „polityce wewnętrznej przed wyborami w połowie kadencji”, podczas gdy w Czechach narracje dotyczyły „polityki zagranicznej kraju wobec Chin i Ukrainy”, powiedziała Meta.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.