Polski operator sieci Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformował na swoim koncie na Twitterze, że kraj osiągnął na koniec czerwca 5232 MW zainstalowanej mocy fotowoltaicznej

W pierwszych sześciu miesiącach roku nowo zainstalowana moc fotowoltaiczna wyniosła około 1,3 GW. Dla porównania: w tym samym okresie w 2020 r. nowo podłączone systemy fotowoltaiczne w kraju miały około 900 MW.

W drugim kwartale roku w kraju Europy Wschodniej zainstalowano ponad 763 MW energii słonecznej.

Polska osiągnęła 3,9 GW skumulowanej mocy słonecznej do końca 2020 r., 1,3 GW do końca 2019 r. i tylko 486 MW Koniec 2018 r. Wykładniczy wzrost w ubiegłym roku wynikał głównie z rosnącej liczby podłączonych do sieci parków słonecznych.

Oczekuje się, że kraj Europy Wschodniej będzie dodawać około 2 GW rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat, według Instytutu Energetyki Odnawialnej. Oczekuje się, że skumulowana zainstalowana moc fotowoltaiczna osiągnie 14,93 GW do końca 2025 roku.

Polska wspiera obecnie energię słoneczną poprzez Schemat aukcji oraz Zachęty dla PV na dachu.

Ta treść jest chroniona prawem autorskim i nie może być dalej wykorzystywana. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystać niektóre z naszych treści, skontaktuj się z: [email protected]