Connect with us

Economy

Podatki i spadki. Organy podatkowe odmówiły dziecku prawa do zwolnienia

Published

on

Fakty są następujące: po śmierci małżonka jej mąż, za zgodą sądu, posiada udziały w nieruchomości należącej łącznie do ich dziecka oraz udziały, które odziedziczył. Robi to w ciągu pięciu lat od końca roku, w którym odziedziczył ją wraz z dzieckiem.

Jeśli rodzic zdecyduje się następnie sprzedać nieruchomość i kupić inną nieruchomość za pieniądze wygenerowane z tej transakcji, pojawia się problem podatkowy. Jeśli kupi lub zbuduje go sam na sobie, i. H. Powinien być jego jedynym właścicielem, czy małoletni nadal ma prawo do zasiłku mieszkaniowego?

„Dziennik Gazeta Prawna” odnosi się do najnowszej interpretacji indywidualnej z dnia 21 sierpnia 2020 r. (Sygnatura 0115-KDIT3.4011.409. 2020.2.KR). Dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej stwierdził, że skoro małoletni nie nabył prawa majątkowego, a jedynie zamieszkiwał na nieruchomości nabytej przez rodzica, nie powinien mieć prawa do zwolnienia z podatku PIT za część wpływów ze sprzedaży. Dlatego w Art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust 25 ustawy o PIT.

Rząd będzie pobierał podatki? „Jedynym powodem jest załamanie się kursu złotego”

Skarżący (będący synem) chciał ustalić, czy w sytuacji, gdy ojciec sprzedał zarówno swoje, jak i swoje udziały, był on nadal zwolniony z opodatkowania dochodów ze sprzedaży odziedziczonego majątku.

We wniosku podkreślił, że jest jedynym spadkobiercą swojego ojca i gdyby umarł, odziedziczyłby cały swój majątek.

Urząd Skarbowy: ulga nie przysługuje

Jednak dyrektor KIS uznał, że synowi nie przysługuje zasiłek mieszkaniowy, ponieważ nie wydawał pieniędzy na budowę własnego domu, ale na budowę budynku należącego do ojca i partnera.

Przypomniał, że aby skorzystać z obiektu, trzeba będzie przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, np. B. na budowę własnego budynku mieszkalnego (art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 ust. 1 lit. d ustawy o PIT). Wskazał, że termin realizacji celu mieszkaniowego dla jego syna upłynął 31 grudnia 2018 roku. Ponieważ prawa do domu nie nabył przed tą datą, musiał zapłacić PIT od dochodu, do którego był uprawniony ze sprzedaży nieruchomości odziedziczonych po matce.

READ  Istnieją poważne zmiany w przepisach dotyczących odpadów. Segregacja zmieni się nie do poznania

„DGP” zwraca uwagę, że w przypadku skierowania sprawy do sądu zainteresowana strona może usłyszeć pozytywny wynik – sądy administracyjne mają bowiem odmienne zdanie w tego typu sprawach niż organy podatkowe.

Jednolicie uznają, że dochód ze sprzedaży nieruchomości powinien być łączony i księgowany przez rodzica małoletniego. W związku z tym przyjmujesz do wiadomości, że rodzic, który sprzedaje nieruchomość za zgodą sądu, może w pełni skorzystać ze zwolnienia pod warunkiem, że mieszka w nowym obiekcie z małoletnim dzieckiem.

4h temu

Biegun złamany regułą pisaniaStandard w tym kraju! Urząd skarbowy lub ZUS zawsze chce do Ciebie przyjechać. Mam prawo do zwolnienia ze składek na podstawie przepisów, ale ZUS pobiera pieniądze z mojego konta. … Przeczytaj całość

3h temu

Jak myśliszWiadomo, że przydomek – przedłużenie Czajki – został podpisany przez Grąkiewicza-Walca z PO w 2008 roku, a Trzaskowski i polskojęzyczne media twierdzą, że … Przeczytaj całość

4h temu

??????Dlaczego dziecko nie ma udziału w zakupionym majątku? Ojciec go okradł

Rozwiń komentarze (14)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *