Connect with us

Gospodarka

Parlament zagłosował za ogłoszeniem całej UE strefą wolności LGBT.

Published

on

BRUKSELA (AP) – Parlament Europejski w przeważającej większości przyjął rezolucję, w której cała 27-osobowa Unia Europejska jest „strefą wolności” dla osób LGBT w celu odwrócenia rosnącej homofobii w Polsce i innych krajach.

Parlament ogłosił w czwartek, że oddano 492 głosy za rezolucją i 141 głosów przeciw, po debacie na sesji Parlamentu w Brukseli w środę.

Rezolucja powstała w dużej mierze w odpowiedzi na wydarzenia ostatnich dwóch lat w Polsce, gdzie wiele społeczności lokalnych przyjęło w dużej mierze symboliczne rezolucje, deklarując, że są wolne od tego, co konserwatywne władze nazywały „ideologią LGBT”.


Te miasta twierdzą, że próbują chronić tradycyjne rodziny oparte na związkach mężczyzn i kobiet, ale aktywiści LGBT twierdzą, że etykiety są dyskryminujące, a geje i lesbijki czują się niemile widziani. Obszary te stały się potocznie nazywane „strefami wolnymi od LGBT”.

Rezolucja jest dziełem ponadpartyjnej grupy w Parlamencie Europejskim, Intergrupy LGBTI.

Rząd polski odrzucił rezolucję. Twierdzi się, że Polska, jako suwerenny naród i społeczeństwo bardziej konserwatywne niż wiele krajów Europy Zachodniej, ma prawo do obrony swoich tradycyjnych wartości rodzinnych, opartych na wieloletnim związku z katolicyzmem. Zarzuca prawodawcy unijnemu przekroczenie jej jurysdykcji.

Rząd argumentował również, że poziom przestępstw z nienawiści w Polsce jest niższy niż w wielu krajach Europy Zachodniej.

Jednak aktywiści LGBT twierdzą, że nie jest to mierzalne. Kuba Gawon, który dokumentował lokalne rezolucje przeciwko osobom LGBT za pomocą grupy Atlas of Hate, powiedział, że polski kodeks karny nie wspomina konkretnie o przestępstwach homofobicznych, dlatego policja nie prowadzi statystyk takich przestępstw.

„Nie znamy pełnej liczby takich przypadków” – powiedział.

W rezolucji Parlamentu Europejskiego stwierdza się, że prawa podstawowe osób LGBT na Węgrzech również zostały ostatnio „poważnie ograniczone” z powodu faktycznego zakazu prawnego uznania płci osób transpłciowych i interseksualnych. Należy również zauważyć, że tylko dwa państwa członkowskie – Malta i Niemcy – zakazały „terapii konwersyjnej”, kontrowersyjnej i potencjalnie szkodliwej próby zmiany orientacji seksualnej danej osoby.

READ  Roczny koszt wypadków drogowych w Polsce wciąż wysoki - Pierwsze Wiadomości
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.