Connect with us

Gospodarka

Wysokie miejsce w postępie koncesji 5G

Published

on

Grecja zajmuje drugie miejsce wśród państw członkowskich Unii Europejskiej pod względem koncesji na pasmo dla licencji sieci telekomunikacyjnej piątej generacji (5G).

Ten kraj jest drugim co do wielkości krajem po Finlandii, jeśli chodzi o zapewnienie firmom częstotliwości potrzebnych do korzystania z najnowocześniejszej technologii telefonii komórkowej.

Według danych IDATE z grudnia Grecja przyznała już 83% przepustowości dostępnej dla sieci 5G, w porównaniu ze średnią UE wynoszącą 35,7%. Finlandia straciła 100%, podczas gdy Cypr zajmuje trzecie miejsce obok Niemiec, Czech i Słowacji z 67%. Inne kraje powyżej średniej UE to Luksemburg i Austria (66%), Węgry (61%), Włochy (60%) i Francja (59%).

Awans Grecji na drugie miejsce w europejskich rankingach jest szczególnie znaczący, jeśli weźmie się pod uwagę, że jeszcze rok temu kraj ten należał do spóźnialskich, którzy jeszcze nie rozpoczęli procesu koncesyjnego.

W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, które rozwinęły swoje procedury przydzielania przepustowości dla usług 5G, inne nie poczyniły żadnych postępów w tym zakresie. Są to Estonia, Litwa, Malta, Łotwa, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja i Polska, dla których nie wydano jeszcze żadnych licencji na korzystanie z sieci 5G.

Badanie IDATE ocenia państwa członkowskie UE nie tylko na podstawie ich ogólnych wyników w zakresie koncesji wszystkich kategorii przepustowości, ale także w szczególności według każdej strefy: w paśmie 700 MHz Grecja osiągnęła 100% wraz z 10 innymi krajami, podczas gdy w Grecja osiągnęła tylko 49% z 6-gigahercowego pasma.

Jak stwierdził minister ds. Zarządzania cyfrowego, Kyriakos Pierrakakis, Grecja jest jednym z pionierów aukcji przepustowości 5G po przejęciu krajów, które rozpoczęły się w 2018 roku. W szczególności Grecja zdecydowała się rozpocząć aukcję na wszystkie cztery szerokości pasma w tym samym czasie (700 MHz, 2 GHz, 3,5 GHz i 26 GHz).

READ  Niemcy i Węgry wykonują pierwsze szczepienia przed wejściem na rynek UE

„Grecja pokryła utracony teren w sposób, który zapewnił inne elementy poza ceną, takie jak szybkie pokrycie populacji, która zgodnie z zasadami aukcji musi osiągnąć 60% w ciągu trzech lat i 94% po sześciu latach”, jak Niedawno stwierdził Pierrakakis.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.