Connect with us

Świat

Palestyńczycy obwiniają nadwyżki szekli za nadwyrężenie gospodarki Zachodniego Brzegu

Published

on

RAMALLAH (AFP) – Palestyńskie firmy mają za dużo izraelskiej gotówki: być może nie jest to najczęściej omawiany aspekt konfliktu, ale niektórzy ostrzegają, że jest to rosnące zaniepokojenie palestyńskiej gospodarki.

Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu używają izraelskiego szekla, ale poza tym podobieństwem te dwa systemy finansowe są dramatycznie różne.

W Izraelu, podobnie jak w wielu zaawansowanych gospodarkach, płatności cyfrowe gwałtownie rosną, zastępując transakcje, które kiedyś były dokonywane rachunkami i monetami.

Ale na Zachodnim Brzegu, który od 1967 r. znajduje się częściowo pod izraelską kontrolą wojskową, wciąż króluje gotówka.

Tasir Freij, który jest właścicielem sklepu z narzędziami w Ramallah, powiedział agencji informacyjnej AFP, że musi teraz zapłacić prowizję w wysokości dwóch procent za zdeponowanie papierowych pieniędzy, ponieważ jego bank nie chciał tego robić.

„To jest kryzys… i odczuwamy jego skutki” – powiedział Freij AFP.

Większość papierowych pieniędzy jest wnoszona przez dziesiątki tysięcy Palestyńczyków, którzy pracują w Izraelu lub osiedlach żydowskich na Zachodnim Brzegu i otrzymują pensję w gotówce.

Palestyńczycy wychodzą przed kantor wymiany walut w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu 5 października 2021 r. (ABBAS MOMANI / AFP)

Eksperci i ludzie biznesu twierdzą, że narastanie poważnych zagrożeń walutowych dławi palestyński system finansowy.

Freija zirytowało, że kupowanie towarów z zagranicy zwykle wymagało przewalutowania szekli na obce waluty, zwłaszcza dolary lub euro, ale obfitość szekli na rynku zmusiła go do zaakceptowania boleśnie niekorzystnych kursów.

„Składowisko”

Palestyńska Władza Monetarna, która działa jako bank centralny na Zachodnim Brzegu, ostrzegła, że ​​szekle papieru piętrzą się, ponieważ nie mają możliwości zwrotu twardej waluty Izraelowi.

READ  Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia z 3 grudnia

Gubernator PMA Firas Melhem powiedział AFP, że akumulacja gotówki jest „bardzo niepokojącym problemem”, który przyprawia banki i przedsiębiorstwa o ból głowy.

„Jeśli problem nie zostanie szybko rozwiązany, rynek palestyński stanie się wysypiskiem szekla” – dodał.

Szekel został wprowadzony jako oficjalna waluta na Zachodnim Brzegu iw Strefie Gazy w wyniku protokołów gospodarczych znanych jako porozumienia paryskie, które nastąpiły po porozumieniach z Oslo między Izraelem a Autonomią Palestyńską.

Palestyńczyk przelicza stosy banknotów w kantorze w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu 5 października 2021 r. (ABBAS MOMANI / AFP)

Wiele się zmieniło od tych porozumień z 1994 roku.

Opierając się w większym stopniu na transakcjach cyfrowych, izraelskie banki nie chcą już ponownie absorbować papierowych pieniędzy, które gromadzą się na Zachodnim Brzegu, ale nie krążą szybko w izraelskiej gospodarce.

Innym powodem podanym przez Bank Izraela było bezpieczeństwo.

„Podkreślamy, że niekontrolowane przelewy pieniężne mogą być nadużywane, zwłaszcza do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, i nie są zgodne z międzynarodowymi standardami zakazującymi prania pieniędzy i finansowania terroryzmu” – powiedział bank w oświadczeniu dla AFP.

Rozwiązania?

Banki palestyńskie próbowały zachęcać klientów do ograniczania swoich depozytów gotówkowych, ale robi to ryzyko ograniczenia kapitału dostępnego dla banków, co wpłynęłoby na ich zdolność do oferowania kredytów.

Sytuacja nadmiaru gotówki po raz kolejny wezwała niektórych palestyńskich ekspertów do porzucenia szekla na rzecz unikatowej waluty palestyńskiej lub waluty innego narodu, w tym dinara jordańskiego, który również krąży na Zachodnim Brzegu.

Palestyńska Władza Monetarna wzywa również Bank Izraela do odzyskania większej ilości twardej waluty.

Melhem podkreślił jednak, że Palestyńczycy muszą także „nadążyć za rozwojem technologii finansowych” i przejść do większej ilości płatności bezgotówkowych.

Czasy izraelskiego personelu przyczyniły się do powstania tego raportu.

READ  Wang Yaping jest pierwszą Chinką, która ukończyła spacer kosmiczny

Ucz się hebrajskiego w zabawny i wyjątkowy sposób

Dostajesz izraelskie wiadomości… ale czy ty? WOLA to? Oto Twoja szansa, aby zrozumieć nie tylko ogólny obraz, który przedstawiamy na tych stronach, ale także krytyczne, soczyste szczegóły życia w Izraelu.

w Hebrajski mądry uliczny dla społeczności Times of Israel, co miesiąc uczymy się kilku slangowych hebrajskich zwrotów na wspólny temat. Są to niewielkie kursy hebrajskiego z dźwiękiem, które naszym zdaniem naprawdę Ci się spodobają.

Ucz się więcej

Ucz się więcej

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by zaoferować wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie wprowadziliśmy paywalla. Jednakże, ponieważ prowadzone przez nas dziennikarstwo jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę poprzez przyłączenie się Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, ciesząc się The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.