Connect with us

Świat

Argentyński sędzia oskarża hiszpańskich ministrów z epoki Franco o morderstwo

Published

on

Lokalni pracownicy ładują posąg byłego hiszpańskiego dyktatora Francisco Franco, ostatniego w Hiszpanii, do ciężarówki po tym, jak został on usunięty ze swojego miejsca w Melilli w Hiszpanii, 23 lutego 2021 r. REUTERS / Jesus Blasco de Avellaneda

BARCELONA, 16 października (Reuters) – Argentyński sędzia badający sprawy wynikające z dyktatury Franco w Hiszpanii oskarżył byłego hiszpańskiego ministra o poczwórne morderstwo, powiedział w sobotę Reuters.

Sędzia Maria Servini de Cuba z siedzibą w Buenos Aires wydała wyrok przeciwko Rodolfo Martinowi Villa, 87, ministrowi spraw wewnętrznych w latach 1976-1979.

Sędzia napisała, że ​​spojrzała na Martina Villa „sprawcę prima facie, który jest odpowiedzialny karnie za przestępstwo poważnego morderstwa, powtórzone co najmniej cztery razy, z których Pedro María Martínez Ocio, Romualdo Barroso Chaparro, Francisco Aznar Clemente i Germán Rodríguez Saíz były ofiarami ”.

Martin Villa powiedział hiszpańskiej gazecie ABC: „Jestem spokojny.

Hiszpania uchwaliła w 1977 r. ustawę o amnestii, która ułaskawiała zbrodnie dyktatury Franco.

Setki Hiszpanów próbowało to obejść, idąc do argentyńskiego sądu na zasadzie powszechnej sprawiedliwości, aby zająć się zbrodniami przeciwko nim i ich rodzinom podczas 36-letniej prawicowej dyktatury generała Francisco Franco.

Sędzia Servini napisał, że Martin Villa odegrał kluczową rolę w represyjnych strukturach dyktatury, która trwała bezpośrednio po śmierci Franco w 1975 roku.

„To wspaniała wiadomość dla ofiar, które od wielu lat występują z roszczeniami” – powiedział Máximo Castex, prawnik krewnych ofiar.

Sędzia nakazał zatrzymanie mieszkającego w Madrycie Martina Villi, ale stwierdził, że jest to mało prawdopodobne.

Fernando Goldaracena, prawnik byłego ministra, nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Sprawozdawczość Grahama Keeleya; Edytowane przez Christinę Fincher i Kevina Liffey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *