Connect with us

Świat

Atak w Paryżu: jedna osoba nie żyje, dwie są ranne – mówi francuski minister spraw wewnętrznych

Published

on

Atak w Paryżu: jedna osoba nie żyje, dwie są ranne – mówi francuski minister spraw wewnętrznych

Stephanie Lecocq/Reuters

Po ataku w Paryżu 2 grudnia francuska policja zabezpiecza most Bir Hakeim.


Paryż
CNN

Francuska policja aresztowała mężczyznę podejrzanego o zabicie jednej osoby i zranienie dwóch innych osób w ataku nożem i młotkiem w centrum Paryża.

Do ataku doszło w Bir Hakeim, niedaleko Wieży Eiffla, powiedział dziennikarzom obecny na miejscu minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin w sobotni wieczór.

Powiedział, że aresztowany mężczyzna był obywatelem francuskim, znanym wcześniej służbom wywiadowczym.

Dodał, że w ataku zginął niemiecki turysta urodzony na Filipinach, a dwie inne osoby odniosły obrażenia niezagrażające życiu. W niedzielę brytyjskie Biuro ds. Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju poinformowało, że jedną z rannych jest obywatelka Wielkiej Brytanii.

Darmanin powiedział, że jeden z obecnych na miejscu funkcjonariuszy policji użył paralizatora, aby zneutralizować napastnika. Dodał, że życiu podejrzanego nie zagraża niebezpieczeństwo.

„Po aresztowaniu powiedział, że nie może już znieść widoku śmierci muzułmanów zarówno w Afganistanie, jak i Palestynie” – powiedział Darmanin.

Dimitara Dilkoffa/AFP/Getty Images

Na miejscu zbrodni pracuje policja kryminalna.

Zwracając się do reporterów, Darmanin powiedział, że podejrzany urodził się we Francji w 1997 r., a w 2016 r. został już skazany na cztery lata więzienia za planowanie „brutalnych działań”.

Tajne służby były świadome, że podejrzany cierpiał na „poważne zaburzenia psychiczne” – dodał Darmanin.

Minister powiedział, że policja przekazała mu, że według doniesień napastnik krzyczał podczas ataku „Allahu Akbar”.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał ten incydent atakiem terrorystycznym i zapowiedział, że francuska prokuratura ds. walki z terroryzmem wszczyna śledztwo.

„Składam moje pełne kondolencje rodzinie i krewnym obywatela Niemiec, który zmarł dziś wieczorem” – napisał Macron w poście na portalu X wczesnym rankiem w niedzielę.

READ  Zieloni w Niemczech głosują na Baerbocka jako kandydata na kolejnego kanclerza

Podziękował także francuskim służbom ratunkowym.

„Krajowa Prokuratura Antyterrorystyczna będzie teraz odpowiedzialna za rzucenie światła na tę sprawę, aby sprawiedliwość mogła zostać wymierzona w imieniu narodu francuskiego” – napisał Macron.

Na nagraniach wideo zarejestrowanych na miejscu zdarzenia widać, jak przyjechały radiowozy, karetki pogotowia i paryska straż pożarna, a ruch został przekierowany na objazdy. Postawiono także liczne bariery.

Zalecono mieszkańcom unikanie tego obszaru.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *