Connect with us

Świat

Optymistyczna gospodarka Sri Lanki MFW ma się odbić, ponieważ otrzymuje pakiet ratunkowy w wysokości 3 miliardów dolarów

Published

on

Optymistyczna gospodarka Sri Lanki MFW ma się odbić, ponieważ otrzymuje pakiet ratunkowy w wysokości 3 miliardów dolarów
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostatecznie zatwierdził pomoc w wysokości 3 miliardów dolarów dla Sri Lanki, torując krajowi drogę do restrukturyzacji zadłużenia i poprawy gospodarki w 2024 roku.
  • Południowoazjatycki kraj zmaga się z najgorszym kryzysem finansowym od dziesięcioleci, a decyzja MFW pozwoli na natychmiastową wypłatę pożyczki w wysokości 333 milionów dolarów w ciągu czterech lat.
  • Krishna Srinivasan, dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku MFW, powiedział CNBC, że Sri Lanka została „mocno dotknięta katastrofalnym kryzysem gospodarczym i humanitarnym”.

Mężczyzna macha flagą narodową Sri Lanki po tym, jak wspiął się na wieżę w pobliżu sekretariatu prezydenta w Kolombo, 11 lipca 2022 r., po tym, jak został opanowany przez antyrządowych demonstrantów. (Zdjęcie autorstwa ARUN SANKAR/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Arun Sankar | AFP | Obrazy Getty’ego

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostatecznie zatwierdził tzw Pakiet ratunkowy o wartości 3 miliardów dolarów dla Sri Lankitorując krajowi drogę do restrukturyzacji zadłużenia i poprawy gospodarki w 2024 r.

Południowoazjatycki kraj zmaga się z najgorszym kryzysem finansowym od dziesięcioleci, a decyzja MFW pozwoli na natychmiastową wypłatę pożyczki w wysokości 333 milionów dolarów w ciągu czterech lat.

Sri Lanka została „mocno dotknięta katastrofalnym kryzysem gospodarczym i humanitarnym” – powiedział CNBC Krishna Srinivasan, dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku MFW.

„Można to przypisać trzem czynnikom: jednym z nich są istniejące wcześniej słabości, błędy w polityce i wstrząsy” – powiedział Sri Jegarajah z CNBC w wywiadzie udzielonym we wtorek w Azji.

„W odpowiedzi gospodarka nieco się skurczyła. Spodziewamy się 8-procentowego spadku w 2022 r. i 3-procentowego spadku w tym roku, zanim gospodarka ponownie się ożywi w przyszłym roku”.

Dodał, że w rezultacie poziom zadłużenia Sri Lanki stał się niezrównoważony, a inflacja pozostaje wysoka.

„Wszystkie podstawy makro są dość otrzeźwiające”.

We wtorek rupia lankijska ostatnio wzrosła o 4,5% w stosunku do dolara amerykańskiego.

Sri Lanka od roku boryka się z poważnymi niedoborami żywności, lekarstw, paliwa i elektryczności. Wywołało to gniewne protesty, które zmusiły ówczesnego prezydenta Gotabaya Rajapaksę do ucieczki z kraju i ostatecznie do rezygnacji.

W lipcu krajowi prawodawcy wybrali sześciokrotnego premiera Ranila Wickremesinghe na jego następcę na stanowisku prezydenta.

W odpowiedzi na niedawny pakiet ratunkowy MFW, Wickremesinghe napisał na Twitterze z podziękowaniami w MFW, mówiąc, że jego kraj trzyma się swojego „programu reform”, dodając, że program MFW jest „kluczowy dla realizacji tej wizji”.

Srinivasan powiedział, że głównym celem pożyczki MFW jest zajęcie się „stabilizacją makroekonomiczną” i przywrócenie zdolności obsługi zadłużenia w krótkim okresie.

„Ale poza tym program ma również na celu złagodzenie wpływu kryzysu na biednych i bezbronnych” – zauważył. „Ma na celu zapewnienie stabilności narodowej i wzmocnienie rządów”, aby poprawić potencjał wzrostu kraju w dłuższej perspektywie.

Gabriel Sterne, szef globalnych rynków wschodzących w Oxford Economics, powiedział CNBC, że zatwierdzenie pożyczki przez MFW jest ważne dla Sri Lanki, która w zeszłym roku nie spłacała swojego zadłużenia.

„To wielka chwila, bardzo pozytywna dla całego kraju, ponieważ trzymanie się programu zapewni wyjście z częściowo spowodowanego przez siebie kryzysu” – powiedział. „Istnieje wiele przykładów programów MFW mających na celu przywrócenie stabilności, chociaż często odbywa się to kosztem bolesnych środków oszczędnościowych”.

„W przypadku Sri Lanki poprzedni rząd odniósł miażdżące zwycięstwo na platformie fatalnej polityki gospodarczej, która uczyniła kryzys nieuniknionym, wywołując zmiany w klasie rządzącej w cieniu protestów społecznych” – dodał Sterne.

Ekonomista powiedział, że „słabe rządy” i to, co nazwał „brakiem zachęt do dobrego rządzenia”, będą nadal budzić niepokój.

Analitycy argumentowali również, że Sri Lanka potrzebuje reform instytucjonalnych, aby osiągnąć długoterminową zdolność obsługi zadłużenia.

„Aby dostosowanie fiskalne zakończyło się sukcesem, kluczowe znaczenie mają trwałe reformy fiskalne w administracji podatkowej, finansach publicznych i zarządzaniu wydatkami oraz ustalaniu cen energii”.

Powiedziała również, że bieżące działania antykorupcyjne kraju powinny być kontynuowane, w tym przegląd przepisów antykorupcyjnych.

To będzie 17cz Sri Lanka zwróciła się do MFW o pomoc.

Wickremesinghe przyznał w niedawnym przemówieniu, że „w przeciwieństwie do poprzednich 16 przypadków, nie ma miejsca na błąd w wykonaniu jakiegokolwiek zadania uzgodnionego z MFW”.

„Jednym z najlepszych wskaźników tego, kto będzie miał kryzys zadłużenia w przyszłości, jest liczba kryzysów w przeszłości, a Sri Lanka może mieć trudności z przywróceniem swojej reputacji na międzynarodowych rynkach finansowych” – powiedział Stern z Oksfordu.

„Nawet jeśli program MFW zadziała, jaka dyscyplina czeka polityków po odejściu MFW?” – dodał.

Mimo to jest to „nieco inny kryzys niż ten, który widzieliśmy w przeszłości”, powiedział Srinivasan z MFW.

„Fakt, że zdolność obsługi zadłużenia musi zostać przywrócona, jest powszechnie uznawany. Panuje powszechna zgoda co do tego, że będzie to wymagało zarówno konsolidacji fiskalnej ze strony rządu” – powiedział, dodając, że wdrożenie ma kluczowe znaczenie.

„Widzimy znaczną własność i potrzeba znacznej liczby przywódców, aby cały ten program został zaakceptowany” – zauważył Srinivasan.

„W tym przypadku społeczeństwo jako całość będzie miało do odegrania ważną rolę, wraz ze wszystkimi innymi zainteresowanymi stronami, w tym podmiotami politycznymi”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *