Connect with us

Gospodarka

Nowe postępy w polskim projekcie SMR Orlen Synthos: New Nuclear

Published

on

17 marca 2023 r

Plan Orlen Synthos Green Energy dotyczący kilkudziesięciu małych reaktorów modułowych w całej Polsce otrzymał podwójne wsparcie – zgodę Komisji Europejskiej na utworzenie joint venture oraz umowę o współpracy przy projekcie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(Zdjęcie: gov.pl)

Umowa pomiędzy Orlen Synthos Green Energy a Państwową Agencją Środowiska obejmuje cele środowiskowe, które mają zostać osiągnięte, model ekonomiczny i biznesowy projektu, harmonogram jego realizacji oraz inwestycje kapitałowe.

W latach 2029-2036 ma powstać moc 10 000 MWe. Wstępnie planowana jest budowa elektrowni SMR z BWRX-300 SMR firmy GE Hitachi w 10 wybranych lokalizacjach.

Narodowy Fundusz Środowiska powiedział: „Elektrownia jądrowa SMR może powstać w ciągu 24-36 miesięcy na terenie zajmującym zaledwie 10% powierzchni kraju duża elektrownia jądrowa. The Nuclear Island zajmie jedynie powierzchnię boiska do piłki nożnej. Ze względu na znacznie niższe nakłady inwestycyjne i szybkość budowy reaktora BWRX-300 z modułów, program tworzenia sieci małych elektrowni jądrowych jest obecnie uważany za najskuteczniejszy i najszybszy sposób transformacji polskiej elektroenergetyki i ciepłownictwa w kierunku dekarbonizacji i osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych”.

Projekt otrzymał również osobne wsparcie od Komisji Europejskiej, która zatwierdziła w pełni funkcjonalne wspólne przedsięwzięcie rafinerii ropy naftowej i sprzedawcy benzyny Polski Koncern Naftowy Orlen SA oraz Synthos Green Energy SA, który opracowuje i wdraża zeroemisyjne technologie energetyczne tworząc Orlen Sythos Green Energy.

W oświadczeniu Komisja Europejska stwierdziła: „Komisja stwierdziła, że ​​proponowane przejęcie nie budzi żadnych obaw w zakresie konkurencji, biorąc pod uwagę jego bardzo ograniczony wpływ na rynek. Transakcja została rozpatrzona w ramach uproszczonej procedury kontroli koncentracji.”

W zeszłym miesiącu Daniel Obajtek, dyrektor generalny Orlenu, polskiej spółki paliwowej będącej w 49,9% własnością Skarbu Państwa, powiedział dziennikarzom, że w kwietniu ogłoszą 26 lokalizacji, w których planowana będzie flota do 79 BWRX-300 SMR. Według Polski ZACIER Agencja prasowa chce osiągnąć tę liczbę do 2038 roku.

READ  Panika zakupowa prowadzi do niedoborów cukru w ​​polskich supermarketach

Zbadane i napisane przez World Nuclear NewsContinue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *