Connect with us

Nauka

Nie przegap tych 10 eksponatów muzealnych, które zostaną otwarte w Europie w 2021 roku, od retrospektywy Hito Steyerla po zwrot akcji dla Helen Frankenthaler

Published

on

Po fali odroczeń i odwołań w 2020 roku mamy nadzieję, że 2021 będzie inny.

Chociaż wiele pozostaje do potwierdzenia, zebraliśmy najbardziej oczekiwane wystawy, które można zobaczyć w Europie w 2021 roku.

Helen Frankenthaler: radykalne piękno
Dulwich Picture Gallery, Londyn
27 maja do 28 listopada

Helen Frankenthaler, Madame Butterfly (2000). Drzeworyt stu dwukolorowy. © 2021 Fundacja Helen Frankenthaler, Inc. / DACS / Tyler Graphic Ltd., Mount Kisco, NY.

Ta ważna retrospektywa Helen Frankenthaler obejmuje 30 prac zapożyczonych z Fundacji Helen Frankenthaler, od jej pierwszego drzeworytu w 1973 r. Do ostatniej pracy opublikowanej w 2009 r. Wystawa poświęcona będzie nowatorskiemu podejściu artystki do grawerowania, rzucając wyzwanie domniemanym ograniczeniom medium drzeworyt, aby stworzyć nowe wymiary piękna.

Lawrence Abu Hamdan: Zielone kokosy i inne niedopuszczalne dowody
Secesja wiedeńska, Wiedeń
Do 7 lutego

Lawrence Abu Hamdan, <i data-lazy-src=

Wystawa prac laureata nagrody Turnera poświęconej dźwiękom, mowie, pamięci i jego roli w poszukiwaniu prawdy. Podstawową zasadą praktyki artysty jest jego analiza akustycznych wskazówek i zeznań świadków, a na wystawie znajdą się cztery prace z dwóch serii, które to badają, a także inne formy świadectwa. Uwzględnione będzie audiowizualne dochodzenie Abu Hamdana w syryjskim więzieniu tortur Saydnaya, Po SFX (2018), a także nową serię druków pt Bo inaczej nie uwzględniono, który jest inspirowany znamionami.

Bez tytułu: Sztuka w warunkach naszych czasów
Kettle’s Yard, Cambridge
6 lutego do 5 kwietnia

Larry Achiampong e David Blandy, <i data-lazy-src=

Ta grupowa wystawa zgromadzi 10 brytyjskich artystów, którzy są częścią afrykańskiej diaspory, a których praca dotyczy głównych kulturowych i politycznych problemów naszych czasów. Obejmie nowe zamówienia i ostatnie prace Barby Asante, Phoebe Boswell, Kimathi Donkor i innych. Kurator Paul Goodwin mówi, że wystawa skupi się na pracach, zamiast skupiać się na samej czerni. „Okazuje się, że kwestie czerni, rasy i tożsamości uwikłane są w wielość trosk – estetycznych, materialnych i politycznych – które widzowie mogą znaleźć bez głosu kuratora przesłaniającego prace” – mówi.

READ  Księżyc „rdzewieje”, a naukowcy są oszołomieni

Ad Minoliti
Centrum Sztuki Współczesnej BALTIC, Gateshead
1 kwietnia do 13 marca

Ad Minoliti, <i data-lazy-src=

To największa wystawa argentyńskiego artysty i pierwsza do tej pory wystawa instytucjonalna w Wielkiej Brytanii. Artystka, której prace znalazły się na Biennale w Wenecji w 2019 roku, znana jest z tworzenia kolorowych obrazów i instalacji, które zmagają się z teorią queer i feminizmem. Wystawa pomyślana jest jako przestrzeń odpoczynku, z dala od ograniczeń gatunku binarnego, sztuki i życia skoncentrowanego na człowieku, w tym, co artysta nazywa „salonem obcych”. W ramach Minoliti odbywają się co dwa tygodnie warsztaty. Feministyczna Szkoła Malarstwa, która zajmie się tradycyjnymi gatunkami malarstwa, próbując na nowo wyobrazić sobie narracje historyczne z perspektywy feministycznej, międzysektorowej i queer.

Ogień w moim brzuchu
Kolekcja Julii Stoschek, Berlin
6 lutego do 12 grudnia

Laure Prouvost <i data-lazy-src=

Laure Prouvost Mówili idealnie (2019). Dzięki uprzejmości artysty i Carliera | gebauer, Berlin / Madryt.

Kurator Lisa Long planuje dużą wystawę w oparciu o kolekcję Stoschek, która obejmuje ambitne i oczyszczające dzieła artystów takich jak Barbara Hammer, Anne Imhof, Adrian Piper i Arthur Jafa. Widz stanie się świadkiem aktów przemocy i odważnie przyjrzy się temu, jak jest on przedstawiany, rozpowszechniany i rozpowszechniany. Wystawione będą rzadkie egzemplarze i kilka niedawno nabytych dzieł. Tytuł programu „Ogień w moim brzuchu” to hołd dla nowatorskiego dzieła amerykańskiego artysty i aktywisty Davida Wojnarowicza pod tym samym tytułem, które również będzie można obejrzeć.

Hito Steyerl
Centre Pompidou, Paryż, Francja
3 lutego do 7 czerwca

Jak nie być widzianym: pieprzona edukacja dydaktycznaHito Steyerl (2013). Zdjęcie dzięki uprzejmości artysty, Andrew Kreps Gallery w Nowym Jorku i Esther Schipper w Berlinie.

Największa wystawa uznanego niemieckiego artysty we Francji została przesunięta z pierwotnej daty zeszłego lata. Wystawa, która została po raz pierwszy zaprezentowana jesienią ubiegłego roku w K21 w Düsseldorfie, obejmuje najlepsze z głównych dzieł Steyerla, w tym jego inaugurację w 2013 roku, Jak nie być widzianymi Fabryka Słońca Biennale w Wenecji 2015, a także nową produkcję. Część pokazu będzie zawierała wyjątkową architekturę Centrum Pompidou jako punkt wyjścia.

Beuys: 2021
Różne lokalizacje w Europie
Przez cały 2021 rok

Zdjęcie Josepha Beuysa: Behr / ullstein bild via Getty Images.

Zdjęcie Josepha Beuysa: Behr / ullstein bild via Getty Images.

Artyści konceptualni są tematem bardzo udanego programu w przyszłym roku, który odbędzie się w 12 niemieckich miastach, a także w Warszawie, Polsce, Wiedniu, Austrii i Manresie w Hiszpanii. Z niecierpliwością czekamy na wystawę w K20 w Düsseldorfie zatytułowaną „Każdy jest artystą: kosmopolityczne ćwiczenia z Josephem Beuysem”, która zostanie otwarta 27 marca. Wystawa ukaże wielu współczesnych artystów w dialogu z Beuysem, kwestionując lub rozszerzając praktykę tego najbardziej enigmatycznego artysty. W październiku 2021 roku w Muzeum Krefelda pojawi się pierwsza wystawa, na której Beuys zestawi się z Marcelem Duchampem.

Niewolnictwo
Rijksmuseum w Amsterdamie
12 lutego do 30 maja

Nieznane, wiele kajdanek na nogi do łańcuchów niewolników, z 6 luźnymi kajdankami, około 1600-1800.  Amsterdam, Rijksmuseum, prezent od pana JW de Keijzera, Gouda.

Nieznane, wiele kajdanek na nogi do łańcuchów niewolników, z 6 luźnymi kajdankami, około 1600-1800. Amsterdam, Rijksmuseum, prezent od pana JW de Keijzera, Gouda.

Rijksmuseum w Amsterdamie planuje duże przedstawienie, które bada historię niewolnictwa na Atlantyku i Oceanie Indyjskim. Program przyjrzy się holenderskiemu zaangażowaniu w handel niewolnikami, przedstawiając 10 prawdziwych historii od osób, które były ofiarami lub spekulantami tego handlu. Ponad 100 obiektów i dzieł sztuki będzie eksponowanych w kolekcji Rijksmuseum i nie tylko. „Ta przeszłość nie została dostatecznie zbadana” – powiedział dyrektor muzeum Taco Dibbits.

Yayoi Kusama: retrospektywa
Gropius Bau, Berlin
19 marca do 1 sierpnia

Yayoi Kusama, <I data-lazy-src=

Ta ważna wystawa badawcza skupi się na początkowym rozwoju prac Yayoi Kusamy, w tym na pierwszych obrazach i rzeźbach, które ostatecznie doprowadziły do ​​jego wciągających środowisk, które również będą widoczne. Wystawa, której kuratorem jest dyrektor muzeum Stephanie Rosenthal, we współpracy z pracownią Kusama, śledzi często pomijane działania japońskiego artysty w Europie i Niemczech od lat 60. Pokaz trafi do Muzeum Sztuki w Tel Awiwie pod koniec 2021 roku.

Sonsbeek
Różne lokalizacje, Arnem
10 kwietnia do 21 czerwca

zespół kuratorski sonsbeek.  Dzięki uprzejmości Sonsbeek.

Zespół kuratorski Sonsbeek. Dzięki uprzejmości Sonsbeek.

Odbywający się co cztery lata „Sonsbeek” sprowadza międzynarodowych artystów do małego miasteczka Arnem w Holandii. Tę edycję kieruje berlińska kurator Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, która zmieniła koncepcję wystawy: zostanie otwarta w 2021 roku i będzie rozwijana przez następne cztery lata. Tematy takie jak rasa, płeć i status klasy robotniczej będą centralnym punktem programu, w którym wystąpią między innymi artyści Lawrence Abu Hamdan, Laure Prouvost, Oscar Murillo i Willem de Rooij.

Podążać Artnet News na Facebooku:


Chcesz wyprzedzić świat sztuki? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe wiadomości, wywiady i przekonujące recenzje, które napędzają rozmowę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.