Connect with us

Nauka

W TikTok mężczyźni nie są jedynymi gwiazdami jazdy na łyżwach

Published

on

Courtney Atencio jedzie nisko nad ziemią, wjeżdżając i wyjeżdżając z długich, pustych ulic Kalifornii. Na jednym filmie chwyta tył toyoty camry i jedzie za nią. Na innym jest z kumplami, ćwicząc sztuczki w lokalnym skateparku. Każdego razu, Klipy Atencio są niezaprzeczalnie fajne i szybko zostają zalane komentarzami fanów proszącymi o wskazówki, jak zacząć jeździć na łyżwach. Atencio nie zaczęła jeździć na łyżwach ani swojego konta TikTok, aby osiągnąć sławę, ale szybko znalazła społeczności w obu, których nigdy nie doświadczyła, gdy dorastała.

„Kiedy miałem 14 lat, faceci naśmiewali się ze mnie, gdy próbowałem iść do skateparku, ponieważ jestem tam jedyną kobietą” – powiedział Atencio The Verge. „Posiadanie TikToka, aby móc pokazać dziewczynom, że nie jesteś sama, nadal możesz jeździć na deskorolce, nawet nie słuchasz tych wszystkich facetów, jest bardzo ważne”.

Kultura skateboardingu znalazła nowe życie w TikTok, gdzie krótkie filmy przedstawiające imponujące sztuczki, bolesne pomyłki i wisi na miejscowym skateparku przyniosły łącznie miliardy wyświetleń. Eksplozja filmów o deskorolce zachęciła jednorazowych rolkarzy do ponownego podjęcia tego hobby i przekonała zupełnie nowicjuszy do wypróbowania go po raz pierwszy – i w przeciwieństwie do zdominowanego przez mężczyzn świata, który był twarzą kultury skateboardowej przez dziesięciolecia, wiele gwiazd TikTok to kobiety i osoby queer.

Hashtagi, takie jak #girlswhoskate i #skatergirl, stale się rozwijają, tworząc niekończące się morze filmów z udziałem dziewcząt i kobiet. Poruszaj się po okolicy, a znajdziesz łyżwiarzy, takich jak Brianna King, niezwykle popularny twórca znany z oferowania wskazówek, z których nowicjusze mogą skorzystać na początku, lub skateboobs, grupa deskorolkowców w Szkocji, która składa się ze wszystkich dziewcząt i regularnie publikuje filmy ze swojego czasu na łyżwach. Ale wielu twórców bardziej przypomina Atencio, która po prostu publikuje filmy z solowymi przejażdżkami po swoim domu na przedmieściach Los Angeles lub czasem spędzanym z przyjaciółmi w skateparkach.

READ  Zniesienie ograniczeń COVID-19 może doprowadzić do poważnej epidemii grypy

„Widzę o wiele więcej kobiet jeżdżących na deskorolce w TikTok niż kiedykolwiek dorastając” – Faeth Perryman, która również publikuje filmy o łyżwach do TikTok, powiedział The Verge. „Naprawdę nie wiem, czy to dlatego, że ogólnie na TikTok jest dużo dziewczyn, czy też TikTok właśnie sprawił, że filmy o deskorolce stały się bardziej dostępne”.

Dzięki algorytmowi rekomendacji TikTok ponad 250 000 osób Oglądałem film, na którym Perryman jeździ na deskorolce pustą drogą w Acadia w stanie Maine, na Oceanie Atlantyckim rozciągającym się wiele kilometrów za nią, gdy wschodzi słońce. Aplikacja stale wyświetla nowe filmy osobom, które korzystają z podobnych treści. Zasadniczo, jeśli lubisz, komentujesz lub udostępniasz kilka filmów o jeździe na deskorolce, TikTok będzie wypełniał Twój kanał coraz więcej.

Po zniknięciu pod koniec XX wieku a poza tym kultura skateboardingu odrodziła się w ciągu ostatnich kilku lat. To sukces marek streetwearowych, takich jak Supreme mocno oprzeć się na estetyce jazdy na deskorolce pomogła zwiększyć zainteresowanie wejściem na pokład, pandemia dała ludziom więcej czasu wreszcie spróbować swoich sił na to i remaster pierwszych dwóch Tony Hawk’s Pro Skater gry oferowały jeszcze więcej nostalgii. Skateboarding miał w tym roku mieć swój olimpijski debiut, aż do odwołania igrzysk.

To nie tak, że kobiet i trans skaterów nie było w pobliżu przez ostatnie pół wieku, ale to mężczyźni zdominowali okładki Magazyn Thrasher, mężczyzn, którzy grali w pożądanych kompilacjach VHS, które były rozprowadzane po sklepach ze deskorolkami, oraz mężczyzn, którzy stanowili prawie wszystkich prezentowanych rolkarzy w niezwykle popularnym Tony Hawk Gry. TikTok pomógł skaterom z mniejszą widocznością znaleźć bardziej integracyjne społeczności.

Perryman dorastała na deskorolce – wszyscy jej bracia i tata jeździli na deskorolce – ale nadal czuła się onieśmielona kulturą zdominowaną przez mężczyzn. Na TikTok znalazła nową platformę i grupę młodych dziewcząt, które chciały naśladować jej styl. Atencio, która ma 76 000 obserwujących, mówi, że jest nieustannie zaskoczona liczbą młodych dziewcząt, które zwracają się do niej z pytaniem o rozmiar planszy.

READ  San Francisco i Alameda rezygnują z usługi testowania COVID-19 firmy Verily

C, artysta trans-niebinarny, powiedział, że zainspirowali się trans-skaterami, którzy pojawili się w głównym kanale aplikacji i pomyślał: „Mogę to zrobić sam”. Podczas gdy C dorastał na deskorolce, wypadł z tego jako dorosły. Dopiero wybuchła pandemia i C znalazł więcej czasu na zajęcie się dawnymi hobby wskoczył z powrotem do niego.

„Jazda na deskorolce to taka punkowa, antyspołeczna rzecz i moim zdaniem tak samo jest bycie transem i egzystowanie specjalnie poza binarnością”, powiedział C. The Verge. „Widok tych dwóch rzeczy w TikTok był taki piękny”.

Problemy, które istniały w kulturze skateboardowej od lat, są również obecne na TikTok. Mężczyźni pojawiają się w komentarzach, nazywając dziewczyny pozerkami i negatywnie komentując sposób, w jaki kobiety jeżdżą. Perryman stara się nie zwracać uwagi na komentarze, ale Atencio twierdzi, że pozytywne komentarze, które otrzymuje, przeważają nad negatywnymi.

„Na każdy negatywny komentarz będzie około 20 razy więcej pochlebnych komentarzy, w których ludzie popychają mnie i mówią dobrą robotę” – powiedział Atencio.

Ale twórcy tacy jak Atencio i Perryman chcą zachęcić ludzi do zejścia z TikTok i spróbowania jazdy na deskorolce. Jazda na deskorolce do Perryman i Atencio polega na wsiadaniu na deskę i poznawaniu innych tak samo, jak na obserwowaniu ludzi. To najbliżsi przyjaciele Atencio – ci, których znalazła w skateparkach, mówi – którzy popchnęli ją, by „robiła to, co robię w TikTok”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.