Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Na razie Polska odmawia przyjmowania lub płacenia kolejnych szczepionek na COVID-19

Published

on

Na razie Polska odmawia przyjmowania lub płacenia kolejnych szczepionek na COVID-19

Lekarz przygotowuje szczepionkę Pfizer-BioNTech przeciwko chorobie koronawirusowej (COVID-19) w Szpitalu Uniwersyteckim w Białymstoku, 4 stycznia 2021 r. Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta przez REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA (Reuters) – Polska nie przyjmie ani nie zapłaci za więcej dawek szczepionki COVID-19 w ramach umowy na dostawy z Unii Europejskiej – powiedział we wtorek minister zdrowia, przygotowując grunt pod prawną batalię z producentami.

Polska wraz z innymi członkami UE otrzymała szczepionki COVID-19 podczas pandemii koronawirusa w ramach umów dostaw uzgodnionych między Komisją Europejską a producentami szczepionek, takimi jak BioNTech SE (22UAy.DE) i Pfizer (PFE.N) lub nowoczesny (MRNA.O).

Największym dostawcą w Polsce jest firma Pfizer. Jednak kraj ten ma mniejszą absorpcję szczepionek niż większość Unii Europejskiej i ma nadwyżki zapasów szczepionek, z których część sprzedała lub przekazała innym krajom. Kontynuuj czytanie

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Pod koniec zeszłego tygodnia skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i poinformowaliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepionek, że obecnie odmawiamy przyjmowania tych szczepionek i odmawiamy również zapłaty” – powiedział prywatnemu nadawcy TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski.

„W rzeczywistości konsekwencją tego będzie walka prawna, która już się toczy” – powiedział.

Polska nie może bezpośrednio wypowiedzieć umowy na dostawy szczepionek, ponieważ stronami umowy są Komisja Europejska i producenci – powiedział.

Wartość kontraktu na dostawy szczepionek do Polski do końca 2023 roku z jednym producentem wyniosła ponad 6 miliardów złotych (1,4 miliarda dolarów), z czego ponad 2 miliardy złotych na dostawę w 2022 roku.

Pfizer poinformował, że jego zgoda na dostarczanie szczepionki COVID-19 do państw członkowskich Unii Europejskiej została zawarta z Komisją Europejską.

READ  Premier Polski naciska na więcej węgla, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie

„Nasze rozmowy z rządami i szczegóły dostaw szczepionek są poufne” – dodała.

Partner Pfizera, BioNTech, powiedział tylko, że Pfizer odpowiada za relacje handlowe z Polską.

Polska, kraj około 38 milionów ludzi, zgłosiła 5 983 864 przypadków koronawirusa i 115 809 zgonów.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker powiedział na konferencji prasowej we wtorek, że państwa członkowskie są związane zobowiązaniami traktatowymi, ale rozumieją „trudną sytuację” Polski.

„Nadal zachęcamy do rozmów między polskim rządem a firmą w celu znalezienia pragmatycznego rozwiązania tej specyficznej sytuacji, w której znajduje się kraj” – powiedział.

W Polsce 59% populacji otrzymało dwie dawki, a 31% otrzymało dawkę przypominającą. To znacznie poniżej średniej UE wynoszącej 72,5% lub prawie 53%.

(1 USD = 4,2868 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Alana Charlisha i Anny Włodarczak-Semczuk w Warszawie, Ludwiga Burgera we Frankfurcie i Francesco Guarascio w Brukseli; Edytowane przez Susan Fenton i Eda Osmond

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *