Polska 2:0 Szwecja: Polska prowadzi w drugiej połowie | kwalifikacje europejskie

Polska 2:0 Szwecja: Polska prowadzi w drugiej połowie |  kwalifikacje europejskie

Polska drugi rok z rzędu zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata FIFA po pokonaniu Szwecji w finale baraży w Chorzowie.

kluczowe momenty

49′ Karlstrom fauluje Krychowiaka w polu karnym
51′
Lewandowski pokonuje Olsena z punktu
57′ Szczęsny zaprzecza Forsberg
72′ Zieliński jest drugi

Mecz w skrócie: Polska awansuje z bramkami w drugiej połowie

W pierwszej połowie pojawiły się nieliczne okazje, choć Szweda Emila Forsberga pokrzyżował Wojciech Szczęsny, a w drugą stronę trafił Matty Cash.

Grzegorz Krychowiak wszedł na boisko jako rezerwowy w przerwie i od razu zrobił wrażenie, gdy został sfaulowany w polu karnym przez Jespera Karlströma, a Robert Lewandowski nie pomylił się z rzutu karnego.

Robert Lewandowski daje Polsce prowadzenie z rzutem karnymObrazy Getty

Szwecja próbowała wyrównać, a Szczęsny ponownie odbił się od Forsberga, zanim Piotr Zieliński wykorzystał błąd defensywy i podwoił prowadzenie u siebie.

Gospodarze mogli trafić więcej goli, ale Robin Olsen popisał się dobrą interwencją przeciwko mocnym strzałom głową Jana Bednarka i Lewandowskiego.

Piotr Koźmiński, polski reporter

Zasłużone zwycięstwo Polski. Poprawili się w drugiej połowie i dwóch ich kluczowych ludzi wstało do liczenia. Lewandowski po raz kolejny udowodnił, że jest świetnym napastnikiem i kapitanem, a Zieliński w końcu spełnił oczekiwania kibiców. Po zaledwie dwóch meczach w polskiej kadencji Czesław Michniewicz przeżywa już najwspanialszy moment w swojej karierze trenerskiej jako Polak po raz kolejny podbijający stawkę na Schlesisches Stadion.

Sujay Dutt, szwedzki reporter

Przez większość meczu Szwecja chętnie strzelała gole, ale polski bramkarz Szczęsny był zajęty obroną w obu połowach. Potem chybiony atak Karlstroma dał Polakom rzut karny, który obronił Lewandowski, zanim luka w obronie dała im szansę na podwojenie przewagi. Ostatnim rzutem Szwedów było wprowadzenie Zlatana Ibrahimovicia i Anthony’ego Elangi, ale ani 40-latek, ani nastolatek nie mogli zmienić wyniku.

reakcja

Lewandowski:

Lewandowski: „Wiedziałem, jak ważna jest kara”

W rozmowie Robert Lewandowski, polski napastnik UEFA.com: – Mieliśmy wiele problemów przed tym meczem. Wielu naszych graczy było kontuzjowanych, w tym ja, miałem problem z kolanem. Cierpieliśmy, ale teraz możemy świętować. Jestem dumny i szczęśliwy.

Czesław Michniewicz, trener Polski, w rozmowie UEFA.com: „To wyjątkowy wieczór, nie tylko dla mnie, ale dla całej polskiej piłki nożnej. Nie zapominajmy, że niektórzy z naszych zawodników mogą mieć ostatnią szansę na grę w Pucharze Świata i cieszę się, że jej nie przegapią. Naprawdę wspaniała noc.”

Janne Andersson, trener Szwecji, w rozmowie z TV4: „Jestem bardzo rozczarowany. To był mecz, który mieliśmy w zasięgu ręki. Stworzyliśmy okazje, ale nie zdobyliśmy gola. Kontrolowaliśmy grę aż do ich rzutu karnego. Ale musimy po prostu wykorzystać nasze szanse”.

W rozmowie Zlatan Ibrahimović, szwedzki napastnik TV4: „Wszyscy są rozczarowani. To normalne, kiedy przegrywasz. Każdy chce grać na Mistrzostwach Świata, ale niestety tak się nie stanie.

Ważne statystyki

• Rzut karny Lewandowskiego był pierwszym golem, który Polska zdobyła u siebie ze Szwecją, przegrywając wszystkie trzy poprzednie spotkania bez gola.
  • Jego 75. gol w reprezentacji dał kapitanowi Polski trzecie miejsce na liście strzelców wszech czasów UEFA, zrównane z Sándorem Kocsisem, a za nim tylko Ferenc Puskás (84) i Cristiano Ronaldo (115).

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Europie

Belgia, Chorwacja, Dania, Anglia, Francja, Niemcy, Holandia, Polska, Portugalia, Serbia, Hiszpania, Szwajcaria.

Losowanie Pucharu Świata odbędzie się w Doha w piątek, 1 kwietnia, o godzinie 19:00 czasu lokalnego (Europa kontynentalna jest za godzinę, Wielka Brytania i Portugalia o dwie godziny)..

składy

Polska: Szczęsny; Bielik, Glik, Bednarek; Cash, Góralski (Krychowiak 46), Moder, Bereszyński; Zieliński (Buksa 89), Szymański; Lewandowskiego.

Szwecja: Olsen; Krafth, Lindelöf, Danielson (Ibrahimović 80), Augustinsson; Kulusevski, Karlstrom (Svanberg 67), K. Olsson (Karlsson), Forsberg; Isak, Quaison (Elanga 67).