Connect with us

Świat

Putin przyznaje tytuły honorowe rosyjskiej brygadzie oskarżonej o zbrodnie wojenne w Buczaniu

Published

on

Żołnierze z 64. Oddzielnej Gwardyjskiej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych zostały na początku tego miesiąca uznane za zbrodniarzy wojennych przez Ministerstwo Obrony Ukrainy obejmują masowe groby Po wycofaniu się wojsk rosyjskich z rejonu Kijowa odkryto zamordowanych cywilów i ciała leżące na ulicy.

W podpisanym w poniedziałek liście Putin pogratulował jednostce „wielkiego bohaterstwa i odwagi” i nadał jednostce tytuł „Gwardii” za „ochronę suwerenności Rosji”.

„Dzięki sprytnym i odważnym działaniom podczas specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie pracownicy jednostki stali się wzorem w wypełnianiu wojskowego obowiązku, męstwa, poświęcenia i profesjonalizmu” – czytamy w oświadczeniu gratulacyjnym prezydenta.

Posunięcie to jest postrzegane jako publiczne przesłanie dla ukraińskiego rządu i Zachodu po tym, jak wielu przywódców międzynarodowych potępiło rzekome okrucieństwa wojsk rosyjskich w ukraińskich miastach Bucha i Borodianka.

Doniesienia o doraźnych egzekucjach, brutalności i masowych ostrzałach pojawiły się na początku tego miesiąca po tym, jak Rosja pospiesznie wycofała się z centralnej Ukrainy. Zespoły CNN zobaczyły wtedy dziesiątki ciał pochowanych lub rozrzuconych na ziemi na zdewastowanym przedmieściu Bucha brutalna okupacja trwająca ponad miesiąc.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij oskarżył Rosję o te zabójstwa i wezwał Moskwę do zaprzestania popełniania „zbrodni wojennych”.

Kreml zaprzeczył jakimkolwiek udziałom w masowych zabójstwach, powtarzając bezpodstawne zarzuty, że zdjęcia cywilów na ulicach Buczy były fałszywe.

Jednak podczas wizyty w miastach Bucha i Borodianka w zeszłym tygodniu prokurator naczelny Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karim Khan powiedział, że „istnieją uzasadnione powody, by sądzić, że przestępstwa są popełniane w ramach jurysdykcji MTK”.

Chan ostrzegł również, że biorąc pod uwagę decyzję Rosji o wycofaniu podpisu ze statutu MTK, który przyznaje jurysdykcję sądową, osoby mogą być sądzone za ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne itp., zbrodnię agresji. Rosja nie dokonuje ekstradycji swoich obywateli do innych krajów.

READ  Senatorowie republikańscy zapowiadają odrzucenie wyników wyborów, jeśli komisja nie zostanie utworzona

Po nieudanej próbie zajęcia Kijowa Rosja przestawiła swoją inwazję na Ukrainę na atak na wschodni Donbas.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.