Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Migranci z dziećmi utknęli pod polskim murem granicznym; Aktywiści twierdzą, że Białoruś nie pozwoli im zawrócić

Published

on

Migranci z dziećmi utknęli pod polskim murem granicznym;  Aktywiści twierdzą, że Białoruś nie pozwoli im zawrócić

Według obrońców praw człowieka w Polsce grupa około 30 osób ubiegających się o azyl, w tym małe dzieci, od trzech dni utknęła pod murem granicznym Polski z Białorusią

WARSZAWA, Polska – Grupa około 30 migrantów ubiegających się o azyl, w tym małe dzieci, utknęła pod murem granicznym Polski z Białorusią od trzech dni, poinformowali w niedzielę polscy obrońcy praw człowieka.

Chociaż migranci znajdowali się poza polskim murem granicznym, działacze Grupy Granica powiedzieli, że są na terytorium Polski, a Białoruś nie pozwoli im zawrócić.

„Na Białorusi nie są bezpieczni” – powiedziała aktywistka Marta Staniszewska.

„Białoruskie służby grożą im, jak powiedziała nam ta grupa, że ​​jeśli wrócą, zostaną pobici lub zabici” – powiedziała Associated Press Staniszewska.

Migranci mówią, że kilkoro z nich jest chorych, jedną dziewczynkę boli ząb, a dzieci mają ukąszenia komarów – powiedziała Staniszewska.

Przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Obywatelskich odwiedził grupę i rozmawiał z nią w niedzielę. Jednak później powiedział dziennikarzom, że decyzja o wpuszczeniu ich do kraju należy do polskiej Straży Granicznej.

„Jeżeli te osoby rzeczywiście znajdują się pod jurysdykcją (polskiej) straży granicznej i deklarują chęć ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej, to… takie wnioski powinny być przyjmowane” – powiedział Maciej Grzeskowiak.

W ubiegłym roku Polska wzniosła metalowy mur o wysokości prawie 190 kilometrów, aby zablokować tysiącom migrantów z Azji i Afryki przedostanie się do kraju z Białorusi.

Unia Europejska oskarżyła autorytarnego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o pomoc w nielegalnym przekraczaniu granic w odwecie za unijne sankcje. Łukaszenka zaprzecza zachęcaniu do migracji do Europy.

Najpotężniejszy polski polityk, szef prawicowej partii rządzącej w Polsce, Jarosław Kaczyński, powiedział niedawno, że budowa muru była dobrą decyzją. Powiedział, że chroni Polskę i UE przed wrogimi działaniami Białorusi i Rosji.

READ  Poland's Fest Festival przyciąga 50 000 na trzecią edycję

Według straży granicznej, mimo muru, codziennie do Polski próbuje nielegalnie przedostać się nawet 150 migrantów różnych narodowości, często z rosyjskimi wizami w dokumentach.

Czasami takie grupy rzucały kamieniami i kijami w strażników granicznych za murem, ale potem najwyraźniej się wycofywały. Ze strony polskiej nie jest możliwe ustalenie, co dzieje się z grupami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *