Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska wycofuje się z UE, bo sędziowie są dyscyplinowani | Polska

Published

on

Polska tak powiedziała Unia Europejska zamknie izbę w Sądzie Najwyższym poświęconą dyscyplinowaniu sędziów, kwestii, która była w centrum sporu między Warszawą a Brukselą.

Polski rząd poinformował we wtorek, że w poniedziałek wysłał pismo do Komisji Europejskiej, aby poinformować władzę wykonawczą UE o dalszych działaniach po tym, jak Sąd Najwyższy UE stwierdził, że izba podważyła niezawisłość sądownictwa i naruszyła prawo UE.

Ogłaszając rozwiązanie Izby, polski rząd nalegał, aby sędziowie, którzy łamią prawo lub w inny sposób nadużywają swojej pozycji, podlegali karze. Powiedział, że znajdzie sposób, aby to zrobić, kontynuując restrukturyzację systemu sądownictwa.

Rząd nalegał również, aby polskie prawo miało pierwszeństwo przed prawem UE, co jest kolejną kwestią, która zaostrzyła napięcia między 27-członkiem a UE Polska, piąte najbardziej zaludnione państwo członkowskie.

Rzecznik Komisji Europejskiej, Christian Wigand, powiedział, że list Polski został odebrany i jest analizowany i nie może w tym momencie komentować.

Odkąd konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy w Polsce w 2015 r., zreorganizowało system sądownictwa, aby dać partii nowe uprawnienia w zakresie sądów i powoływania sędziów. Zmiany wywołały ostrą krytykę i ostrzeżenia przed sankcjami ze strony UE, która wiele ze zmian postrzega jako naruszenie demokratycznej zasady podziału władzy.

Komisja Europejska dała Polsce czas do poniedziałku na przestrzeganie nakazu lub oczekiwanie sankcji finansowych.

READ  Stokowski osiąga 49,92 100 z powrotem na Zimowych Mistrzostwach Polski SC
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *