Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Mieszka w zawieszeniu #1 – Profile i zamiary uchodźców z Ukrainy: Czech, Węgier, Mołdawii, Polski, Rumunii i Słowacji (lipiec 2022) – Polska

Published

on

Załączniki

Streszczenie

Na podstawie 4900 wywiadów z uchodźcami z Ukrainy przeprowadzonych przez UNHCR i partnerów w Czechach, na Węgrzech, w Mołdawii, Polsce, Rumunii i na Słowacji w okresie od połowy maja do połowy czerwca 2022 r., uzupełnionych siedmioma dyskusjami grup fokusowych w Polsce i Rumunii, ten regionalny sprawozdanie przedstawia główne ustalenia dotyczące profili i zamiarów uchodźców, aby zapewnić regularnie aktualizowaną podstawę do monitorowania i analizowania trendów i zmian sytuacji w odpowiednim czasie.

Ważne ustalenia

1 WIĘKSZOŚĆ UCHODŹCÓW Z UKRAINY TO KOBIETY I DZIECI,
Z WYSOKIM POZIOMEM WYKSZTAŁCENIA I ZRÓŻNICOWANYCH UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH OSÓB DOROSŁYCH

70% respondentów opuściło Ukrainę z innymi osobami (głównie członkami najbliższej rodziny), a 90% wszystkich członków rodzin to kobiety i dzieci.

82% musiało rozstać się z co najmniej jednym lub kilkoma członkami najbliższej rodziny, którzy pozostali na Ukrainie w wyniku międzynarodowego konfliktu zbrojnego i/lub wyjazdu.

77% ankietowanych ma wykształcenie techniczne, zawodowe lub wyższe; większość ma doświadczenie zawodowe/zawodowe w sektorach związanych z usługami.

2 PODCZAS KIEDY WIĘKSZOŚĆ UCHODŹCÓW MA NADZIEJĘ NA POWRÓT NA UKRAINĘ,
WIĘKSZOŚĆ PIERWSZY RAZ PLANUJE POZOSTAĆ W OBECNYCH KRAJACH ZAMIESZKANIA

Większość uczestników dyskusji w grupach fokusowych wyraziła nadzieję na jak najszybszy powrót do rodzinnych społeczności. Pragnąc ponownie połączyć się z przyjaciółmi i rodziną, martwią się o tych, którzy zostali. Większość chce poczekać, aż działania wojenne ustaną. Jednak respondenci podkreślili wspólną niepewność co do przyszłości, która wpłynęła na ich zdolność do tworzenia bezpiecznych planów długoterminowych.

65% respondentów stwierdziło, że pozostanie w swoim obecnym kraju przyjmującym, a 9% planuje przenieść się do innego kraju przyjmującego w ciągu następnego miesiąca. Plany uchodźców różnią się znacznie w zależności od regionu pochodzenia, czasu, jaki upłynął od ucieczki oraz kraju, w którym aktualnie przebywają.

Wśród uchodźców, którzy zgłosili plany pozostania w obecnym kraju przyjmującym, nieproporcjonalnie dużo było: (i) osób podróżujących z osobami pozostającymi na ich utrzymaniu (niemowlęta, dzieci i osoby starsze); (ii) osoby, które opuściły kraj w momencie rozpoczęcia ofensywy wojskowej przeciwko Ukrainie oraz (iii) przebywają obecnie w wynajmowanych lub wynajmowanych mieszkaniach.

READ  Przemysław Czarnek jest odpowiedzialny za komisarza UE ds. Strajku kobiet

Wśród uchodźców planujących przenieść się do innego kraju przyjmującego nieproporcjonalnie dużo było osób, które niedawno opuściły Ukrainę, a także osób przebywających w ośrodkach zbiorowych lub ośrodkach recepcyjno-tranzytowych.

Bezpieczeństwo, więzi rodzinne i dostęp do zatrudnienia były głównymi powodami decyzji o pozostaniu w obecnym kraju przyjmującym lub przeprowadzce do innego kraju przyjmującego. Niemcy zostały wymienione jako główny kraj docelowy dla uchodźców, którzy wyrazili zamiar wyjazdu (33% respondentów), następnie Czechy (7%) i Kanada (5%).

3 DLA UCHODŹCÓW PLANUJĄCYCH POWRÓT NA UKRAINĘ POZOSTAJĄ WAŻNE PYTANIA DOTYCZĄCE TRWAŁOŚCI I TRWAŁOŚCI TYCH PRZEMIESZCZEŃ

16% respondentów planowało powrót na Ukrainę, a 15% planowało pobyt tylko czasowy w celu odwiedzenia rodziny, zaopatrzenia się lub pomocy innym krewnym w ewakuacji. Ponadto tylko 40% planowało powrót w ciągu następnego miesiąca, podczas gdy 60% z nich nie było pewnych, kiedy to zrobią. Dyskusje w grupach fokusowych uwydatniły również przejściowy charakter niektórych osób powracających.

Głównym powodem planowanego powrotu na Ukrainę było przekonanie, że sytuacja uległa poprawie, a następnie chęć powrotu do domu i ponownego zobaczenia się z rodziną. Jednak znaczna część wyraziła obawy dotyczące powrotu, głównie związane z obawami związanymi z trwającym międzynarodowym konfliktem zbrojnym, odzwierciedlając obawy wyrażane przez panelistów grupy fokusowej w związku z niepewnością co do przyszłości i trwającą zmiennością sytuacji na Ukrainie.

Około jedna czwarta uchodźców, którzy zadeklarowali zamiar powrotu na Ukrainę, motywowała się potrzebą dostępu do podstawowych usług i środków do życia. Nieco wyższy od przeciętnego odsetek uchodźców, którzy planują powrót co najmniej jednej osoby ze specjalnymi potrzebami, co może świadczyć o tym, że ich powrót jest spowodowany potrzebą skorzystania ze specjalistycznych usług lub wiąże się z trudnościami w osiedleniu się w krajach przyjmujących .

Uczestnicy grup fokusowych często wskazywali potrzebę nauki lokalnego języka jako kluczową dla dostępu do rynku pracy i możliwości edukacyjnych. Niektórym uchodźcom trudno było znaleźć wiarygodne i aktualne informacje o dostępnych usługach i możliwościach zatrudnienia. Uczestnicy zwracali również uwagę na przypadki osób powracających na Ukrainę, ponieważ zabrakło im oszczędności i nie mogli znaleźć zabezpieczenia finansowego.

READ  Polski PKN Orlen, zarząd Lotosu zatwierdza plan połączenia

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *