Connect with us

Najważniejsze wiadomości

NATO jest „Wszyscy za jednego, jeden za wszystkich!” – mówi Polski Tusk po ataku Trumpa – POLITICO

Published

on

NATO jest „Wszyscy za jednego, jeden za wszystkich!” – mówi Polski Tusk po ataku Trumpa – POLITICO

Ani Tusk, ani Macron nie odnieśli się konkretnie do komentarzy republikańskiego kandydata na prezydenta, ale obaj w swoich oświadczeniach prasowych apelowali o solidarność.

„Europa musi stać się bezpiecznym kontynentem, a Francja i Polska muszą być silne i gotowe do obrony swoich granic i terytorium. I muszą być gotowi do obrony swoich sojuszników poza UE” – dodał polski premier, wyraźnie odnosząc się do Ukrainy w miarę narastania obaw, że amerykańscy republikanie odwrócą się od Kijowa.

Europejscy przywódcy i urzędnicy zareagowali z niedowierzaniem na uwagi Trumpa. Niektórzy twierdzili, że byli „lekkomyślni”, inni, że „podważali bezpieczeństwo Europy”.

Prezydent Francji, który wywołał kontrowersje tą wypowiedzią NATO doświadczyło „śmierci mózgu” W 2019 r., gdy Trump był u władzy, przekonywał, że Europa powinna skupić się na stawaniu się „potęgą bezpieczeństwa”, która będzie „uzupełniająca” NATO i „europejskim filarem Sojuszu Atlantyckiego”.

„Musimy rozpocząć współpracę operacyjną i przemysłową” – powiedział.

Macron od dawna argumentował, że Europa powinna więcej inwestować we własne bezpieczeństwo, co czasami spotykało się z krytyką ze strony sojuszników, którzy postrzegali go jako mistrza francuskiego przemysłu zbrojeniowego, a jednocześnie wnosił bardzo niewiele broni do walki z Rosjanami na Ukrainie.

READ  DIF kupuje dwa lądowe projekty wiatrowe w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *