Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Liban. Wybuch w Bejrucie. Reakcje światowych przywódców

Published

on

Liban.  Wybuch w Bejrucie.  Reakcje światowych przywódców

„Unia Europejska jest gotowa do pomocy i wsparcia” – napisał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w odpowiedzi na masową eksplozję w Bejrucie we wtorek po południu. Iran, Izrael, Egipt i Francja również wyraziły gotowość pomocy. Biały Dom powiedział, że „uważnie śledzi” sytuację.

Minister zdrowia Libanu Hamad Hasan ogłosił we wtorek wieczorem polskiego czasu W potężnej eksplozji w porcie w Bejrucie zginęło co najmniej 50 osób, a ponad 2700 zostało rannych. Do wybuchu doszło w miejscu, w którym składowano materiały łatwopalne.

Po usłyszeniu o eksplozji i zniszczeniach, jakie przyniosła, międzynarodowi przywódcy zareagowali.

Rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany powiedziała podczas briefingu, że administracja prezydenta Donalda Trumpa „monitoruje sytuację”. W oświadczeniu Departament Stanu USA stwierdził, że „uważnie śledzi doniesienia o eksplozji w Bejrucie” i „ściśle współpracuje z lokalnymi władzami w celu ustalenia, czy obywatele USA ucierpieli”.

Departament powiedział również, że Stany Zjednoczone są gotowe zaoferować „wszelkie możliwe wsparcie”.

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, zaoferował pomoc w imieniu Unii Europejskiej. „Moje myśli łączą się z mieszkańcami Libanu i rodzinami ofiar tragicznej eksplozji w Bejrucie” – napisał Michel. „Unia Europejska jest gotowa do pomocy i wsparcia. Bądź silny” – dodał.

„Chciałbym wyrazić braterską solidarność z Libańczykami po wybuchu, który spowodował tak wiele ofiar i zniszczeń w Bejrucie tego popołudnia. Francja stoi po stronie Libanu. Zawsze. Francuska pomoc i zasoby zostaną dostarczone na miejsce” – oświadczył francuski prezydent Emmanuel Macron.

Wielka Brytania wyraziła gotowość pomocy. „Moje myśli i modlitwy kieruję do ofiar niszczycielskiej eksplozji w Bejrucie. Wielka Brytania solidaryzuje się z ludnością Libanu i jest gotowa nieść pomoc i wsparcie, także cierpiącym obywatelom Wielkiej Brytanii” – napisał brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab .

Słowa Raaba zostały powtórzone w późniejszym tweecie brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

READ  Polski Tusk powoduje ostatnią konfrontację ze szpiegowską sondą Pegasus

„Izrael zbliżył się do Libanu za pośrednictwem międzynarodowych kanałów bezpieczeństwa i kanałów dyplomatycznych i zaoferował rządowi libańskiemu pomoc medyczną i humanitarną”, czytamy we wspólnym oświadczeniu ministrów obrony Izraela Beni Ganc i Gabi Ashkenazi do spraw zagranicznych. Izrael i Liban technicznie pozostają w stanie wojny.

Wcześniej Aszkenazyjczycy zaprzeczyli pojawiającym się sugestiom, że Izrael mógł być zamieszany w wybuch epidemii. W wywiadzie dla izraelskiego N12 powiedział, że „nie widzi powodu, by nie wierzyć doniesieniom z Bejrutu, że to był wypadek”. „Izrael nie ma nic wspólnego z tym incydentem” – zauważył.

Minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif powiedział na Twitterze, że myśli i modlitwy Iranu są powiązane z „wielkim i twardym ludem Libanu”.

„Jak zawsze Iran jest w pełni przygotowany do udzielenia wszelkiej potrzebnej pomocy. Pozostań silny w Libanie” – napisał.

Poparcie wyrazili także prezydenci Egiptu i Cypru.

Prezydent Egiptu Abdul Fattah al-Sisi przesłał „najszczersze kondolencje i wyrazy wsparcia naszym braciom w Libanie”. Dodał, że modlił się „o szybkie wyzdrowienie rannych i rodziny zmarłych, aby szybko znalazły pocieszenie”.

Prezydent Cypru Nicos Anastasiades napisał, że jego kraj „jest gotów udzielić wszelkiej potrzebnej pomocy”, składając kondolencje Libańczykom i ofiarom katastrofy.

„Światowa Organizacja Zdrowia jest głęboko zaniepokojona skalą masowej eksplozji w Bejrucie. Współpracujemy z naszymi partnerami, aby odpowiedzieć na najpilniejsze potrzeby. Łączymy nasze myśli z ofiarami” – poinformowała WHO.

tvn24.pl, BBC News, CNN News

Główne źródło zdjęć: PAP / EPA / WAEL HAMZEH

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *