Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Policja zatrzymała działaczy kolektywu Stop Bzdurom. Chodzi o wieszanie tęczowych flag na pomnikach

Published

on

Policja zatrzymała działaczy kolektywu Stop Bzdurom.  Chodzi o wieszanie tęczowych flag na pomnikach

W zeszłym tygodniu we wtorek wieczorem tęczowe flagi pojawiły się na kilku warszawskich zabytkach. Pojawiły się m.in.na warszawskiej Syrence, pomniku Mikołaja Kopernika, pomniku Wincentego Witosa, podobizny Józefa Piłsudskiego, pomniku Jana Kilińskiego czy figurze Chrystusa przed kościołem św. Krzyża.

Aktywiści odpowiedzialni za kampanię opisali swoje motywacje w specjalnym manifeście, który ukazał się w mediach społecznościowych: „To burza! To tęcza. To atak! Postanowiliśmy działać. Póki się boję, trzymajcie rękę”. Dopóki z naszych ulic nie zniknie ostatnia homofobiczna furgonetka. To nasza manifestacja różnicy – ta tęcza. Dopóki flaga kogoś obrazi i będzie „nieodpowiednia”, tak długo uroczyście obiecuje – prowokuje? ” .

Policja potwierdza aresztowania za wieszanie tęczowych flag na pomnikach

We wtorek 4 sierpnia w siedzibie stolicy Policja poinformował o zatrzymaniu podejrzanych w przypadku wieszania tęczowych flag na pomnikach w Warszawie. „Z powodu znieważania uczuć religijnych i znieważania warszawskich zabytków policjanci warszawscy zatrzymali pierwszych podejrzanych w sprawie” – poinformowało dowództwo na Twitterze. Zatrzymani zostali umieszczeni w areszcie policyjnym.

Policja informuje, że funkcjonariusze nadal pracują nad sprawą i zapowiadają dalsze aresztowania.

Również we wtorek działacze i aktywiści LGBT poinformował, że zatrzymanymi były kobiety z kolektywu Stop Bzdurom. Jeden z nich – Łania – był na komisariacie przy ul. Wilk. Druga – Margot – zatrzymana dzień wcześniej – miała zostać zatrzymana na ulicy.

„Margot została właśnie złapana przez policję. Zabrana z ulicy bez podania przyczyny. Przykuta z tyłu, zapakowana przez tajnych policjantów do nieoznakowanego radiowozu” – poinformowała w poniedziałek grupa.

Przedstawiciele kolektywu potwierdzili również, że zatrzymania dotyczą flag na pomnikach. Kolejny wpis informował, że przesłuchania zatrzymanych kobiet zostały przełożone na środę.

We wtorek po południu przed siedzibą przy ul. Wilczej odbyła się demonstracja w obronie zatrzymanych działaczy. Nagranie poniżej:

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wieszania tęczowych flag na warszawskich pomnikach

Policja i prokuratura zostały zawiadomione o przypadku wieszania tęczowych flag na warszawskich pomnikach. Jak informowaliśmy w miniony czwartek, Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie „obrażania uczuć religijnych i znieważania zabytków Warszawy”. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wpłynęło w środę 29 lipca, a postępowanie wszczęto w czwartek 30 lipca.

– W ramach śledztwa prowadzone są czynności procesowe mające na celu zabezpieczenie materiału dowodowego niezbędnego do ustaleń faktycznych w sprawie, a także ustalenia tożsamości osób zamieszanych w zdarzenia – powiedziała Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej. Biuro w Warszawie.

Śledztwo dotyczy dwóch czynów: znieważania pomników oraz obrażania uczuć religijnych i publicznego znieważania obiektu kultu religijnego. Pierwszy czyn podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności, drugi – do dwóch lat więzienia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *