Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Krauze i Giertych nie przyznaje prokuratury. Trwa próba uratowania śledztwa

Published

on

  • „Wygląda na desperacką próbę poszukania czegoś”. Zgodnie z zasadą: „A co, jeśli znajdzie się coś, co niekoniecznie ma związek ze sprawą? Prześwietlimy całe życie, więc bądź ostrożny” – mówi nam osoba znająca tło śledztwa
  • Pomysł prześwietlenia rachunków pojawił się pod koniec października, tj. H. Po orzeczeniu Sądu Okręgowego na poznańskiej Starówce, które prokurator wrzucił do kosza za aresztowanie Krauzego.
  • Z punktu widzenia śledczych sytuacja jest trudna. W obiegu znajdują się prawomocne decyzje, które uzasadniają między innymi to, że dowody są słabe i mało prawdopodobne jest, aby złamano prawo
  • Więcej takich informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl

– Atmosfera jest okropna. „Góra” oszalała – powiedział nam anonimowo jeden z prokuratorów z Poznania.

Ta sprawa może otworzyć jego kolegom drzwi do wielkiej kariery. Na razie jednak muszą o tym zapomnieć. Prokuratura okręgowa ze stolicy Wielkopolski poniosła szereg porażek i była prawie zawstydzona.

Sądy odmówiły aresztowania go przeciwko jednemu z podejrzanych w tzw. aferze Polnordu. Sędziowie, którzy decydują w tej sprawie zdruzgotane dowody przedstawione przez prokuratorów. Zapomnieli też o złożeniu skargi do sądu na brak zatrzymania jednego z głównych podejrzanych.

To nie koniec. Sędzia zawiesił we wtorek wykonanie rozporządzenia o środkach zapobiegawczych Reżyseria Roman Giertych. Wśród nich był zakaz wykonywania zawodu prawnika. Po miesięcznej przerwie Giertych wrócił do pracy.

READ  Jak oglądać transmisję na żywo z wyścigu etapowego Tour of Poland 2021: WorldTour

Jednak śledczy nie odpuszczają. Jak dowiedział się Onet, prokurator chce teraz sprawdzić konta bankowe podejrzanych.

Na liście znalazł się także trójmiejski biznesmen Ryszard Krauze (miał również przebywać w więzieniu przez trzy miesiące), były właściciel firmy Polnord, z której według śledczych miał wyciągnąć ponad 90 mln zł.

Milioner z Gdyni Musiał sprzedać fikcyjną Roszczenia i transakcje realizowane za pośrednictwem sieci rzekomo fikcyjnych firm, których właścicielami są Sebastian J. i Piotr Ś.

Świadczą o tym dotychczasowe komunikaty prokuratora Okres, w którym przestępstwa powinny mieć miejsce, kończy się w 2015 roku. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że Krauze i innych podejrzanych bankowych z 2020 i 2019 mają zostać poddane przeglądowi.

„Wygląda na desperacką próbę poszukania czegoś”. Zgodnie z zasadą: „A co, jeśli znajdzie się coś, co niekoniecznie jest związane ze sprawą? Prześwietlimy całe życie, więc bądź ostrożny” – mówi nam osoba, która zna tło śledztwa.

Krauze nie przyznaje się do winy i wydaje się być pewny siebie. Złożył obszerne zeznania zarówno przed prokuratorem, jak i sądem. Zrezygnował z odwołania od decyzji CBA o zatrzymaniu. Wyjaśnia, że ​​chciałby, aby sprawa została szybko rozwiązana.

„Prawdopodobnie śledziła mnie prokuratura w Poznaniu Znudzona aktywność w latach 2011-2014, bo chce mieć dostęp do mojego konta od 2019 do 29 października 2020! Po prostu nie rozumiem, dlaczego w latach 2015-2019 puszczali czujne oczy? ”- napisał dziś na Twitterze Roman Giertych i potwierdził, że śledczy też chcą sprawdzić jego konto.

READ  Biden odwiedza wojska w Polsce, spotka się z ukraińskimi uchodźcami

Pozostała część tekstu znajduje się pod filmem

Szereg błędów prokuratora

Pomysł sprawdzania kont bankowych pojawił się pod koniec października a więc zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego dla Starego Miasta w Poznaniuktóry wrzucił do kosza wszystkie wnioski prokuratora o aresztowanie.

Sędzia Renata Żurowska nie pozostawiła suchej nitki na dowodach zebranych przez prokuraturę. Odniosła się do bardzo rzadko stosowanej tzw. Klauzuli ogólnej, która oznacza, że ​​nie popełnia się przestępstwa.

Jej argumenty zostały w pełni podzielone kilka dni temu przez sąd rejonowy, który rozpatrywał skargi śledczych.

Dowiedzieliśmy się, że prowadzący śledztwo prokurator nie pojawił się na poniedziałkowych spotkaniach. Zastąpił go kolega z jednostki. – Czy wiesz, jak argumentowała stanowisko prokuratora? Powiedziała, że ​​popiera skargę i to wszystko – donosiło nasze źródło do poznańskiego sądu.

To nie koniec. Była dziwna sytuacja. Prokurator Okręgowy skierował do sądu pismo, w którym poinformował podejrzanego, że aresztowanie podejrzanych było konieczne ze względu na rozwój sprawy i pojawienie się nowych dowodów. Tylko ten dowód nie został wniesiony do sądu.

W międzyczasie, według Onetu, w pośpiechu tworzy się specjalny zespół prokuratorów, który ma uratować śledztwo. Przypominamy, że Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu zajmuje się tą sprawą od dawna. Jak donosi Gazeta Wyborcza, w lipcu śledztwo zostało przeniesione do Poznania.

READ  Biden nazywa Putina rzeźnikiem po spotkaniu z uchodźcami z Ukrainy

Z punktu widzenia śledczych sytuacja jest trudna. W obiegu znajdują się prawomocne decyzje, które uzasadniają między innymi, że dowody są słabe i jest mało prawdopodobne, aby złamały prawo.

Do czasu publikacji tego artykułu prokurator nie odpowiedział na nasze pytania. W oświadczeniu sprzed kilku dni wydział prasowy Prokuratury Krajowej argumentował, że w sprawie mogą pojawić się dodatkowe okoliczności i zarzuty.

„Żadne z orzeczeń sądu podjętych na tym etapie procesu, z którymi prokuratura nie zgadza się, nie oznacza, że ​​śledztwo zostanie zamknięte. To nie sąd, ale prokurator decyduje się na przeprowadzenie rozprawy wstępnej i postawienie zarzutów ”- czytamy.

Była to odpowiedź na pozew cywilny wniesiony przez Romana Giertycha przeciwko szefowi poznańskiego Prokuratora Okręgowego Jerzemu Motawskiemu.

„Miał odwagę osądzić moją winę na konferencji prasowej (i to jest zadaniem sądu) i oskarżyć mnie o naruszenie etyki prawnika (i to jest zadaniem izby adwokackiej)” – napisał Giertych na Twitterze .

Adwokat żąda przeprosin i odszkodowania w wysokości 50 000 sztuk złota. Jednocześnie grozi podjęciem kroków prawnych przeciwko każdemu, kto używa wyrażeń takich jak „jest narażony na 10 lat” lub „podejrzany o udział”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *