Connect with us

Gospodarka

Kolejny rewolucjonista niemieckiego rządu w serii EU-Polska – EURACTIV.com

Published

on

The Capitals dostarcza najnowsze wiadomości z całej Europy poprzez relacje na miejscu z sieci medialnej EURACTIV. Możesz zapisać się do newslettera tutaj.


Seria seminariów internetowych DAI-ECDPM: Łączenie publicznych i prywatnych odpowiedzi w celu globalnego powrotu do zdrowia po COVID-19 – Lekcje na rzecz bardziej integracyjnej i zrównoważonej drogi naprzód

Webinaria DAI-ECDPM gromadzą publiczne i prywatne zainteresowane strony, aby zastanowić się nad wpływem i możliwościami COVID-19 na globalny rozwój, z naciskiem na europejską agendę partnerstw międzynarodowych. Czytaj więcej >>

Wiadomości europejskie, które powinieneś przeczytać. Witamy w Stolice przez EURACTIV.


W dzisiejszych wiadomościach ze stolic:

WARSZAWA / STRASBURG

Stosunek nowego rządu niemieckiego do kwestii praworządności w UE będzie decydujący w eskalacji sporu między Brukselą a Warszawą, powiedział EURACTIV dyrektor ds. frontu unijnego Christopher Glück. Kontynuuj czytanie.

///

MNIE PREZESA

Słowenia liczy na Komisję Europejską, Polska zniweluje różnice. Słowenia, obecnie sprawująca rotacyjną prezydencję w Radzie UE, wyraziła nadzieję na „konstruktywny dialog” między Komisją Europejską a Polską, aby zniwelować różnice w kwestii praworządności. Kontynuuj czytanie.

///

BERLIN

Niemieccy parlamentarzyści spierają się o ustawienie miejsc siedzących. Ponieważ niemieccy parlamentarzyści zasiadają w ugrupowaniu parlamentarnym, miejsce obok skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest szczególnie niepopularne, co w ostatnim czasie doprowadziło do sporu w legislaturze. Kontynuuj czytanie.

///

PARYŻ

Lewicowy kandydat Mélenchon proponuje „zamrożenie” cen energii. Wobec gwałtownie rosnących cen paliw i energii elektrycznej w całej Europie, kandydat La France Insoumise, Jean-Luc Mélenchon, powiedział, że chce powrócić do poziomów sprzed cen poprzez zamrożenie cen i redystrybucję zysków. Kontynuuj czytanie.

///

WIEDEŃ

Austriaccy eurodeputowani podzielili się na nową kanclerz. Przed Radą Europejską w czwartek Austriaccy eurodeputowani wskazali, że mają inne oczekiwania wobec nowego kanclerza federalnego Alexandra Schallenberga, który złożył przysięgę w poniedziałek w zeszłym tygodniu. Kontynuuj czytanie.


Wielka Brytania i Irlandia

LONDYN

Brytyjski program „zera netto” nie jest przytłaczający. Wielka Brytania planuje zainwestować 90 miliardów funtów i stworzyć ponad 440 000 miejsc pracy w ciągu najbliższych dziesięciu lat, aby osiągnąć cele klimatyczne „zera netto”, poinformował rząd we wtorek (19 października). Kontynuuj czytanie.

READ  Najlepsze praktyki z Rumunii, Polski, Grecji i Bułgarii - European Council on Foreign Relations

///

DUBLIN

Irlandia spowalnia ograniczenia pandemiczne w miarę eskalacji przypadków. Ze względu na rosnące wskaźniki infekcji, Irlandzki rząd ogłosił, że niektóre środki dotyczące COVID-19 zostaną przedłużone poza planowany koniec jeszcze w tym tygodniu. Kontynuuj czytanie.


NORDYKA I BAŁTYK

HELSINKI

Podróż do Finlandii nie jest zalecana, ponieważ kraj ten zmieni kolor na „czerwony” na mapie podróży UE COVID. Sytuacja koronawirusa w Finlandii pogorszyła się w alarmującym tempie, przy współczynniku zapadalności 138 na 100 000 mieszkańców. W rezultacie Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECD) zmienia krajową listę z żółtej na czerwoną, co oznacza, że ​​podróżowanie tam nie jest zalecane. Czytaj więcej.


POŁUDNIE EUROPY

ATENY

Grecki premier mówi, że energia jest „pomostem” między Egiptem a Europą. Jeśli Europa chce zdywersyfikować swoje źródła energii, Egipt może stać się dostawcą energii elektrycznej produkowanej głównie przez słońce – powiedział premier Grecji Kyriakos Mitsotakis. Kontynuuj czytanie.

Greckie sądownictwo pod ostrzałem po uwolnieniu skazanych neonazistów. Decyzja prokuratury o zwolnieniu z więzienia wysokiego rangą neonazistę George’a Patelisa wywołała niepokoje w Grecji. Było to już trzecie wczesne wydanie skazańca Złotego Brzasku, który budzi wątpliwości co do integralności greckiego systemu sądowniczego. Kontynuuj czytanie.

///

RZYM

Włochy dokonują ostatecznych korekt spóźnionego projektu budżetu. Włoski ustawodawca jednogłośnie zatwierdził budżet Drat w wysokości 24-25 miliardów euro. Plan, zatwierdzony we wtorek (19 października) po południu, określa podwaliny pod nadchodzącą ustawę budżetową na 2022 rok. Czytaj więcej.

///

MADRYT

Hiszpania wzywa UE do podjęcia działań w sprawie kryzysu energetycznego „po zimie”. Przed szczytem UE w tym tygodniu Hiszpania wezwała blok do podjęcia skoordynowanych działań w celu powstrzymania rosnących cen energii i ostrzegła przed „ryzykiem”, że niedobór energii w Europie może się utrzymywać po przyszłej zimie. Kontynuuj czytanie.

///

LIZBONA

Portugalia jest jednym z sześciu krajów, które podejmują działania na rzecz walki z cenami energii. Portugalia jest jednym z sześciu krajów UE, które zaproponowały środki wsparcia, aby poradzić sobie z kryzysem energetycznym, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, aby ograniczyć rosnące koszty, powiedział Lusie źródło z UE. Kontynuuj czytanie.

READ  Organ wykonawczy UE bada, czy Polska i Węgry powinny otrzymać unijne pieniądze Przez Reuters

WYSZEHRAD

PRAGA

Czeska policja bada, czy biuro prezydenckie dopuściło się sabotażu. Czeska policja zbada, czy biuro prezydenta Czech Miloša Zemana popełniło przestępstwo przeciwko republice, ponieważ jego biuro nie poinformowało opinii publicznej, a inni urzędnicy nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków, mimo że są świadomi sytuacji. Kontynuuj czytanie.

///

BRATYSŁAWA | BUDAPESZT

Węgierski rząd będzie odnawiać kościoły na Słowacji bez zgody Słowaków. Węgierski rząd Viktora Orbána przekaże Słowacji ponad 4 mln euro na odbudowę kościołów, choć rząd słowacki nie jest zaangażowany w program. Ministerstwo Kultury i Spraw Zagranicznych dowiedziało się o intencjach Węgier za pośrednictwem mediów. Kontynuuj czytanie.


WIADOMOŚCI Z BAŁKANÓW

SOFIA

Bułgaria wprowadza zielony paszport COVID-19. Bułgarski rząd drastycznie zaostrzył środki ograniczające, aby powstrzymać czwartą falę infekcji koronawirusem. Od czwartku Green Pass jest obowiązkowy dla większości zajęć w pomieszczeniach. Kontynuuj czytanie.

///

BUKARESZT

Prezydent Rumunii wkracza, gdy pandemia wymyka się spod kontroli. Prezydent Klaus Iohannis zwołał spotkanie wszystkich urzędników służby zdrowia zaangażowanych w zarządzanie pandemią koronawirusa, ponieważ liczba zgonów osiągnęła nowy rekord 574 zgonów związanych z COVID we wtorek (19 października). Kontynuuj czytanie.

///

ZAGRZEB

Zielona transformacja cyfrowa ma silny wpływ na transformację chorwackiej gospodarki. Zielona i cyfrowa transformacja może mieć silny wpływ na transformację chorwackiej gospodarki – powiedział minister finansów Zdravko Marić na konferencji „Możliwości Europejskiego Zielonego Ładu” w Zagrzebiu, zorganizowanej przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i jego chorwackie biuro. , Komisja Europejska, zorganizowano Przedstawicielstwo w Chorwacji. Kontynuuj czytanie.

///

LJUBLJANA

Wyciekła taśma rzuca cień na słoweńskiego ministra środowiska. Ogarnięty walką rząd Słowenii ma w zanadrzu nowy skandal. Z taśmy, która wyciekła stacja telewizyjna, wynika, że ​​minister środowiska Andrej Vizjak, bliski współpracownik premiera, przytulał się w 2007 roku do biznesmena i doradzał, jak uniknąć podatków. Kontynuuj czytanie.

///

ZAGRZEB | SARAJEWO

Chorwacki przywódca: Mamy rozwiązanie dla reformy wyborczej w BiH. Chorwacja otrzymała poparcie wielu państw członkowskich UE dla swojego stanowiska, że ​​konieczne jest uchwalenie ustawy reformującej prawo wyborcze w BiH w celu wyeliminowania dyskryminacji, powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych i europejskich Gordan Grlić Radman. Kontynuuj czytanie.

///

READ  Parlament zagłosował za ogłoszeniem całej UE strefą wolności LGBT.

SARAJEWO

Dodik traci poparcie opozycji i Vucicia. Partie opozycyjne w Republice Serbskiej (RS) w BiH „zdecydowanie” odrzucają wszelkie działania zagrażające bezpieczeństwu w kraju. Obejmuje to inicjatywę serbskiego prezydenta BiH Milorada Dodika, aby jednostronnie przenieść uprawnienia z poziomu państwa na kompetencje jednostki RS – powiedział przewodniczący Serbskiej Partii Demokratycznej (SDS) Mirko Šarović. Kontynuuj czytanie.

///

PRISTYNA

Kraje Bałkanów Zachodnich naciskały na „pohamowanie” Serbii. Kraje Bałkanów Zachodnich zostały poproszone przez czołowych dyplomatów Kosowa o przeciwdziałanie możliwym zagrożeniom dla stabilności i bezpieczeństwa regionalnego Serbii. Kontynuuj czytanie.

///

TIRANA

Albańska partia opozycyjna wzywa do przeglądu polityków. Główna opozycja Albanii, Partia Demokratyczna, złożyła w parlamencie wniosek o rewizję wszystkich polityków i zmianę ordynacji wyborczej. Kontynuuj czytanie.


PORZĄDEK OBRAD:

  • JA: Przedstawicielka USA ds. handlu Katherine Tai składa wizytę w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem wprowadzenia przez UE ceł na metale / Parlament Europejski ogłasza zwycięzców Nagrody im. Sacharowa / NATO-Stoltenberg organizuje konferencję prasową przed spotkaniem ministrów obrony NATO.
  • Niemcy: Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer organizuje konferencję prasową na temat migracji.
  • Francja: Sekretarz Stanu ds. Europejskich Clément Beaune weźmie udział w konferencji poświęconej francuskiej Prezydencji w UE zorganizowanej przez francuskie izby rolnicze.
  • Chorwacja: Premier Andrej Plenković spotyka się z delegacją Europejskiego Banku Inwestycyjnego pod przewodnictwem wiceprezes EBI Teresy Czerwińskiej.
  • Rumunia: Sekretarz obrony USA Lloyd Austin odwiedza Rumunię na rozmowy z tymczasowym sekretarzem obrony Nicolae Ciuca i prezydentem Klausem Iohannisem / Parlament głosuje nad utworzeniem nowego rządu.
  • Serbia: Wiceprzewodnicząca niemieckiego Bundestagu, polityk Partii Zielonych Claudia Roth z wizytą w Serbii.

***

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Alexandra Brzozowski, Daniel Eck, Benjamin Fox, Zoran Radosavljevic, Alice Taylor]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *