Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kolejna fabryka morskich wież wiatrowych ogłoszona w Polsce

Published

on

Po wiadomości, że hiszpański producent wież Windar zbuduje fabrykę w Polsce, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w kraju doszło do kolejnej umowy na taką fabrykę w kraju pomiędzy jej członkiem wspierającym Agencją Rozwoju Przemysłu. Agencja Rozwoju; ARP) oraz hiszpańska firma GRI Renewable Industries.

ARP i GRI podpisały 11 lutego Memorandum of Understanding (MOU), zgodnie z którym wspólnie zainwestują w fabrykę morskich wież wiatrowych w Gdańsku. Fabryka będzie produkowała wieże dla morskich turbin wiatrowych nowej generacji i będzie miała zdolność produkcyjną ponad 100 wież rocznie. po PTMEW.

Polski serwis informacyjny GospodarkaMorska.pl informuje, że podpisano Memorandum of Understanding pomiędzy spółkami Grupy ARP i GRI Renewable Industries, a inwestycja w fabrykę wież szacowana jest na ponad 100 mln euro.

Jak podaje GospodarkaMorska.pl, który również pisze, że produkcja w tym nowym zakładzie planowana jest na 2024 rok, fabryka będzie produkować wieże dla turbin wiatrowych o mocy ponad 13 MW.

To, wraz z zapowiedzią Windar, stawia Polskę na dobrej drodze do uruchomienia w ciągu dwóch lat dwóch instalacji morskich wież wiatrowych, prowadzonych przez hiszpańskich dostawców wież.

Chociaż kraj ten nie zbudował jeszcze swojej pierwszej morskiej farmy wiatrowej, już w pierwszej połowie 2021 r. sprzedał na aukcji 5,9 GW mocy w ramach kontraktów różnicowych (CfD) dla projektów na najbardziej zaawansowanych etapach rozwoju, z których niektóre mogą być operacyjne do 2025 r. i przeprowadzi jeszcze dwie aukcje CfD, pierwszą w 2025 r. i drugą w 2027 r., każda na 2,5 GW dodatkowej mocy.

W tej pierwszej fazie polski Urząd Regulacji Energetyki (URE) wydał KTR projekty morskiej energetyki wiatrowej Baltica 3 i Baltica 2 o mocy 1,5 GWopracowany przez Ørsted i PGE oraz do projekt morskiej energetyki wiatrowej o mocy 350 MW FEW Baltic IIopracowany przez Baltic Trade and Invest Sp.z oo, spółkę zależną niemieckiego koncernu energetycznego RWE, Projekt B&C Wind o mocy 370 MW opracowany przez Ocean Winds, Equinor i Polenergia Bałtyk II i Bałtyk III Projekty o łącznej mocy 1440 MW i 1,2 GW energii elektrycznej Morza Bałtyckiego Projekt opracowany przez PKN Orlen i Northland Power.

READ  Polski prezes C.Banku, czterech decydentów rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko niektórym kolegom

Aukcje CfD zostały zorganizowane po tym, jak w lutym 2021 r. Polska podpisała ustawę morską, która reguluje rozwój morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku i pozwala na eksploatację lub rozbudowę 10,9 GW mocy morskich elektrowni wiatrowych do 2027 r.

Dla GRI Renewable Industries jest to druga fabryka po GRI zbudowana poza Hiszpanią przez firmę z siedzibą w Madrycie w ostatnich miesiącach powiadomiony w sierpniu 2021 r. budowa fabryki wież dla morskich turbin wiatrowych w Able Marine Energy Park w Hull w Wielkiej Brytanii.

Producent wież zainwestuje 78 milionów funtów (około 93 miliony euro) w fabrykę w Wielkiej Brytanii, która początkowo będzie również produkować 100 wież morskich rocznie.

Śledź offshoreWIND.biz na:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *