Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Izrael jest wściekły, gdy prezydent Polski podpisuje ustawę ograniczającą roszczenia majątkowe

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Prezydent RP postanowił podpisać ustawę, która ograniczyłaby możliwość odzyskania przez Żydów mienia skonfiskowanego od nazistowskich okupantów niemieckich i zatrzymanego przez powojennych komunistycznych władców, co wywołało gniew Izraela, co ustawa wyznaczyła jako antysemita.

„Dziś podjąłem decyzję w sprawie ustawy, o której w ostatnich miesiącach w kraju i za granicą toczy się ożywiona i głośna debata” – powiedział Andrzej Duda w wydanym w sobotę oświadczeniu. „Po dokładnej analizie zdecydowałem się podpisać poprawkę”.

Przed II wojną światową Polska była domem dla jednej z największych społeczności żydowskich na świecie, ale została prawie całkowicie zniszczona przez nazistów i byłych żydowskich właścicieli ziemskich, a ich potomkowie walczyli o odszkodowania.

Wcześniej żydowscy emigranci lub ich potomkowie mogli twierdzić, że mienie zostało bezprawnie skonfiskowane i żądać jego zwrotu, ale polscy urzędnicy argumentowali, że rodzi to niepewność co do własności nieruchomości.

W 2015 r. polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że powinny istnieć pewne terminy, po upływie których decyzje administracyjne dotyczące tytułów własności nie mogą być już kwestionowane. Polski parlament uchwalił zmiany legislacyjne na początku tego tygodnia.

Projekt ustawy przewiduje okres 30 lat na roszczenia windykacyjne.

Kwestia praw własności żydowskiej w Polsce staje się jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ w przeciwieństwie do innych krajów UE nie stworzyła funduszu odszkodowań dla osób, których mienie zostało skonfiskowane.

„Niemoralne prawo”

Premier Izraela Naftali Bennett potępił prawo, mówiąc, że Izrael nie będzie tylko przyglądał się jego uchwaleniu. „To haniebna decyzja i haniebna pogarda dla pamięci o Holokauście” – powiedział w oświadczeniu.

Minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid powiedział: „Polska uchwaliła dziś po raz pierwszy antysemickie i niemoralne prawo”. W odpowiedzi szef izraelskiej ambasady w Warszawie zostanie natychmiast odwołany – powiedział.

„Polska stała się dziś wieczorem antydemokratycznym, nieliberalnym krajem, który nie honoruje największej tragedii w historii ludzkości” – powiedział Lapid w oświadczeniu.

Nowy ambasador w Warszawie nie jest obecnie wysyłany – powiedział Lapid. Zasugerował też, by ambasador RP w Izraelu przedłużył mu urlop i nie wracał do kraju.

– Powinien wykorzystać dostępny mu czas, by wyjaśnić Polakom, co dla obywateli Izraela oznacza Holokaust i na ile nie będziemy tolerować pogardy dla pamięci zmarłych i pamięci o Holokauście – powiedział Lapid.

Dodał, że Izrael omawia dalsze kroki z USA.

Polskie MSZ stwierdziło w oświadczeniu, że nie pochwala zachowania izraelskiego MSZ, dodając, że rząd „podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, uwzględniając zasadę symetrii w stosunkach dwustronnych”.

„Kroki podjęte przez Izrael poważnie szkodzą naszym relacjom” – powiedział minister.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w czwartek, że Waszyngton jest głęboko zaniepokojony uchwaleniem ustawy przez polski parlament i zaapelował do Dudy, by jej nie podpisywał.

Waszyngton jest jednym z głównych sojuszników Warszawy, ale stosunki między obydwoma krajami zostały obciążone kwestią własności, a także innymi kwestiami, takimi jak plany wprowadzenia zmian, które zdaniem opozycji uciszą amerykańskiego nadawcę informacyjnego, który jest krytyczny wobec rządu .

Światowa Organizacja Restytucji Żydowskich (WJRO) w sobotę wezwała polski rząd do pracy nad rozwiązaniem problemu mienia skonfiskowanego w przeszłości.

„Demokracja i sprawiedliwość spadły w Polsce na nowy poziom, gdy prezydent Duda podpisuje ustawę, która praktycznie uniemożliwia wszystkim byłym polskim właścicielom ziemskim uzyskanie odszkodowania za mienie nielegalnie skonfiskowane w czasach komunizmu” – powiedział Gideon Taylor, przewodniczący WJRO w oświadczeniu. wysłane do Reutera.

(Raportowanie Anny Koper w Warszawie Dodatkowe raporty Maayan Lubella w Jerozolimie; Redakcja Alison Williams i Matthew Lewisa)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *