Connect with us

Świat

Irlandia domaga się sprawiedliwości w 50. rocznicę „Krwawej Niedzieli”

Published

on

  • 14 zmarło w kluczowym momencie wieloletniego konfliktu
  • Irlandia odrzuca brytyjską propozycję amnestii

LONDONDERRY (Reuters) – Irlandia wezwała w niedzielę Wielką Brytanię do zapewnienia sprawiedliwości rodzinom 13 pokojowych demonstrantów zastrzelonych przez żołnierzy w „krwawą niedzielę” w 1972 roku, ponieważ tysiące obchodziły 50. rocznicę jednego z definiujących dni Irlandii Północnej konflikt .

Brytyjski rząd przeprosił w 2010 r. za „nieuzasadnione i nieuzasadnione” zabicie 13 katolickich protestujących na rzecz praw obywatelskich przez brytyjskich żołnierzy w północnoirlandzkim mieście Londonderry w dniu 30 stycznia 1972 r. – i za 14, który później zmarł z powodu odniesionych ran.

Żadna z osób odpowiedzialnych za strzelaniny nie została skazana, a w lipcu ubiegłego roku brytyjscy prokuratorzy powiedzieli, że jedyny brytyjski żołnierz oskarżony o morderstwo nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności – decyzja kwestionowana przez krewnych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Powinna istnieć droga do sprawiedliwości” – powiedział irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney na antenie RTE po złożeniu wieńca i spotkaniu z rodzinami ofiar.

„Jak ktoś powiedział, nasze dzieci zostały pochowane 50 lat temu, ale nadal ich nie pochowaliśmy… ponieważ nie mamy sprawiedliwości” – powiedział.

Coveney powtórzył sprzeciw rządu irlandzkiego wobec propozycji rządu brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, aby zakończyć wszystkie oskarżenia wobec żołnierzy i bojowników, aby spróbować zakończyć konflikt – posunięcie to rozgniewało krewnych i wszystkie kluczowe partie polityków lokalnych zostało odrzucone.

„Absolutnie nie możemy i nie będziemy wspierać tego podejścia” – powiedział.

Krewni trzymający białe róże i zdjęcia zabitych skłonili tysiące ludzi do prześledzenia trasy marszu z 1972 roku podczas niedzielnych uroczystości upamiętniających.

Premier Irlandii Micheal Martin obserwował odczytywanie nazwisk wszystkich ofiar Krwawej Niedzieli.

„Cały proces w sądach i sądownictwie powinien zostać wprowadzony” – powiedział Martin dziennikarzom po ceremonii.

Nikt z rządu Wielkiej Brytanii nie brał udziału w wydarzeniach, a wysocy lojaliści z Irlandii Północnej również trzymali się z daleka.

Opisując Krwawą Niedzielę jako „jeden z najciemniejszych dni niepokojów” w sobotnim poście na Twitterze, Johnson powiedział, że Wielka Brytania musi wyciągnąć wnioski z przeszłości.

Rzecznik rządu Wielkiej Brytanii powiedział, że jest „absolutnie zaangażowany w kompleksowe i uczciwe rozwiązywanie problemów ze spuścizną”.

„Obejmuje to działania skoncentrowane na przywracaniu informacji, aby rodziny mogły wiedzieć, co stało się z bliskimi i promowaniu pojednania, aby wszystkie społeczności w Irlandii Północnej mogły iść naprzód” – powiedział rzecznik.

Ponad 3000 osób zostało zabitych, zanim proces pokojowy z 1998 r. zakończył lata konfliktu między irlandzkimi bojownikami nacjonalistycznymi dążącymi do unii z Republiką Irlandii i armią brytyjską, a lojalistami zdecydowanymi utrzymać region Irlandii Północnej pod rządami brytyjskimi w dużej mierze zakończył się.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Kylie MacLellan w Londynie, napisane przez Conora Humphriesa; Adaptacja Toby’ego Chopry i Barbary Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *