Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Hiszpania. Emir Sharjah chce, aby katedra w Kordobie wróciła w ręce muzułmanów | Wiadomości ze świata

Published

on

Hiszpania.  Emir Sharjah chce, aby katedra w Kordobie wróciła w ręce muzułmanów |  Wiadomości ze świata

III ibn Muhammad al-Kasimi jest sułtanem emiratu Szardży w Zjednoczone Emiraty Arabskie. O jego prośbach do Hiszpanie poinformował w wywiadzie dla Sharjah News.

Hiszpania. Emir Sharjah chce, aby katedra w Kordobie została przekształcona w meczet

Al-Kasimi, cytowany przez hiszpański portal Antena3argumentuje, że świątynia została przekazana chrześcijanom jako dar, którego nie są warci. Sułtan zwraca również uwagę, że niedawno w Stambule muzeum Hagia Sophia zostało przekształcone w meczet.

Emir Sharjah dodaje, że taki sam los spotka La Mezquita. Według niego chrześcijanie nie zasługują na posiadanie świątyni „będącej własnością muzułmanów”.

Historia Mezquity sięga VII wieku. Od 800 lat jest w rękach chrześcijan

Mezquita (La Mezquita) została zbudowana w VIII wieku. Obecnie służy jako personel rzymskokatolicki diecezji Kordoby w Hiszpanii. Mezquita to także jeden z najsłynniejszych meczetów na świecie. Swoją sławę zawdzięcza hali z lasem kolumn.

Budowa rozpoczęła się w VII, za panowania Wizygotów. Budynek był wówczas kościołem chrześcijańskim pod wezwaniem św. Wincentego. Po przejęciu Półwyspu Iberyjskiego przez muzułmanów budynek odkupił od chrześcijan emir Kordoby Abd ar-Rahman I.

Budynek wrócił do chrześcijan w 1236 roku dzięki Ferdynandowi III Świętemu, królowi Kastylii. Mniejszość muzułmańska mieszkająca w Kordobie wielokrotnie zwracała się do władz kościelnych o zgodę na przeznaczenie części świątyni na modlitwy. Jak dotąd ich próby zakończyły się niepowodzeniem.

Obejrzyj wideo
Afryka i Ameryka Południowa walczą z koronawirusem

READ  Białoruski sportowiec „bezpieczny” w Tokio, ponieważ Polska, Czechy oferują wizy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *