Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Weszło w życie porozumienie o rozejmie we wschodniej Ukrainie

Published

on

Weszło w życie porozumienie o rozejmie we wschodniej Ukrainie

W. W poniedziałek (27 lipca) godz. 00.01 weszło w życie porozumienie o całkowitym i kompleksowym wstrzymaniu ognia między wojskami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami we wschodniej Ukrainie. Jak dotąd nie ma informacji o jego naruszeniu.

W minioną środę (22 lipca) osiągnięto porozumienie między negocjatorami Ukrainy, Rosji i OBWE.

Służba prasowa Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego opublikowała wówczas oświadczenie, w którym stwierdzono, że „przełom (w negocjacjach) był wynikiem skutecznych działań delegacji ukraińskiej, przy wsparciu naszych partnerów międzynarodowych w Berlinie i Paryżu. ” W oświadczeniu podkreślono, że całkowite i kompleksowe zawieszenie broni jest warunkiem wstępnym realizacji porozumień mińskich z 2015 roku.

Prezydenci Rosji i Ukrainy Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski pozytywnie ocenili zawarcie rozejmu podczas rozmowy telefonicznej w niedzielę (26 lipca) i podkreślili – jak stwierdzono w komunikacie Kremla – „znaczenie ścisłego przestrzegania tych ustaleń przez uczestnicy konfliktu ”.

Jednak według służby prasowej prezydenta Ukrainy Zełenski i Putin „zgodzili się, że pilnie potrzebne są dodatkowe kroki w celu wsparcia zawieszenia broni”.

W walkach ukraińskich żołnierzy z wspieranymi przez Rosjan rebeliantami we wschodniej Ukrainie, które rozpoczęły się w 2014 r., Pochłonęło – jak się szacuje – ponad 13 000 osób. ofiary śmiertelne.

Intensywne walki ustały po zawarciu rozejmu w 2015 roku w stolicy Białorusi – Mińsku, ale nadal dochodziło do sporadycznych starć, w których ginęli zarówno cywile, ukraińscy żołnierze, jak i separatyści.

Zełenski, po wygranych w ubiegłym roku wyborach i przejęciu władzy, podjął próby zakończenia konfliktu, m.in. organizując serię wymian więźniów. Jednak starcia trwały.

Relacje między Ukrainą a Rosją pogorszyły się jeszcze bardziej po zajęciu Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *