Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Chiny. Chengdu. Amerykańska flaga została usunięta w konsulacie USA

Published

on

Chiny.  Chengdu.  Amerykańska flaga została usunięta w konsulacie USA

Chiny objęły konsulat USA w Chengdu trzy dni po ogłoszeniu jego zamknięcia – poinformowało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Wcześniej oficjalna chińska telewizja CCTV pokazywała zdejmowanie amerykańskiej flagi w konsulacie. Pekin nakazał zamknięcie konsulatu w piątek.

Chiny nakazały zamknięcie konsulatu USA w Chengdu w odwecie za zamknięcie chińskiego konsulatu w Houston w Teksasie. To wydarzyło się w zeszłym tygodniu.

Opuszczanie flagi w konsulacie

Zdjęcia przesłane przez CCTV w poniedziałek rano czasu lokalnego przedstawiają wolno opuszczającą się flagę wzdłuż masztu w kompleksie konsulatu. Zagraniczni dziennikarze nie mieli wstępu do tej misji dyplomatycznej. Wcześniej widziano pracowników konsulatu niosących worki, a autobus z zasłoniętymi oknami wyjeżdżał z konsulatu w nieznanym kierunku.

Ostatecznie chińskie MSZ ogłosiło, że o godz. 10:00 czasu lokalnego (3:00 czasu polskiego) Chiny „objęły” konsulat.

Według oświadczenia chińskiego MSZ, niektórzy pracownicy konsulatu USA w Chengdu „przekroczyli swoje uprawnienia, ingerując w wewnętrzne sprawy Chin i zagrozili chińskiemu bezpieczeństwu i interesom”.

Pekin nakazał zamknięcie konsulatu w piątekPAP / EPA / ALEX PLAVEVSKI

Napięte stosunki USA-Chiny

W zeszłym tygodniu amerykańscy agenci weszli do zamkniętego chińskiego konsulatu w Houston. Według doniesień amerykańskich mediów, przedstawiciele serwisu mieli wejść do budynku tylnymi drzwiami z pomocą ślusarza.

Pekin zaprotestował przeciwko wtargnięciu i zapowiedział „odpowiednią i niezbędną reakcję”. W sobotę chińskie MSZ wydało oświadczenie, że budynek konsulatu jest „własnością narodu chińskiego”, a wejście do niego „stanowi naruszenie prawa międzynarodowego”.

Konsulat Generalny USA w ChengduPAP / EPA / STR

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo nakazał zamknięcie zakładu w Teksasie w zeszłym tygodniu, określając je jako „ośrodek szpiegowania i kradzieży własności intelektualnej”. Dzień przed opróżnieniem konsulatu kamery telewizyjne wychwyciły dym z dziedzińca budynku.

Podkreśla się, że ostatnie wydarzenia pogorszyły i tak już napięte stosunki amerykańsko-chińskie. Spory między Waszyngtonem a Pekinem dotyczą przede wszystkim handlu, ale także Hongkongu, źródeł pandemii COVID-19 i rosnącej aktywności militarnej Pekinu.

Główne źródło zdjęć: PAP / EPA / ALEX PLAVEVSKI

READ  Historia Polski w pięciu powieściach
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *