Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Helena Modrzejewska – Poznaj artystę, który podbił Polskę i Amerykę

Published

on

Helena Modrzejewska była polską aktorką i artystką teatralną, najlepiej znaną z wybitnych sztuk szekspirowskich w Polsce i Ameryce. Największą popularność przyniosła jej rola Lady Makbet w jednej ze sztuk. W październiku 2021 r. Google Doodle uhonorował ją z okazji 181. urodzin aktorki.

Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o Helenie Modrzejewskiej.

Wczesne życie

Helena urodziła się jako Jadwiga Benda 12 października 1840 roku w Krakowie. Była nieślubną córką zamożnej wdowy Józefy Bendy. Od najmłodszych lat chciała być aktorką. Helena od najmłodszych lat dołączyła do grup objazdowych. W tym samym czasie przyjęła pseudonim Modrzejeweska.

Występowała na wielu wojewódzkich scenach w Stanisławowie, Bochni, Przemysach, Nowym Sączu i Brzezanach.

Wykonawca, którego nawet krytycy nie mogli przestać chwalić

Jej miłość do aktorstwa i performansu znajduje odzwierciedlenie w każdej pracy. Występy Heleny w wielkich miastach Polski zostały dobrze przyjęte przez krytykę, ale nie zadowoliły artystki. Raz po raz czuła, że ​​jej talent wykracza poza zasięg małych lokali w kraju.

Kiedy Helena zadebiutowała w Ameryce

Helena chciała dla siebie czegoś dużego. Odświeżyła swój start w 1877 roku po debiucie w Ameryce. Był to nowy etap w jej ambitnej karierze, a artystka nie zawiodła siebie, publiczności i krytyków. Wkrótce po występowaniu w wielu rolach szekspirowskich mieszkała w produkcjach teatralnych w całej Ameryce.

Czasami koncertowała do 30 tygodni, wykonując 8-9 produkcji tygodniowo. Helena koncertowała nie tylko jako główna dama, ale także jako producentka, reżyserka, projektantka kostiumów i publicystka. Aktorka z pewnością miała dużo piór w czapce.

Kiedy ukradła przedstawienie jako Lady Makbet

Ze wszystkich jej występów to właśnie jej rola jako Lady Makbet przyniosła jej wiele nagród. Helena zagrała tę rolę nie raz czy dwa, ale aż 520 razy. Oprócz tego udało jej się ukraść trochę czasu na realizację swojej miłości do natury. Kiedy nie występuje, lubi spędzać czas z roślinami jako ogrodniczka i miłośniczka botaniki.

READ  Liga narodów. Niemcy - Hiszpania. Gol w doliczonym czasie, trafienie

Kilka mniej znanych faktów na temat Heleny

  • Helena Modrzejerska przez całe życie była znana pod kilkoma imionami. Urodziła się jako Jadwiga Benda, ale przemianowała na Helenę Opid. Po zagraniu w komedii Biała kamelia miała pseudonim artystyczny Modrzejewska.
  • Helena była znana jako najjaśniejsza gwiazda polskiego teatru ze wszystkich właściwych powodów. Jako gwiazda była żywą legendą nie tylko w Polsce, ale także w Ameryce. Historia nazywa ją perfekcjonistką.
  • Niewiele osób wie o Helenie, ale aktorka miała syna w 1861 roku. Nazwała go Rudolf Modrzejeweski. Jej ojcem był Gustav Zimajer. Jej syn został słynnym inżynierem.
  • Chociaż urodziła syna ze swoim kochankiem Gustawem, oboje nigdy się nie pobrali. Rozstała się z aktorem i reżyserem, a zamiast tego wyszła za mąż za bogatego ziemianina Karola Chłapowskiego.
  • Po wielkich sukcesach w Polsce i teatrach amerykańskich Helena osiadła w Ameryce. Ostatnie tchnienie wydała 9 kwietnia 1909 roku w Bay Island, Newport Beach, niedaleko LA w Kalifornii.
  • Jej repertuar obejmuje 260 ról szekspirowskich i współczesnych w języku polskim i angielskim.

Pozostań w kontakcie, aby uzyskać więcej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *