Connect with us

Gospodarka

Grecja, Polska, Malta i Belgia są niezadowolone z propozycji pułapu gazu w wysokości 275 EUR/MWh

Published

on

Grecja, Polska, Malta i Belgia są niezadowolone z propozycji pułapu gazu w wysokości 275 EUR/MWh

Gabriela Baczyńska i Benoit Van Overstraeten

BRUKSELA, 24 listopada (Reuters) – Grecja, Polska, Malta i Belgia znalazły się wśród krajów Unii Europejskiej, które odrzuciły propozycję ograniczenia cen gazu do 275 euro za megawatogodzinę (MWh), podczas czwartkowego spotkania 27 ministrów ds. inne sposoby na obniżenie kosztów energii.

Ministrowie będą się spierać o długo oczekiwaną propozycję Komisji Europejskiej, która złości zarówno zwolenników zdecydowanej interwencji rynkowej, jak i jej zagorzałych przeciwników.

Polska minister klimatu Anna Moskwa powiedziała, że ​​plan był „żartem” i nie do zaakceptowania, ponieważ proponowana cena jest obecnie znacznie wyższa od rynkowej.

„Tekst, który jest na stole, jest niezadowalający (…) nie jest jasno określone, czy wpłynie na ceny” – powiedziała belgijska minister energii Tinne Van der Straeten, która przyjechała na rozmowy.

Twój grecki kolega powiedział, że pułap 150-200 euro/MWh jest „realistyczny”.

„Pomógłby nam obniżyć ceny gazu, a co za tym idzie ceny energii elektrycznej, co tej zimy stanowi duże wyzwanie w Europie” – powiedział Konstantinos Skrekas.

Malta była również niezadowolona z proponowanego pułapu cenowego, a jej minister ds. energii i środowiska Miriam Dalli powiedziała, że ​​surowe warunki potrzebne do uruchomienia mechanizmu sprawiają, że jest to „prawie niemożliwe”.

Nie mniej niż 15 krajów UE wzywa do ustalenia limitu w celu ograniczenia kosztów energii po tym, jak ceny gazu wzrosły do ​​rekordowych poziomów w sierpniu ubiegłego roku po tym, jak Rosja wstrzymała dostawy do Europy w następstwie zachodnich sankcji za wojnę Moskwy z Ukrainą.

Opozycja pochodzi z mniejszego, ale potężnego obozu, któremu przewodzą Niemcy, największa gospodarka UE. Wraz z Holandią, Szwecją, Austrią i Finlandią twierdzą, że ograniczenie mogłoby przenieść dostawy gdzie indziej i zmniejszyć zachęty do zmniejszenia zużycia gazu.

Komisja zaproponowała ograniczenie ceny pierwszego miesiąca na giełdzie gazu Dutch Title Transfer Facility (TTF), jeśli przekroczy ona 275 euro/MWh przez dwa tygodnie, podczas gdy ceny są o 58 euro wyższe niż globalna wartość odniesienia dla skroplonego gazu ziemnego (LNG) przez 10 kolejnych dni handlu dni.

Estoński minister był jedynym, który powiedział, że plan jest „całkiem w porządku” jako środek tymczasowy i ma jedynie na celu rozwiązanie ekstremalnych podwyżek cen, a nie rozwiązanie na stałe.

„Europa wciąż musi być atrakcyjnym rynkiem gazu”, powiedziała Riina Sikkut, „Wszystkie środki związane z paliwami kopalnymi i gazem – nie rozwiązują problemu. Potrzebujemy lokalnej, przystępnej cenowo energii, która ma niewielki wpływ na środowisko – i jest to energia odnawialna. „

UE zatwierdziła szereg środków mających na celu złagodzenie ostrego kryzysu energetycznego, odkąd zeszłego lata ceny zmieniły się z oszczędności energii elektrycznej i gazu na nowe podatki, aby odzyskać nieoczekiwane zyski od producentów energii.

Ale pytanie, jak i czy ceny gazu powinny być ograniczone, dzieli UE od miesięcy.

Rozpoczęcie wspólnych zakupów gazu i przyspieszenie procesów wydawania pozwoleń na odnawialne źródła energii groziło zakładnikiem po tym, jak Polska, Belgia, Grecja i Włochy zagroziły zablokowaniem tych środków, również w oczekiwaniu na zgodę ministerialną, jeśli nie osiągną porozumienia w sprawie egzekwowalnego górnego limitu . (Dodatkowa relacja Marka Strzeleckiego, tekst Gabrieli Baczyńskiej, montaż Tomasz Janowski)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *