Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kraków jest pierwszym polskim miastem, które wprowadziło zakaz jazdy starszymi samochodami w ruchu antyekologicznym

Published

on

Kraków jest pierwszym polskim miastem, które wprowadziło zakaz jazdy starszymi samochodami w ruchu antyekologicznym

Kraków ma stać się pierwszym miastem w Polsce, które zakaże wjazdu na swoje ulice starszym samochodom, aby zmniejszyć zanieczyszczenie. Wiodąca lokalna grupa aktywistów klimatycznych, Krakowski Alarm Smogowy, twierdzi, że jest to również pierwsze miasto w Europie Środkowo-Wschodniej, które to zrobiło.

Nowa „strefa czystego ruchu” – zaproponowana przez burmistrza i zatwierdzona wczoraj przez większość radnych – obejmie całe miasto i będzie wdrażana od połowy 2024 roku.

Początkowo samochody z silnikiem benzynowym starsze niż 31 lat i samochody z silnikiem Diesla starsze niż 27 lat będą miały zakaz poruszania się po ulicach miast. Od połowy 2026 r. przepisy zostaną zaostrzone: samochody benzynowe starsze niż 25 lat i diesle starsze niż 15 lat nie będą już wpuszczane – informuje TVP.

Oczekuje się, że kierowcy, którzy złamią przepisy, zostaną ukarani grzywną, która będzie egzekwowana przez policję metropolitalną. Ograniczenia nie dotyczą jednak kierowców powyżej 70 roku życia, pojazdów służb ratowniczych oraz samochodów zabytkowych.

Kraków od dawna zmaga się z jednymi z najgorszych poziomów zanieczyszczenia powietrza w Polsce – iw Europie. W poniedziałek tego tygodnia było krótko prowadził na żywo ranking najbardziej zanieczyszczonych głównych miast świata.

Największą przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest spalanie węgla do ogrzewania domów – co Kraków już robi Zakazany w 2019 roku (chociaż emisje ciepła z okolicznych obszarów nadal zanieczyszczają miasto).

Chociaż wielu z zadowoleniem przyjęło wprowadzenie zakazu starszych samochodów, posunięcie to spotkało się również z krytyką ze strony tych, którzy twierdzą, że środki te wpływają na wolność lokalnych mieszkańców i że biedniejszych ludzi nie stać na nowsze, bardziej ekologiczne pojazdy.

Agencja informacyjna Onet donosi, że na początku tego miesiąca pod ratuszem pojawiła się grupa protestujących z transparentami „Nie ma wolności bez własności” i „Nie bądźmy ekofrajerami”.

READ  Aby poczuć gorzki posmak polskiego populizmu, zajrzyjcie do wieczornych wiadomości Timothy Garton Ash | opinia

Wiceprezydent Krakowa, Andrzej Kulig przyznał, że wprowadzenie nowych zasad było trudne. Dodał jednak, że przeprowadzka jest konieczna i mieszkańcy będą mieli czas na przygotowanie się, zanim zmiany wejdą w życie – informuje PAP.

Według szacunków władz miasta emisja tlenków azotu w Krakowie może się zmniejszyć nawet o połowę w stosunku do 2019 roku. Zanieczyszczenia emitowane przez samochody mogą powodować infekcje dróg oddechowych i przewlekłe choroby płuc.

Nowa strefa czystego ruchu została zaproponowana przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i poparta przez większość radnych. Przeciwko głosowała frakcja narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która rządzi na szczeblu ogólnokrajowym – informuje PAP.

Polska – gdzie wydobywa się węgiel 70% energii elektrycznej i grzeje wokół jedna trzecia gospodarstw domowych – regularnie stwierdzano, że niektóre z nich Najgorsze zanieczyszczenie powietrza w Europieco powoduje dziesiątki tysięcy zgonów rocznie.

Pojawiły się obawy, że po polskim rządzie ta zima może okazać się jeszcze gorsza niż zwykle ujawnione standardy jakości na węgiel używany do ogrzewania domów na Ukrainie podczas wojny moskiewskiej, która doprowadziła do zakazu importu rosyjskiego węgla i gwałtownego wzrostu cen.

Jak poinformował nadawca TOK FM, do tej pory w około 320 miastach w Europie wprowadzono strefy, w których obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów o wysokiej emisji spalin.

Polska zajmuje ostatnie miejsce w unijnym indeksie środowiskowym

Główne prawa do wizerunku: Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *