Connect with us

Świat

Chiny nakładają nowe blokady, ponieważ lokalne przypadki Covid osiągnęły rekordowy poziom | Chiny

Published

on

Chiny nałożyły nową serię blokad Covid, w tym w mieście, w którym w tym tygodniu pracownicy największej na świecie fabryki iPhone’ów starli się z policją, ponieważ dzienny rekord liczby przypadków koronawirusa testuje ich zaangażowanie w resztę świata. ograniczenia związane z pandemią.

Narodowa Komisja Zdrowia zgłosiła w środę 31 444 nowych przypadków Covid-19 przenoszonych lokalnie, co jest najwyższą dzienną liczbą od czasu pierwszego wykrycia koronawirusa w mieście Wuhan w środkowych Chinach pod koniec 2019 roku.

W odpowiedzi rząd zaostrzył ograniczenia Covid w miastach, w tym w Pekinie, Szanghaju i Kantonie, oraz zarządził masowe testy.

W Zhengzhou, w centralnej prowincji Henan, gdzie policja ściera się z protestującymi pracownikami w fabryce iPhone’ów Foxconna we wtorek i środę, władze ogłosiły pięciodniową blokadę dla około 6 milionów ludzi. Mieszkańcom nakazano pozostać w domu i codziennie wykonywać testy PCR w „wojnie unicestwienia” przeciwko wirusowi.

Pracownik powiedział AFP, że protesty rozpoczęły się od sporu o obiecane premie w fabryce Foxconn i „chaotyczne” warunki życia.

Foxconn, tajwański właściciel fabryki, która zatrudnia około 200 000 osób w Zhengzhou, desperacko starał się utrzymać działalność po tym, jak kilka przypadków Covid zmusiło ją do zamknięcia fabryki i kontynuowała rekrutację nowych pracowników z całego kraju tanie paczki, które zastąpią tysiące, które zniknęły w zeszłym miesiącu. Pracownicy twierdzą, że protesty rozpoczęły się po tym, jak firma zmieniła warunki ich płac.

Filmy online pokazywały tysiące ludzi w maskach stojących przed rzędami policjantów w białych kombinezonach ochronnych trzymających plastikowe tarcze. Policja kopała i biła protestującego pałkami po tym, jak złapał metalowy pręt, którym został uderzony.

Wielu pracowników przyjęło odprawy z firmy i w czwartek rozeszło się do domów. Niektórzy powiedzieli w mediach społecznościowych, że otrzymali 10 000 juanów (1150 funtów) w premiach w zamian za rozwiązanie umów.

Foxconn w czwartek przeprosił za „błąd w systemie komputerowym” i zapewnił, że zagwarantuje, że wynagrodzenie będzie takie samo, jak obiecane na oficjalnych plakatach rekrutacyjnych. „Jeśli chodzi o brutalny incydent, firma będzie nadal komunikować się z pracownikami i rządem, aby zapobiec powtórzeniu się podobnych incydentów” – podała firma w oświadczeniu.

Ścisłe egzekwowanie chińskiej polityki „Dynamic Zero Covid” przez prawie trzy lata odbiło się na chińskiej gospodarce i podsyciło powszechną frustrację.

11 listopada rząd ogłosił, że skróci kwarantanny i złagodzi inne ograniczenia, co ma na celu złagodzenie presji gospodarczej i złagodzenie niezadowolenia społecznego. Jednocześnie wyżsi urzędnicy ostrzegali kadry, aby nie traciły czujności.

W ramach nowych środków Kanton nałożył od poniedziałku pięciodniową blokadę w dystrykcie Baiyun, aby powstrzymać wzrost liczby przypadków. Mieszkańcy są zmuszani do pozostania w domach, a transport publiczny został wstrzymany, chociaż w obszarach, w których przez trzy kolejne dni nie zgłoszono żadnych infekcji, ograniczenia mogą zostać zniesione.

Rząd północno-wschodniego miasta Changchun w prowincji Jilin poprosił mieszkańców o zaprzestanie zbędnego przemieszczania się i unikanie odwiedzania miejsc publicznych, restauracji i zgromadzeń publicznych.

Szanghaj zaostrzył ograniczenia wjazdu do miasta. Zawiadomienie na oficjalnym koncie miasta WeChat mówiło, że osoby podróżujące do miasta od czwartku zostaną przetestowane pod kątem Covid i otrzymają zakaz chodzenia między innymi do restauracji i centrów handlowych przez pięć dni po przyjeździe.

Pekin wydał nowe wymagania dotyczące testów dla przyjeżdżających podróżnych i mieszkańców. Wymaga negatywnego wyniku testu PCR w ciągu 48 godzin dla osób, które chcą wejść do miejsc publicznych, takich jak centra handlowe, hotele i budynki rządowe. Szkoły w całym mieście przeszły na zajęcia online.

Chociaż liczba przypadków jest stosunkowo niewielka jak na światowe standardy, nawet małe ogniska w Chinach często skutkują blokadami hrabstw i miast. Władze w tym tygodniu zgłosiły pierwsze zgony Covid w Chinach od sześciu miesięcy, co daje łączną liczbę 5232 osób.

Mieszkaniec Zhengzhou, który był jednym z tych, którzy starali się kupić artykuły spożywcze na targu przed blokadą, powiedział na platformie mediów społecznościowych Sina Weibo: „Wszystkie stragany były pełne ludzi, a ceny poszybowały w górę… nikt się nie uśmiechnął”.

Podczas gdy granice Chin pozostają w dużej mierze zamknięte, rząd opracował środki ułatwiające proces wyjazdu i wjazdu dla zagranicznych biznesmenów, powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dodatkowe relacje z Associated Press, Agence France Presse i Reuters.

READ  Osuwisko w Norwegii pogrzebuje domy w błocie; Nadal brakuje 10 osób
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.