Connect with us

Świat

Rosja przygotowuje liczne samoloty transportowe, gdy wojska wlewają się do Kazachstanu

Published

on

Rosja w niedzielę wysłała nowe posiłki do Kazachstanu i rozmieściła wojska, aby pomóc władzom przejąć kontrolę nad największymi miastami kraju po dniach czasem gwałtowne protesty przeciwko jego przywództwu.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że przygotowało kontyngent składający się z ponad 75 samolotów transportowych, aby umożliwić ciągłe rozmieszczenie żołnierzy w kraju. Liczba wysłanych osób prawdopodobnie wyniesie około 2500, ale może być jeszcze wyższa, poinformowała w zeszłym tygodniu państwowa rosyjska agencja informacyjna RIA.

Tymczasem prezydent Rosji

Władimir Putin

Kreml zapowiedział, że w poniedziałek ma rozmawiać ze swoim kazachstańskim odpowiednikiem Kassymem-Jomartem Tokajewem na temat sytuacji w Kazachstanie.

Protesty, które rozpoczęły się od wieców przeciwko rosnącym cenom paliwa, w ciągu ostatniego tygodnia przekształciły się w śmiertelną walkę między siłami rządowymi a uzbrojonymi demonstrantami, z których część obrabowała banki i sklepy.

Ponad 160 osób zginęło w Przemoc wokół protestów, w tym ponad 100 w największym mieście kraju, Ałmaty, rosyjskie serwisy informacyjne cytowały wypowiedź kazachskiego Ministerstwa Zdrowia.

Mieszkańcy Ałmaty poinformowali w niedzielę, że działają audycje telewizyjne i radiowe, a od sobotniej nocy w mieście nie słychać było strzałów.

Wojska rosyjskie zaatakowały kraj W zeszłym tygodniu po tym, jak władze Kazachstanu zwróciły się o pomoc do kierowanego przez Moskwę bloku bezpieczeństwa, który obejmuje kilka byłych republik radzieckich. Większość operacji stanowią Rosjanie.

Rosyjskie jednostki spadochronowe „stacjonują na lotnisku w Ałmaty i podróżują w konwojach do miejsca docelowego swojej misji…[and] w celu zabezpieczenia infrastruktury krytycznej i cywilnej ”- powiedział rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Protesty przeciwko rosnącym cenom paliwa i spadającemu poziomowi życia przerodziły się w brutalne wiece i grabieże w niektórych największych miastach Kazachstanu w ciągu ostatniego tygodnia. Zginęło co najmniej 160 osób, podały rosyjskie agencje informacyjne, powołując się na kazachskie Ministerstwo Zdrowia. Zdjęcie: Pavel Micheyev / Reuters

Misja jest pierwszą dla Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, odpowiedzi byłego Związku Radzieckiego na Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego i pokazuje, w jakim stopniu Putin z powodzeniem wykorzystał swoją modernizację wojskową w ciągu ostatniej dekady jako narzędzie dyplomatyczne do utrzymania swoich wpływów nad dawną przestrzenią radziecką.

Inni przywódcy OUBZ wezmą w poniedziałek udział w rozmowach Putina i Tokajewa.

Przemieszczenia rosyjskich wojsk do Kazachstanu miały miejsce, ponieważ Moskwa zgromadziła w ostatnich miesiącach około 100 000 dodatkowych żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą.

Oczekuje się amerykańskich urzędników Rozmawiaj z rosyjskimi kolegami w Genewie od poniedziałku, aby rozładować napięcia wokół Ukrainy. Zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman zorganizuje roboczy lunch z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Riabkowem w niedzielę wieczorem.

Putin powiedział, że ekspansja NATO na wschód i jego powiązania wojskowe z Ukrainą zagrażają bezpieczeństwu Rosji. Wezwał, by NATO zakończyło swój zasięg w krajach, które uważa za znajdujące się w tradycyjnej strefie wpływów Rosji.

Ruchy rosyjskich wojsk w sąsiednim Kazachstanie jeszcze bardziej zaostrzyły napięcia z Zachodem.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę, że Putin próbuje przywrócić strefę wpływów nad byłymi krajami sowieckimi, co USA uznało za „nie do zaakceptowania”.

W wywiadzie dla CNN powiedział, że USA poprosiły o wyjaśnienie, dlaczego rząd Kazachstanu wezwał oddziały OUBZ pod dowództwem Rosji, jeśli „władze w Kazachstanie powinny być w stanie pokojowo stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoją, aby zapewnić, że prawa tych którzy protestują pokojowo, są chronieni, aby chronić instytucje państwa i praworządność, ale z poszanowaniem praw.”

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ w popularnym talk-show bezpodstawnie odrzuciła obawy sekretarza jako „baby talk”.

Rosyjskie pojazdy wojskowe przejeżdżają przez lotnisko w Ałmaty.


Zdjęcie:

Materiały informacyjne / Agence France-Presse / Getty Images

Nagranie wideo dystrybuowane przez rosyjskie Ministerstwo Obrony w niedzielę przedstawiało żołnierzy ładujących transportery opancerzone i wojskowe pojazdy transportowe na samoloty w Moskwie i lądowanie na lotniskach w pobliżu Ałmaty, gdzie maszerowali ze swoimi kazachskimi odpowiednikami na lotnisku lub przeprowadzali taktyczne ćwiczenia wojskowe. powiedział Ministerstwo Obrony.

W niedzielę rosyjski dowódca kontyngentu pokojowego OUBZ poinformował, że wojsko rosyjskie zorganizowało loty w celu przewiezienia obywateli Rosji z powrotem do kraju w Ałmaty i że oddziały OUBZ już kończą swoją misję.

„Zbiorowe jednostki pokojowe będą kontynuowały swoją misję, dopóki sytuacja w kraju nie ustabilizuje się całkowicie” – powiedział generał pułkownik Andriej Sierdiukow na wspólnej odprawie z wiceministrem obrony Kazachstanu, generałem broni Sułtanem Kamaletdinowem.

Kazachski urzędnik powiedział, że obecność wojsk pomaga kazachstańskim siłom zbrojnym przegrupować się w celu zakończenia tego, co tamtejsze władze nazywają operacją antyterrorystyczną. Autorytarni przywódcy byłych sowieckich republik Azji Środkowej używają terminu „terroryści” na określenie demonstrantów w różnych barwach.

„W tej chwili operacja antyterrorystyczna w Kazachstanie trwa do całkowitego zniszczenia terrorystów i przywrócenia porządku konstytucyjnego w Kazachstanie” – powiedział.

Kazachscy funkcjonariusze organów ścigania w całym kraju aresztowali po protestach prawie 6000 osób, poinformowała RIA z biura Tokajewa.

„Tokajew podkreślił, że służby bezpieczeństwa podejmą wszelkie niezbędne działania, aby przywrócić porządek i bezpieczeństwo w kraju” – poinformowało biuro prezydenta.

Co się dzieje w Kazachstanie?

Napisz do Thomas Grove w [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.