Connect with us

Gospodarka

Ekspert: przerwy w dostawie prądu w Estonii nie są nieuniknione, jeśli Rosja się wyłączy | Biznes

Published

on

Liive, który pojawił się w bieżącym programie ETV Ringvaade w piątek, powiedział: „Ryzyko po prostu wzrosłoby, ponieważ produkcja i zużycie w sieci elektroenergetycznej muszą być stale równoważone i zapewnianie, że jest to trudniejsze w mniejszym systemie”.

Liive podkreślił, że ryzyko przerw w dostawie prądu istnieje lada dzień, niezależnie od decyzji Rosji. „Widzieliśmy to również w Estonii w przeszłości, choć regionalnie. To ryzyko zawsze istnieje. Mówiąc prościej, jeśli nie jesteśmy już częścią rosyjskiego systemu, ale nie jesteśmy jeszcze połączeni z całą częstotliwością przez Polskę.” sieć energetyczna Europy Środkowo-Zachodniej, to po prostu znacznie wzrasta ryzyko, że będziemy mieć nieoczekiwane zakłócenia lub planowane wyłączeń w celu zapewnienia stabilności systemu zasilania.”

Liive stwierdził, że skoro Rosja używa energii jako broni, groźba oddzielenia eksklawy kaliningradzkiej od własnego systemu może być również wykorzystana do zastraszenia państw Batlci, choć jednocześnie, według Liive, Rosja jest praktycznie gotowa na oddzielenie W każdym razie w Kaliningradzie.

Powiedział: „Jeżeli spojrzymy na to praktycznie, separacja Kaliningradu jest teraz możliwa po raz pierwszy w Rosji”, odnosząc się do obwodu, który jest częścią Federacji Rosyjskiej, ale od niej oddzielonym i między państwami UE: Litwą i Polską jest ściągnięty.

Mając to na uwadze, Rosja pracuje nad samowystarczalnością energetyczną Kaliningradu, a także nad zmniejszeniem połączenia Petersburga z bałtycką siecią energetyczną.

„Rosja zbudowała wystarczająco dużo stacji benzynowych w Kaliningradzie, ponieważ będzie on nadal funkcjonował jako niezależna wyspa najpóźniej do 2025 r., kiedy dołączymy do europejskiego systemu częstotliwości. Z drugiej strony, na dzień dzisiejszy Rosja zbudowała tak wiele równoległych linii energetycznych po drugiej stronie Peipsi Järv, że jeśli odetnie Estonię od swojego systemu, Petersburg nie będzie już miał przerw w dostawie prądu – powiedział.

Odłączenie od rosyjskiej sieci energetycznej może prowadzić do problemów, jeśli np. zawiedzie główna linia (wiele kabli energetycznych w Estonii biegnie pod ziemią – przyp. red.) lub coś stanie się z jedną z elektrowni w Narwie.

READ  RWE ubiega się o pozwolenie dna morskiego na morską energetykę wiatrową w Polsce

To po prostu oznacza, że ​​rezerwy są większe, dodał Liive, podczas gdy operator sieci Elering musiałby uruchomić na przykład elektrownię Kiisa w przypadku separacji Rosji, podczas gdy Łotwa może też generować więcej.

W miarę postępu synchronizacji z resztą sieci UE do 2025 r. Liive powiedział, że nie będzie to tanie dla krajów bałtyckich; Powiedział, że inwestycje wyniosą 1,5 miliarda euro we wszystkich trzech krajach, powiedział, a przedmioty do kupienia, w tym duże urządzenia, które mogą szybko zmienić częstotliwość zasilania.

Inne połączenia energetyczne z Estonią obejmują kabel podmorski Estlink 2, który biegnie między Finlandią i Estonią.

Premier Kaja Kallas (reforma) powiedziała w czwartek wieczorem, że prywatni konsumenci powinni zapewnić sobie odpowiednie zapasy żywności, napojów, ciepła i światła na wypadek ogólnokrajowej przerwy w dostawie prądu, między innymi plany ciągłości.

Szef Eleringa, Taavi Veskimägi, powiedział w piątek, że jeśli Rosja odłączy połączenie sieciowe z Estonią, energia elektryczna w Estonii powinna być ponownie dostępna w ciągu maksymalnie sześciu do dwunastu godzin.

Śledź wiadomości ERR na Facebook oraz Świergot i nie przegap aktualizacji!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.