Connect with us

Gospodarka

EBOR inwestuje ponad 1,1 mld euro w polską energetykę odnawialną – Pierwsze wiadomości

Published

on

EBOR inwestuje ponad 1,1 mld euro w polską energetykę odnawialną – Pierwsze wiadomości
Darek Delmanowicz/PAP

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zainwestował do tej pory ponad 1,1 miliarda euro w wytwarzanie energii odnawialnej w Polsce, z czego większość w turbiny wiatrowe, podał EBOR.

Łączna inwestycja banku w wysokości 1,6 miliarda euro w krajowy sektor energetyczny obejmuje również projekty mające na celu wzmocnienie sieci przesyłowej energii elektrycznej, poinformował EBOR we wtorkowym komunikacie prasowym.

W ciągu ostatnich trzech lat bank podpisał i przeznaczył prawie 500 mln euro na wsparcie produkcji pojazdów elektrycznych w Polsce – czytamy w komunikacie.

W tym roku EBOR planuje zainwestować w Polsce 800 mln euro – powiedział Mark Bowman, wiceprezes EBOR ds. polityki i partnerstwa, cytowany w komunikacie prasowym.

Dodał, że trzy czwarte pracy banku w Polsce to zielona gospodarka, w tym energia odnawialna.

„Polska wzmocniła swoje bezpieczeństwo energetyczne i zmniejszyła zależność od rosyjskiego gazu i węgla, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia w zakresie zielonej transformacji” – powiedział Bowman.

Stwierdził też, że EBOR jest gotowy do zwiększenia finansowania projektów OZE, dekarbonizacji i bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

Według informacji prasowej, Bowman odwiedzi Polskę od 29 listopada do 1 grudnia.

Od rozpoczęcia działalności w Polsce w 1991 roku, EBOR zainwestował 12 miliardów euro w zrównoważoną infrastrukturę, zieloną energię, sektor finansowy, przemysł, agrobiznes i inne sektory realnej gospodarki, napisał bank w oświadczeniu.

READ  Ci freelancerzy IT żyją marzeniem o pracy zdalnej. Nowe zasady mogą to zmienić
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *