Connect with us

Gospodarka

Polskie firmy otrzymają dofinansowanie unijne od III kwartału 2021 roku

Published

on

Premier wspomniał, że polski rząd zdecydował się nie czekać, aż fundusze unijne zaoferują pomoc polskim firmom, ale zaczął pomagać im w pozyskiwaniu środków krajowych.
Marcin Obara / PAP

Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział, że polskie firmy otrzymają pieniądze z unijnego funduszu naprawczego od trzeciego kwartału 2021 roku.

Na pytanie, czy fundusze unijne można bezpośrednio wykorzystać na wsparcie firm dotkniętych pandemią koronawirusa, premier odpowiedział we wtorek na spotkaniu w Złotokłosie w centralnej Polsce, że sprawa jest już powtarzana na posiedzeniach Rady Europejskiej. zostały omówione.

„Próbowaliśmy pokazać, jak ważne mogą być fundusze UE dla szybkiego ożywienia w przyszłości. Widzę ten proces w następujący sposób: wierzę, że w którymś momencie w trzecim kwartale tego roku Europejski Fundusz Odbudowy zrezygnuje z bezprecedensowych środków, które mamy w Ostatnie negocjacje w Brukseli będą powoli wpływać do polskiej gospodarki – wyjaśnił Morawiecki.

„Z niewielkim opóźnieniem, bo od dziewięciu do dwunastu miesięcy, umowa o partnerstwie, fundusze spójności i nowe zaproszenia do składania ofert nabiorą rozpędu z nowej perspektywy budżetowej” – kontynuował.

Premier wspomniał, że polski rząd zdecydował się nie czekać, aż fundusze unijne zaoferują pomoc polskim firmom, ale zaczął pomagać im w pozyskiwaniu środków krajowych. Stwierdził również, że od dziś do końca tego roku polscy przedsiębiorcy otrzymają krajowe środki na stymulację koniunktury, wsparcie inwestycji, budowę linii kredytowych, realizację projektów samorządowych, infrastrukturalnych, energetycznych i środowiskowych.

„Wykorzystamy środki krajowe, aby ta zachęta ekonomiczna była stosunkowo duża” – dodał.

W lipcu w Brukseli uzgodniono fundusz naprawczy UE w wysokości 750 mld EUR. Zapewnia dotacje w wysokości 390 miliardów euro i pożyczki w wysokości 360 miliardów euro, przy czym instrument na rzecz odbudowy i odporności jest głównym elementem.

Według szacunków KE przedstawionych we wrześniu, Polska otrzyma 18,9 mld euro w latach 2021-2022 i kolejne 4,1 mld euro w 2023 r., Zależnie od stopy bezrobocia w Polsce.

READ  1953 emerytury. Od odszkodowania musisz zapłacić podatki
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *