Connect with us

Świat

Macron wzywa Bidena do większego zaangażowania wojska USA

Published

on

BREST, FRANCJA (AP) – Prezydent Francji Emmanuel Macron miał we wtorek nadzieję, że prezydent-elekt USA Joe Biden wykaże większe zaangażowanie wojskowe w walkę z islamskimi ekstremistami w kilku obszarach konfliktu, a zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

Macron, który wygłosił noworoczne przemówienie do francuskiego wojska w Breście w zachodniej Francji, powiedział: „Jestem pewien, że nowy rząd (Biden) będzie musiał w najbliższych tygodniach podjąć ważne decyzje, które zachęcą do większego zaangażowania i świadomości w walce z terroryzmem „w Syrii i Iraku.

LIDERZY ZATOKI ARABSKIEJ PODPISUJĄ DEKLARACJĘ Z KATAREM, ABY UPROŚCIĆ RIFT

Macron podkreślił, że Francja kontynuowała walkę z ugrupowaniem państwa islamskiego w regionie. Około 900 żołnierzy francuskich uczestniczy obecnie w międzynarodowej koalicji kierowanej przez USA. Powiedział, że lotniskowiec Charles-de-Gaulle wróci do służby w najbliższych miesiącach.

Wezwał także Stany Zjednoczone do większego zaangażowania się w wielostronną współpracę obronną. Biden, którego inauguracja zaplanowana jest na środę, zobowiązała się do przywrócenia stosunków USA z sojusznikami i sojuszem NATO.

Pod rządami Trumpa liczba wojsk amerykańskich w Afganistanie została zmniejszona do około 2500, a siły amerykańskie w Iraku zostały zredukowane do mniej więcej tego samego poziomu w ostatnich miesiącach.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

W swoim przemówieniu Macron zasugerował również, by rozważył częściowe wycofanie wojsk w afrykańskim Sahelu, „korektę”, której dokonał w wyniku ubiegłorocznych sukcesów francuskich sił zbrojnych i spodziewanego większego zaangażowania innych krajów europejskich.

Macron powiedział, że ogłosi w przyszłym miesiącu szczyt w stolicy Czadu, N’Djamenie. Rozmieszczenie około 5100 żołnierzy w pięciu krajach Afryki Zachodniej to największa operacja wojskowa Francji za granicą.

READ  Holenderska policja strzela z broni palnej, gdy protesty COVID wstrząsają Rotterdamem | Wiadomości o pandemii koronawirusa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.