Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska apeluje do ukraińskich uchodźców o mieszkania zapewniane przez rząd

Published

on

Polska apeluje do ukraińskich uchodźców o mieszkania zapewniane przez rząd

WARSZAWA (Reuters) – Polska planuje obciążyć ukraińskich uchodźców opłatą za żywność i schronienie po 4 miesiącach pobytu w państwowych schroniskach, poinformował we wtorek rząd.

Ponad milion ukraińskich uchodźców znalazło tymczasowy dom w Polsce, zachodnim sąsiedzie Ukrainy, po tym, jak Rosja najechała Ukrainę 24 lutego, licząc na życzliwość obcych, którzy otworzyli swoje domy i pomoc rządu.

Jednak po początkowym okresie publicznego wsparcia dla uchodźców zasoby się wyczerpują, a uchodźcom trudniej jest znaleźć mieszkanie i dostęp do pomocy, ponieważ Polska stoi w obliczu kryzysu środków do życia i napięć budżetowych.

„Obywatele Ukrainy przebywający w ośrodkach zbiorowych w Polsce partycypują w kosztach zakwaterowania i wyżywienia” – poinformował rząd w oświadczeniu.

Osoby przebywające dłużej niż 120 dni w takim miejscu, jak państwowy pokój hotelowy lub akademik, muszą zapłacić 50% kosztów do 40 zł (8,87 USD) dziennie na osobę. Po 180 dniach byłoby to 75% kosztów do 60 zł. Zgodnie z planem wykluczone miałyby być osoby niezdolne do pracy ze względu na wiek lub niepełnosprawność, podobnie jak kobiety w ciąży.

Rząd chce, aby nowe przepisy obowiązywały od 1 marca 2023 r. Ustawa trafi do parlamentu, gdzie ma przejść bez żadnych problemów.

(1 $ = 4,5085 zł)

(Reportaż Anny Włodarczak-Semczuk i Alana Charlisha, montaż: Alexandra Hudson)

READ  Koronawirus w Wielkiej Brytanii: przywrócona kwarantanna z trzech krajów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *